Guia didactica gossets

8

Click here to load reader

description

Gossets enamorats

Transcript of Guia didactica gossets

Page 1: Guia didactica gossets

GUIA DIDÀCTICA, PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA INTERACTIVA

INFORMACIÓ GENERAL I IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS 1. I NFO RM ACI Ó G EN ER AL I D’ I DE N TI FI C AC I Ó DELS M ATE RI AL S

TÍTOL DEL MATERIAL: Presentació multimèdia interactiva per

treballar la historia d’en Mateu i na Margalida.

NOM DELS AUTORS: Toni Pujol Alemany i Pere Roca Rodríguez

ANY DE PRODUCCIÓ: 2013

IDIOMA DEL MATERIAL: català

BREU DESCRIPCIÓ: Aquesta presentació multimèdia interactiva està

pensada per alumnes de primer cicle de primària, el que cerquem es treballar

els següents objectius:

Que els alumnes treballin els sentiments exposats

Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.

Que els alumnes coneguin els diferents estats d’ànim, o sentiments pels que passa una persona enamorada

ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES:

La nostre idea és que és pugui treballar la historia a través d’una pissarra digital

o un projector de bona qualitat.C I CIÓ DE L M ATE RI AL/RE CURS

CONCEPCIÓ:

La nostre presentació multimèdia interactiva és una historia amb la qual volem

fer entendre als alumnes els distints sentiments/estats d’ànims pels qual poden

passar una parella d’enamorats. És una eina interactiva divertida amb la que és

pot treballar amb facilitat.

La nostre presentació té:

Activitats per a treballar

Interactivitats dels personatges

FUNCIONALITAT:

Page 2: Guia didactica gossets

La nostre presentació multimèdia està pensada per a que el professor pugui

treballar amb ella a classe de la forma que cregui més convenient. L’ideal és

treballar amb una pissarra digital per a que els alumnes puguin apreciar la

interactivitat i on puguin observar els objectius que han d’assimilar.

En el cas que no es pugui treballar amb la pissarra digital, és pot fer feina

damunt altres eines com poden ser:

Projectors

Tablets

Ordinadors

Netbooks

APORTACIONS DIDACTI QUES:

Nosaltres pensem que aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt

important i útil pels alumnes perquè aprendran sobre sentiments i estats

d’ànims, cosa que no es sol treballar a les escoles. A més amb aquest material,

farem feina damunt una eina interactiva cosa que per desgracia no s’acaba de

implementar completament a les aules.

Amb aquest treball, els alumnes estaran motivats i això s’apreciarà a la hora de

fer feina perquè aprendran molt més fàcilment. Hem implantat veus als

protagonistes perquè els alumnes estiguin més atents i no és despistin.

El que cerquem és que sigui un treball útil pels alumnes en el sentit que

aprenguin d’aquesta activitat interactiva i aprofiten aquests coneixements per al

seu futur. Pensem que és una feina que els farà reflexionar i pensar. El seu

aprenentatge serà immens.

ESTRUCTURA I ORGANITZACIÓ DEL MATERIAL :

Aquesta presentació inclou:

Una portada amb una imatge dels protagonistes i el títol.

Una plana de presentació dels protagonistes.

Posteriorment totes les diapositives ens mostren les sentiments/estats d’ànims que volem que es treballin.

La part final són unes activitats per treballar aquests sentiments/estats d’ànims i d’aquesta forma que els alumnes acabin d’entendre els conceptes.

ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES

Page 3: Guia didactica gossets

DESTINATARIS: Aquesta és una eina per a treballar dins una sessió amb alumnes de primer

cicle, dins l’assignatura de coneixement del medi. La presentació multimèdia

interactiva té un context fàcil i unes imatges adients per a nins de primer cicle.

OBJECTIUS DE LA SESSIÓ:

Treballar els sentiments/estats d’ànims.

Treballar de forma divertida i aprenguin conceptes bàsics per a afrontar la seva vida diària.

COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN:

Competència social i ciutadana.

Tractament de la informació i competència digital.

