Bojos per les partícules

20
BOJOS PER LES PARTÍCULES Consideracions ètiques i econòmiques de la investigació científica. M. JOSÉ HELLÍN I ROSA DOMINGO PROJECTE CTM+

Transcript of Bojos per les partícules

BOJOS PER LES PARTÍCULES

Consideracions ètiques i econòmiques de la investigació científica.

M. JOSÉ HELLÍN I ROSA DOMINGO

PROJECTE CTM+

En aquesta presentació parlarem de:

1. Títol de la seqüència didàctica.

2. Objectius.

3. Temporització i matèries implicades.

4. Activitats de les que consta la seqüència.

5. Avaluació de l’alumnat i resultats obtinguts.

6. Avaluació de la seqüència didàctica i evidències que es presenten.

7. Canvis proposats després de l’experimentació a l’aula.

OBJECTIUS

• Objectius generals:

1. Estudiar el Model Estàndard de la Física de Partícules i conèixer el principal laboratori mundial de la Física d’Altes Energies: el CERN.

2. Posar en valor els descobriments en física quàntica en l’economia així com les seves implicacions ètico-morals.

3. Contextualitzar l’alumne en un entorn on puguin confluir l’estudi de coneixements relacionats amb les ciències experimentals i les ciències socials.

• Objectius específics: • Es concreten al principi de la fitxa de cada activitat.

TEMPORITZACIÓ I MATÈRIES IMPLICADES

• Temporització: 20, 25 sessions, depenent de la disponibilitat de les matèries

implicades

• Matèries implicades: Física, Economia i Ètica.

• Metodologia emprada: • Juntament amb els conceptes teòrics, treballarem sobre situacions reals, proposant

activitats que relacionin el coneixement amb les situacions de la vida quotidiana i que condueixin l'alumnat a desenvolupar el pensament crític i a aprendre en situacions d'incertesa i de canvi.

• Es desenvoluparan metodologies actives i contextualitzades que facilitin la participació i implicació de l'alumnat i l'adquisició i ús de coneixements en situacions reals, que podran plasmar-se en grups de treball, a través de la resolució conjunta de les tasques:

1. Realització d’exercicis de Física i resolució de problemes aplicats a diferents contextos del món econòmic , individualment o per grups.

2. Exposicions orals i treball de notícies i documentals.

• S’utilitzarà una varietat de materials i recursos, considerant la integració de les noves tecnologies en el procés d'ensenyament i aprenentatge.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: FÍSICA

Les activitats de Física són un recull de diferents tècniques, que es posen a continuació. 1. Activitats teòriques, per estudiar les teories i conceptes. 2. Activitats de recerca, per desenvolupar la competència

d’aprendre a aprendre i l'autonomia personal. 3. Activitats de càlcul, per aplicar els conceptes treballats a

la resolució de problemes. 4. Activitats practiques de laboratori, per treballar,

manipular i simular la recerca científica. 5. Activitat extraescolar, al voltant de la qual sorgeix aquest

projecte, de visita al CERN, Ginebra, per conèixer les instal·lacions, així com veure i viure la recerca in situ.

Les activitats de Física estan distribuïdes en fitxes dedicades a temàtiques diferents. Tot seguit en teniu alguns exemples:

1) ¿Quina càrrega elèctrica tenen els quarks

dalt (up), encant (charm) i cim (top)? a. +1 b. +2/3 c. -1/3 d. -1 2) Quina càrrega elèctrica tenen els quarks baix (down), estrany (strange) i fons (bottom)? a. +1 b. +2/3 c. -1/3 d. -1 3) Quins quarks formen un protó? a. uuu b. uud c. udd d. Ddd

Construïm una cambra de boira

Construcció de la cambra de boira: Enganxa les tires de paper de feltre a la part inferior de la cambra. Cobreix la xapa metàl·lica per una sola banda amb la cinta aïllant. Xopa les tires de paper de feltre amb l’alcohol isopropílic. Tanca hermèticament amb els ribets de goma. Posa el gel sec dins el recipient de plàstic i la cambra de boira sobre el gel sec. Per tal de fer bon contacte, posa algun objecte pesant sobre la caixa. Finalment, posa la làmpada d’incandescència halògena al costat de la cambra per tal d’il·luminar l’interior.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA I ÈTICA

Les activitats estan ideades per consolidar els coneixements, incentivar el pensament crític, el treball autònom en grup i desenvolupar competències com: 1. Competència comunicativa lingüística: escoltar activament i conversar

explorant.

