ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

15
ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD” Professor: Jaume Casamort Ayats

description

ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”. Professor: Jaume Casamort Ayats. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

Page 1: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES

“UUDD”

Professor: Jaume Casamort Ayats

Page 2: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA “UD”

La UD és un conjunt de sessions pedagògicament programades, i que fan referència a un procés d’ensenyament/aprenentatge, més o menys llarg, tancat, complet i que s’articula al voltant d’un eix temàtic

integrador.

La UD ha de respectar les prescripcions normatives de l’àrea o matèria a la que pertany i ha de contemplar tots els elements

curriculars fonamentals.

Page 3: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

La “UD” es pot dividir en parts o subunitats més petites, concretes i específiques.

UNITATS DIDÀCTIQUES CURS SESSIONS UNITAT DE PROGRAMACIÓ

UD VOLEIBOLUD BÀSQUET

UD FUTBOL SALAUD HANBOL

1R ESO2N ESO3R ESO4T ESO

15151515

ESPORT COL·LECTIUS60 SESSIONS/280

UD BÀSQUET (15 Sessions)

1.- Tècnica individual (10 Sessions)

2.- Tàctica elemental i principis competitus (5 Sessions)

La “UD” pot agrupar-se amb altres unitats de la mateixa naturalesa formant unitats de programació més amples.

CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA “UD”

Page 4: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

EL DEPARTAMENT O SEMINARI D’EDUCACIÓ FÍSICA ÉS EL RESPONSABLE DE LA PLANIFICACIÓ I PROGRAMACIÓ DE L’ÀREA DE L’EF

I DEL DESENVOLUPAMENT I LA IMPLEMENTACIÓ DE LES “UUDD”

PRIMER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya”

Legislació educativa i decrets curriculars vigents.

SEGON NIVELL DE CONCRECCIÓ: “IES/Centre Docents”

Projecte Curricular de Centre (PCC)

Projectes Curriculars d’etapa/cicle/curs PC d’ESO, BAT, CF, ERE.

TERCER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departaments Didàctics/Seminaris”

Projecte Curricular d’Àrea PC de Matemàtiques, PC de Ciències Naturals, ...

“Departament o Seminari d’EDUCACIÓ FÍSICA ”

“Projecte Curricular de l’Àrea de l’Educació Física”PC d’etapa/cicle/curs ESO, Batxillerat, CF, Estudis tècnics esportius

UUDD UNITATS DE PROGRAMACIÓ

QUART NIVELL DE CONCRECCIÓ: “ PROFESSORAT” LES SESSIONS

Page 5: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

ESTRUCTURA DE LA UNITAT DIDÀCTICA

I.- TÍTOL / NOM II- JUSTIFICACIÓ

III.- OBJECTIUS/COMPETÈNCIES IV.- CONTINGUTS

V.- METODOLOGIA VI.- ACTIVITATS VII.- AVALUACIÓ

VIII.- ADAPTACIONS CURRICULARS IX.- DOCUMENTACIÓ I BIBLIOGRAFIA

X.- SESSIONS

SESSIONS

UNITATS

D’APRENENTATGE

Pràctiques/teòriques/avaluatives/especials

Page 6: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

TÍTOL O NOM DE LA “UNITAT DIDÀCTICA”

La UD ha d’identificar-se amb un nom o títol.Això ens permetrà

DIFERENCIAR i RELACIONAR la “UD” amb les altres “UUDD” de l’àrea o matèria.

Establir els OBJECTIUS i les COMPETÈNCIES de la “UD”, tant generals com específiques.

Determinar la DURADA de la “UD”. Número de sessions X/280.

TEMPORITZAR la “UD dins de l’etapa: curs, trimestre, setmanes i dies.

Proposar les ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES i DOCIMOLÒGIQUES de la UD.

Estructurar internament i seleccionar LES ACTIVITATS FORMATIVES de la UD

Page 7: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICAEl “perquè” de la seva elecció

Aspectes pedagògicsContribució a l’educació i a la formació de l’alumnat

Adequació al perfil individual i social de l’alumnatCaracterístiques físiques, motrius, psicològiques, socials,

interessos, actituds, necessitats, etc.

Relacions amb el marc curricularCurrículum oficial, projecte educatiu, projecte

curricular de centre, projecte curricular d’àrea, etc.

Possibilitats i límits.

