L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula,...

9
L’ILLA DELS TALAIOTS ACTIVITATS EDUCATIVES Visita guiada. “L’illa dels Talaiots” Proposta per alumnes d’Eduació Primària.

Transcript of L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula,...

Page 1: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

L’ILLA DELS TALAIOTSACTIVITATS EDUCATIVES

Visita guiada. “L’illa dels Talaiots”Proposta per alumnes d’Eduació Primària.

7

Page 2: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

PROPOSTA DIDÀCTICA

Direcció:Museu de Menorca

Autora:Montserrat Anglada

Contacte:971 350 [email protected]

Visita guiada. “L’illa dels Talaiots”Proposta per alumnes d’Eduació Primària.

9

Page 3: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

• Tipus d’activitat: Visita guiada

• Lloc: Exposició L’illa dels talaiots

• Durada: 45 min.

• Número de participants: Màxim 25 participants

• Destinatari: Alumnes de primària

• Matèria: Ciències Socials

1 DESCRIPCIÓ DE L’ACTIVITAT

1

6

9

Page 4: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

• Promoure l’interès i la curiositat envers les restes arqueològiques.

• Posar en valor la cultura talaiòtica i la prehistòria de Menorca.

• Copsar conceptes com Patrimoni mundial, UNESCO,etc.

• Donar a conèixer la candidatura de Menorca talaiòtica com a Patrimoni Mun dial.

• Relacionar els jaciments arqueològics amb les peces que hi han exposades.

• Donar a entendre el treball els arqueòlegs i d’on prové la informació que rebran durant la visita.

• Promoure la participació activa: empènyer els infants a plantejar hipòtesis a partir de la informació rebuda.

• Transmetre nocions bàsiques sobre l’època talaiòtica: on i quan es va desenvo lupar, quins són els edificis més característics, de què vivia la gent durant aquest període.

• Contribuir a l’aprenentatge dels infants en aspectes com la correcta interpreta ció d’un plànol o d’una fotografia zenital.

• Transmetre la importància d’una actitud respectuosa envers el patrimoni arqueològic.

2 OBJECTIUS

211

Page 5: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

PROPOSTA DIDÀCTICA

Direcció:Museu de Menorca

Autora:Montserrat Anglada

Contacte:971 350 [email protected]

Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició. Es farà una explicació on ells també intervindran de manera activa explicant les nocions bàsiques: es demanarà si saben què està succeint amb la candidatura de Menorca Talaiòtica: què és el que es vol declarar Patrimoni de la Humanitat i quins vestigis ens han deixat els nostres avantpassats prehistòrics. A partir d’aquí es definiran els conceptes i les nocions bàsiques a partir de les aportacions dels nens.

ÀMBIT A: -Es demanarà si coneixen o han visitat alguna vegada un poblat talaiòtic i si saben distingir els edificis característics a partir de les maquetes! Es demanarà si creuen si hi ha algun d’aquests edificis que siguin únics a Menorca. S’explicarà que la cultura talaiòtica no és exclusiva de la nostra illa. A partir de les seves respostes, s’explicarà l’abast geogràfic de la cultura talaiòtica (Menorca i Mallorca) i les singularitats del talaiòtic menorquí (recintes de taula i navetes d’enterrament).

-Es donaran quatre dades sobre la candidatura: qui atorga la distinció (UNESCO, quina finalitat té aquest organisme), perquè ens la mereixem (explicar els valors del nostre patrimoni prehistòric) i què significa per Menorca aconseguir que la cultura talaiòtica sigui patrimoni mundial.

ÀMBIT B:LA PREHISTORIA DE MENORCA: Ens situarem a la sala petita, a l’entrada, davant l’eix cronològic: Explicarem perquè ordenam els períodes, s’explicaran els conceptes bàsics de la cultura talaiòtica, comentant que es tracta d’una cultura prehistòrica. Es dirà que els talaiòtics eren els antics habitants de l’illa de Menorca, ubicant-los en el temps de forma entenedora i que aquesta etapa va durar aproximadament 2.000 anys fins l’arribada dels romans. En aquest apartat s’explicarà molt breument com sabem aquesta informació, que en el cas de la Prehistòria bàsicament és a partir de l’arqueologia. S’intentarà entre tots els participants establir-ne una definició: Ciència que estudia el passat dels humans a partir dels objectes i altres restes materials.