DIMENSIONS DINS LES COMPETÈNCIES QUE ES

TREBALLARIEN:

Dins la competència social i ciutadana treballarien:

Aprendre a ser i actuar de manera autònoma

Aprendre a conviure

Aprendre a ser ciutadans i ciutadanes en un món global

Dins el tractament de la informació i la competència digital:

Extreure el màxim rendiment de les noves tecnologies Aprofitar la informació i analitzar-la. Eina per organitzar la informació, processar-la i orientar-la cap a un profit

propi.

UTILITZACIÓ DEL MATERIAL:

Orientacions educatives per treballar amb la presentació

multimèdia interactiva a l’aula.

Per a feina amb aquesta material, el convenient es treballar a la

assignatura de llengua catalana per a treballar el propi idioma i el

conceptes que és volen treballar amb l’eina.

Abans de la sessió:

Page 4: Guia didactica gossets

Seria convenient que el professor fes una mica d’introducció sobre el que és

volen treballar abans d’endinsar-se amb el conceptes a treballar.

Durant la sessió:

Principi de la sessió:

El professor presentarà l’eina als alumnes perquè es vagin familiaritzant i aniran

avançant en la historia dels 2 enamorats. L’ideal és que el professor vagi

demanant als alumnes si coneixen aquests sentiments/estats d’ànims.

Passat un temps podrien anar sortint alumnes en parella per a representar

aquests sentiments i veure si els han assimilat, d’aquesta manera aprendran

mentres és diverteixen. Els seus propis companys els poden anar corregint si no

ho acaben d’aconseguir.

En quant el professor hagi acabat la historia entre els dos canets, convindria fer

una reflexió sobre que els hi ha parescut la història, si els hi ha agradat i amem

si en qualque ocasió han viscut aquests sentiments .

Desenvolupament de la sessió

Els alumnes hauran de treballar l’activitat proposada al power point

individualment o en parelles, i posteriorment és podria fer una correcció de

manera grupal d’aquesta.

Final de la sessió:

Finament tots els alumnes s’ajuntarien per fer preguntes sobre els possibles

dubtes que els hagin sortit i d’aquesta manera acabar de resoldre els dubtes

d’altres companys que estiguessin en la mateixa situació.

Page 5: Guia didactica gossets

Després de la sessió:

Posteriorment a haver realitzat aquesta sessió, és podria dur a terme aquesta

pràctica en una altre assignatura que encara no s’hagi treballat. D’aquesta

forma és treballin els conceptes de la presentació multimèdia interactiva a més

dels de la propi assignatura.

ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ:

Principi de la sessió:

El professor introduirà la història als seus alumnes contant-los una mena

d’historieta per fer que els alumnes s’integrin a la història i en tenguin més

ganes de veure el desenvolupament d’aquesta

Desenvolupament de la sessió:

Si els alumnes durant la reproducció del power point no entenen alguna cosa, el

professor podrà ajudar-los i explicar-los el que no han entès fins el moment.

Final de la sessió:

En acabar el power point, el professor demanarà als alumnes amem si els hi ha

agradat la història i amem si l’han entès. Posteriorment, procedirà a donar peu

als alumnes per a que realitzin les activitats corresponents.

AGRUPAMENT:

.

Per a dur a terme les activitats,els alumnes les hauran de realitzar en parelles

ja que d’aquesta manera s’ajudaran mutuament.

ORGANITZACIÓ DE L’ESPAI:

Estaria be que la classe es pogués dur a terme a una classe que compti amb

pissarra digital, o a la mateixa sala d’ordenadors.

Page 6: Guia didactica gossets

ORGANITZACIÓ DEL TEMPS:

Principi de la sessió: Uns 5 minuts Desenvolupament de la sessió: Uns 35 minuts Final de la sessió: Uns 25 minuts La sessió durarà en total 1 hora aproximadament

Page 7: Guia didactica gossets

ALTRES USOS DEL RECURS:

Com totes les activitats, el professor les ha de tenir arxivades per així a final de curs tenir-les totes penjades a la pàgina web si ho creu adient.

AV ALUACIÓ: En la sessió el professor anirà observant com van treballant cada un dels

alumnes i finalment amb les activitats podrà veure si han assimilat els conceptes

de la presentació.

Page 8: Guia didactica gossets

4. REFE RÈN CI Es