Equip docent. Geografia. Clima. Pressupost. Equipaments, instal·lacions, materials, etc. (Propis / aliens)

Page 8: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

OBJECTIUS/COMPETÈNCIES DE LA “UD”

A. Especificació dels objectius d'aprenentatge de la UD

en relació a:1. FETS, CONCEPTES, SISTEMES CONCEPTUALS

SABERS

2. PROCEDIMENTS

SABER FER

Habilitats motrius, tècniques esportives, etc.

3. ACTITUDS VALORS I NORMES

SABER ESTAR - SABER ACTUAR – SABER COMPORTAR-SE

B. Relació amb altres objectius d’etapa i d’àrea

C. Especificació de les competències de la UD i la seva relació amb les competències de l’àrea de l’Educació Física i les

generals i bàsiques de l’etapa

Page 9: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

CONTINGUTS DE LA UNITAT DIDÀCTICA

ESPECIFICACIÓ DELS CONTINGUTS INTERNS DE LA “UD”

DISCIPLINARSDISCIPLINARS

RELACIO AMB CONTINGUT D’ALTRES UUDD DE L’ÀREA DE L’EF

INTRADISCIPLINARSINTRADISCIPLINARS

RELACIÓ AMB ALTRES CONTINGUTS D’ALTRES ÀREES O MATÈRIES(Geografia/Història/Filosofia/Anglès/Matemàtiques/etc)

INTERDISCIPLINARSINTERDISCIPLINARS

RELACIÓ AMB CONTINGUTS TRANSVERSALS(Actituds, valors, normes, conductes i habilitats socials, etc.)

TRANSDISCIPLINARSTRANSDISCIPLINARS

Page 10: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

METODOLOGIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA

ESTABLIR I DETERMINAR

ELS MÈTODES DIDÀCTICSGlobals, analítics, mixtes.

LES FORMES DIDÀCTIQUESExposició, demostració, descobriment guiat, plantejament

de problemes, etc.

ELS MEDIS DIDÀCTICSPissarra, projeccions, murals, pòsters, material, equipament, etc.

Page 11: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

ACTIVITATS DE LA UNITAT DIDÀCTICA

TIPUS D’ACTIVITATSGLOBALS / ANALÍTIQUES

DEFINIDES / OBERTES

DESENVOLUPAMENT / APRENENTATGE

EXPERIMENTACIÓ / CREACIÓ

PROGRESSIÓ I ALTERNÀNCIAINTENSITAT, VOLUM, CÀRREGA, REPETICIONS, ADEQUACIÓ, DURADA, ETC.

CARÀCTERTEÒRIQUES, PRÀCTIQUES, MOTIVACIONALS, D’INICIACIÓ, DE SÍNTESI, D’AVALUACIÓ,

DE REFORÇAMENT, ETC.

Page 12: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

AVALUACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA

A. INICIAL / FORMATIVA / FINAL

B. INDIVIDUAL / GRUPAL

C. CRITERIAL / NORMATIVA

D. AUTOAVALUACIÓ / COEVALUACIÓ

E. PROCEDIMENTS/ CONCEPTES / ACTITUDS

Page 13: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

ADAPTACIONS CURRICULARS DE LA UNITAT DIDÀCTICA

A. OBJECTIUS I CONTINGUTS

B. ACTIVITATS

C. MATERIAL

D. AVALUACIÓ

E. ALTRES

Page 14: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

BIBLIOGRAFIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA

A. LLIBRES

B. APUNTS

C. REVISTES

D. AUDIOVISUALS

E. PÀGINES WEB

Etc.

Page 15: ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES “UUDD”

Sessions“Nom” de la Unitat Didàctica SESSIÓ: 1,2,3 / N

OBJECTIUS

de la

SESSIÓ

PROCEDIMENTALS:

CONCEPTUALS:

ACTITUDINALS:

COMPETÈNCIES:

MATERIAL

PART INICIAL Controls/ Presentació/ Explicació / Motivació / Activació / Escalfament, ...

PART PRINCIPAL

Exercicis

Activitats

Orientacions

Adaptacions

Feed-backs

Etc.

Exercicis/Activitats

Variacions

Temps/Grups

Incidir en .... Feed-back

Adaptar ...

Observacions

Etc.

PART FINAL Revisió i valoració de la sessió / Constatació de dificultats / Progrés individual / Desactivació / Estiraments / Tornada a la normalitat / ....

Dibuix

Esquema