Siguem sostenibles, estalviem alumini

15
Siguem sostenibles, estalviem alumini INSTITUT L’ESTATUT Flammarion, 1 08191 Rubí (Vallès Occidental)

Transcript of Siguem sostenibles, estalviem alumini

Page 1: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Siguem sostenibles, estalviem alumini

INSTITUT L’ESTATUT

Flammarion, 1

08191 Rubí (Vallès Occidental)

Page 2: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Objectius del projecte

• Conscienciar l’alumnat de l’estalvi en el consum d’alumini i en el seu reciclatge

• Adquirir coneixements sobre objectes fabricats a partir de l’alumini

• Entendre els avantatges dels objectes, màquines o estructures fabricades a

partir de l’alumini

• Realitzar petites recerques sobre el consum i reciclatge de l’alumini

• Comunicar oralment i per escrit els coneixements adquirits, en base a una

tipologia lingüística argumentativa

• Compartir els aprenentatges entre iguals i amb d’altres

• Treballar cooperativament

Page 3: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Desenvolupament

• 1r trimestre: – l’alumnat de 2n d’ESO treballen aquesta unitat didàctica des

de l’àrea de ciències.

– Els alumnes de 3r d’ESO presenten els projectes que van fer el

curs anterior als companys de 1r

Page 4: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Desenvolupament

– L’alumnat de 2n porta a terme petites recerques sobre

el consum i reciclatge de l’alumini

Els ecodelegats difonen

els resultats de les

recerques, per discutir-

les a les tutories i es

pengen al

bloc d’ecodelegats.

Page 5: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Desenvolupament

• 2n trimestre: – grups d’alumnes de 2n presenten els seus

treballs a l’alumnat de primària que vénen a

visitar el centre i els plantegen

problemes per discutir a

les seves escoles.

Page 6: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Integració de les TIC

• El centre forma part del projecte Educat 2.0; l’alumnat té accés individualment al programari que cal per tirar endavant el projecte:– Documents compartits de google– Formularis de google– Microsoft Office Power point i Openoffice impress– Internet a tots els espais de l’institut (aules, biblioteca,

laboratoris…)– Canons de projecció a tots els espais de l’insitut

Page 7: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Metodologia de treball

• L’alumnat fa activitats individuals i en grup

• Es treballa en grups cooperatius i es fa èmfasi sobretot a:– Diversitat d’alumnes a cada grup– Assignació de rols – Autoregulació i autoavaluació

Page 8: Siguem sostenibles, estalviem alumini

Mostra d’un dels treballs de síntesi en power point

Page 9: Siguem sostenibles, estalviem alumini
Page 10: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• L'alumini és l'element químic més abundant en l'escorça terrestre (8,13 % d'abundància).

• La seva lleugeresa, conductivitat elèctrica, resistència a la corrosió i baix punt de fusió el converteixen en un material idoni per a multitud d'aplicacions.

Page 11: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• L’alumini s’obtè de la bauxita, un mineral que prové de roques volcàniques.

• La bauxita és una roca formada essencialment per tres minerals: hidragil·lita, diàspor i alumogen.

Page 12: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• La utilització d’envasos d’alumini suposa malbaratar primeres matèries i energia a més de provocar un greu impacte ambiental principalment en els països pobres.

• Per això és necessari:

Page 13: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• 1. Reduir el consum d’alumini a nivell domèstic, evitant, per exemple, l’empaquetatge innecessari.

Page 14: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• 2. Substituir els envasos d’un sòl ús com la llauna de begudes o el bric per materials fàcilment reutilitzables i reciclables, com és el cas del vidre.

Page 15: Siguem sostenibles, estalviem alumini

• 3. Dipositar els envasos d’alumini en els contenidors d’envasos, per tal d’afavorir el seu reciclatge.