3 DESCRIPCIÓ DE L’ACTIVITAT

3

Page 6: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

4

COM VIVIEN DURANT LA PREHISTÒRIA? -Entrarem a la sala B i ens situarem davant el panell de la vida:S’explicarà a partir de les il·lustracions com vivien els prehistòrics menorquins: S’explicarà que eren ramaders i agricultors (quins animals tenien, com eren aquests animals i què sembràven). S’explicarà que habitaven en poblats fets amb edificis de pedra i mostrarem els tipus de casa i/o llocs on vivien. Es farà una descripció de quines feines domèstiques a partir de les peces exposades, tot implicant-los en el discurs i fent preguntes per tal de fer la visita participativa. Mostrarem el molí de mà i el moló per a després poder fer l’activitat didàctica.

EN QUÈ CREIEN ELS PREHISTÒRICS MENORQUINS? Apartat que es centrarà molt en les peces ja que per ells són molt visuals:-Ens girarem i davant el panell de les creences, s’explicarà les pràctiques religioses i simbòliques que es coneixen de la prehistòria. Es començarà l’explicació per les coves santuari, les evidències més antigues, tot comentant la descoberta de la cova des Mussol (Punta Nati, Ciutadella), on es van trobar les talles. -S’explicarà que hi ha un buit d’informació de gairebé 1000 anys i les manifestacions religioses tornen a fer-se evidents amb els recintes de taula. S’explicarà breument com eren els edificis, i la part més important, la taula. Es faran preguntes sobre si creien que eren edificis coberts, si la taula tenia una funció només simbòlica o també era una part estructural de l’edifici, etc.

LA MORT A LA PREHISTÒRIA: En aquest apartat s’explicarà que davant la homogeneïtat de les vivendes, en els espais d’enterrament durant la prehistòria hi ha molta més diversitat. Es demanarà a què podria correspondre (comunitats diferents, tradicions, etc.).Es farà una passada breu explicant els rituals funeraris, com s’enterraven I quins eren els ritual, perquè els enterraven amb aixovars i com eren aquests, a partir de les il·lustracions i les peces. Es farà especial incidència en el ritus de cova des Càrritx a partir del conjunt d’objectes exposats.

Page 7: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

5

FONER: Es demanarà qui és el personatge representat a la il·lustració I quina acció està realitzant. S’explicarà la figura del foner a partir del dibuix i es mostraran les peces. Es treurà la fona I es deixarà que la toquin i se la passin.

ÀMBIT C: -Els 32 escollits: Maqueta: Ens centrarem a la maqueta del fons: Explicarem la densitat I el perquè de la llista indicativa: Perquè s’ha fet la selecció dels 32 jaciments. Explicarem la densitat de jaciments a partir de la maqueta. -Joc-gimcana. Es farà un joc per equips intentant descobrir diferents aspectes dels 32 jaciments, intentant que de forma interactiva coneguin aspectes importants de la prehistòria i dels indrets que formen part de la candidatura.Finalment es posarà èmfasi a la candidatura de Menorca Talaiòtica: es comentarà que la cultura talaiòtica és única al món, pel tot el que s’ha explicat durant la visita. Es farà referència a la densitat de jaciment dins Menorca i la importància de la seva preservació.

Page 8: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

Imatges plastificada dels animals: - Dibuix mostrant la diferència de mida entre els animals domèstics talaiòtics i els actuals

Reproduccions: - Molí manual. Es reaprofitaran les reproduccions de molins manuals fabricades fa uns anys per una altra activitat didàctica, dipositades actualment al local d’Amics del Museu de Menorca.- Blat per portar a terme la mòlta de cereal.

4

6

MATERIALS NECESSARIS PER A DESENVOLUPAR LA VISITA

Page 9: L’ILLA DELS TALAIOTS - museudemenorca.com ria.pdf · Es començarà la visita davant la Taula, fent una introducció als fillets de les tres parts que visitaran de l’exposició.

MATERIALS NECESSARIS PER A DESENVOLUPAR LA VISITA