2. Competència en gestió i tractament de la informació: seleccionar i analitzar informacions procedents de fonts diverses i en diferents suports.

3. Competència en recerca: capacitat d'elegir amb criteri propi, d'imaginar projectes i de portar endavant les accions necessàries per desenvolupar les opcions i els plans en el marc dels projectes individuals o col·lectius, amb responsabilitat, rigor i perseverança

4. Competència personal i interpersonal: l'autoconeixement i el coneixement dels altres i, d'una altra, treballar en entorns col·laboratius.

5. Competència en el coneixement i interacció amb el món: mobilitza diferents sabers escolars, d'una banda, al món físic i a la interacció entre les persones i la naturalesa; i d'una altra, a la societat i als valors de la ciutadania, que tenen per objecte la comprensió i interacció amb la societat i el món on es viu i es creix, per tal de dirigir reflexivament les accions cap a la seva millora.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA I ÈTICA

La part d’economia es distribueix en 3 fitxes: 10a: Entendre alguns conceptes econòmics 10b: Competitivitat i eficiència econòmica 10c: Costos i ingressos socials 10d: Implicacions macroeconòmiques de la qualitat de la despesa en Investigació

La part d'ètica es distribueix en 2 fitxes: 11a: Qüestions ètiques 11b: RRI (La responsabilitat en la recerca i la innovació)

En totes elles trobem:

OBJECTIUS, CONEIXEMENTS TEÒRICS CONTEXTUALITZATS I ACTIVITATS

Tot seguit teniu alguns exemples.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA FITXA 10a: Entendre alguns conceptes econòmics

Activitat 1 Busca les definicions de: "Homo economicus" "Economia moral" Com veuràs donen una opinió contraposada del comportament humà: reflexiona sobre el comportament econòmic dels individus i de la societat actual.

Activitat 2 Raoneu per què l'ètica és necessària en l'economia (penseu en alguns exemples en els quals algú podria resultar perjudicat sense un comportament ètic). Els consumidors podrien resultar perjudicats si ............ Els ciutadans podrien patir conseqüències negatives si .............

Activitat 3 Quan parlem d’inversions en termes econòmics valorem els seus costos d’oportunitat. Considereu quins són els costos d’oportunitat en que incorren els governs a l’hora d’invertir o no en un projecte com el CERN. (Podeu consultar la fitxa 4)

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA

FITXA 10b: Competitivitat i eficiència econòmica

Activitat Que l’eficiència econòmica s’aconsegueixi buscant sempre el màxim benefici dintre d’un entorn de lliure competència, ha rebut les crítiques de molts economistes que consideren que el capitalisme de mercat s’alimenta de les teories socials darwinianes que justifiquen la supervivència del més fort és conseqüència d’una selecció natural en el sentit més extrem de la rivalitat i d’individualisme, justificant d’aquesta manera l’existència de ciutadans rics i poderosos (els més aptes per la supervivència). Hi esteu d’acord? En grups argumenteu a favor i en contra (utilitzeu la rúbrica per l’argumentació)

Activitat: Un altre enfocament de costos i beneficis: l'economia del bé comú. Visualitza aquest video: Christian Felber - La Economía del Bien Común from ATTAC.TV on Vimeo. https://vimeo.com/31051246 • Què pot suposar que una empresa només pensi en termes monetaris i en què el seu principal

objectiu sigui maximitzar beneficis minimitzant els costos? • Busca exemples en els que l'actuació de les empreses seguint aquest objectiu resulti

perjudicial pel medi ambient, la societat i el funcionament mateix de l'economia.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA

FITXA 10c: Costos i ingressos socials

Activitat de llegir:

El retorno social de la investigación PARÁMETROS PARA EVALUAR EL “RETORNO SOCIAL” DE LA. FINANCIACIÓNPÚBLICA DE LA I+D+i.

Activitat: 1. Intenteu fer una reflexió en grup sobre la importància de què els científics coneixen les repercussions econòmiques i socials de les seves investigacions. 2. Considereu alguns dels paràmetres que servirien per quantificar el retorn social de la inversió en el CERN.

ACTIVITATS DIDÀCTIQUES: ECONOMIA FITXA 10d: Implicacions macroeconòmiques de la despesa en Investigació

Activitat: Observant les gràfiques i veient la posició d’Espanya es podria dir que la falta d’inversió en I+R+D potser una de les causes de la seva poca capacitat de recuperació econòmica? Raona la teva resposta.

Documental recomanat: The Story Of The Sputnik Moment

https://www.youtube.com/watch?v=GhJnt3xW2Fc

EXEMPLE ACTIVITATS ÈTICA

FITXA 11a: Qüestions ètiques

Activitat:

En grups reflexioneu sobre aquesta frase:

“El progrés científic tecnològic i el progrés econòmic que se’n deriva no sempre es pot considerar ètica i moralment admissible”

Poseu en comú amb la resta de la classe les vostres reflexions. Julius Robert Oppenheimer va ser un físic nord-americà conegut popularment com “el pare de la bomba atòmica”. Reflexioneu sobre dues de les seves famoses frases: • «El científic només és responsable davant la ciència.» • «Mentre els homes siguin lliures per preguntar el que han de

preguntar; lliures per dir el que pensen; lliures per pensar el que vulguin; la llibertat mai es perdrà i la ciència mai retrocedirà.»

EXEMPLE ACTIVITATS ÈTICA

FITXA 11b: RRI (La responsabilitat en la recerca i la innovació)

Activitat: A partir de la lectura d’aquest article, discutiu en grups les

possibles controvèrsies que se’n deriven:

Beneficis per a les empreses 1. Si el CERN es finança amb diners públics és just que se’n beneficiïn

empreses privades?

Prohibida la col·laboració amb fins militars

2. S’hauria d’impedir que els exèrcits poguessin utilitzar els avenços científics i tecnològic derivats de les investigacions del CERN?

Per a la discussió, arguments a favor i en contra, utilitzeu la graella que se us facilita a continuació.

CRITERIS I ELEMENTS D’AVALUACIÓ

Criteris d’avaluació:

Grup Continguts Procediments Valors, actituds i normes

2n BATX. 70% 20% 10%

(Sumativa) (Formativa) (Formativa)

CRITERIS I ELEMENTS D’AVALUACIÓ • L’avaluació serà continuada:

1. L’alumne haurà de presentar un dossier de l’assignatura amb tot el

material elaborat a classe. La presentació del dossier, juntament amb la realització de les activitats a classe, serà imprescindible per a poder aprovar la matèria.

2. Els treballs (dossier i activitats) s’hauran de lliurar a la data indicada. En el cas contrari repercutirà negativament en la nota final.

3. Després de finalitzar les actvitats els alumnes hauran d’omplir una graella d’autoavaluació i complimentar la rúbrica. Al final de cada part es farà una prova escrita que inclourà els aspectes treballats a l'aula i en els exercicis .

RESULTATS OBTINGUTS

EN CONSTRUCCIÓ: Només s’ha dut a terme la primera part del projecte.

En quant a la primera part, podem afirmar què: – L’interés de l’alumnat per aquest projecte ha

superat les nostres expectatives.

– Estan interessats, motivats i es mostren molt interessats per totes les notícies que es generen al voltant de la investigació científica de la nostra era.

AVALUACIÓ SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

(Respecte de la primera part) • Evidències: No s´ha pogut implementar la seqüència completa de

les activitats per tant no és pot fer una avaluació real, però si consideracions de cara a la seva futura implementació.

• Canvis fet després de l’experimentació a l’aula: 1. Per poder presentar les activitats i tenir la retroalimentació i el

seguiment que faciliti l’avaluació continuada, hauran de donar-se d’alta al Moodle de l’Institut.

2. Tots elsrecursos i documentació seran accessibles des del Web de l’Institut.

3. Es proposarà al centre la creació d’una assignatura optativa de 2 hores a 2n de Batxillerat per tal de donar continuïtat durant tota l’etapa educativa.