Sq Mburoja e Muslimanit

download Sq Mburoja e Muslimanit

of 33

Embed Size (px)

description

wsdfgh

Transcript of Sq Mburoja e Muslimanit

 • Mburoja e muslimanit Lutje nga Kurani dhe Suneti

  [ Shqip Albanian ]

  Seid b. Alij b. Vehf El Kahtani

  2011 - 1432

 • 2341 - 1102

 • N VEND T PARATHNIES Falenderimi i prket vetm Allahut t Madhruar. Salavatet (prshndetjet) dhe urimet m t ngrohta ia prcjellim Pejgamberit ton, Muhamedit (salall-llahu alejhi ue selem), familjes s tij e shokve t tij t ndershm, e kujtdo q ndjek udhn e tij deri n Ditn e Gjykimit. Lexues t nderuar! Libri q keni n duar sht prgatitur pr do mysliman q ka dshir q t pajiset me cilsit, q ka urdhruar Allahu dhe i Drguari i Tij. Titulli i librit n gjuhn arabe "Hisnul Muslim" ka kuptimin: "Mburoj shpirt-rore dhe morale e myslimanit nga rrezi-qet q i dalin gjat jets s tij." Gjat prkthimit, kemi prmendur ve-tm hadithet autentike, t vrteta, t thna nga i Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem), ndrsa prcjellsit e haditheve n shum raste nuk i kemi prmendur. Broshura ka fituar nj emr t madh aneknd bots. Ajo sht ribotuar me dhjetra her, me miliona ekzemplar. Koht e fundit sht prkthyer n anglisht, urdu, frngjishte etj. Me miratimin e autorit, kemi shtuar n fillim t broshurs disa rregulla q kan t bjn me kohn kur mund t lutemi e si mund t lutemi.. Lexues i nderuar! Pa dyshim, si do gjuh tjetr, edhe gjuha arabe ka veorit e saj. Prandaj do t kshillonim q, ai q bn prpjekje pr t msuar lutje ose ajete t Kuranit n gjuhn arabe, t pyeste ndonj q e njeh arabishten pr mnyrn e shqiptimit etj. I lutemi Allahut t Madhruar q kjo vepr e thjesht, t jet pr hir t Tij e t na shrbej n t dyja bott. I lutemi Allahut q kjo broshur t'i bj dobi dokujt, q e lexon, e mson dhe e shprndan at. SI MUND T BHET NJ LUTJE @ Allahu i Madhruar thot n Kuran:"(O, besimtar!) M kujtoni Mua (me lutje e adhurime), q t'ju kujtoj ju (me shprblime); m falenderoni vetm Mua e mos m mohoni." (Kur'ani: 1.152) Ather, le ta kujtojm Allahun, le t'i lutemi Allahut, sepse Ai sht i knaqur nga ne, kur i drejtohemi Atij iltrisht. Q t na pranohen lutjet-n dasht Allahu (inshallah), sht mir t zbatoj-m kto udhzime: 1.T marrim avdes, para se t bjm lutje. 2.T drejtohemi nga Kiblja (Qabja). 3.T ngrem duart drejt qiellit, duke afruar shuplakat me njra-tjetrn, afr fytyrs. 4.T kryejm ndonj vepr t mir, para se t bjm lutje (t japim sadaka, t falim namaz etj.). 5.Ta fillojm e ta mbyllim lutjen, duke falenderuar Allahun pr mirsit q

 • na ka dhn. T bjm lutje dhe salavate pr Pejgamberin, Muhamedin (salall-llahu alejhi ue selem!) 6. Ti lutemi Allahut t Lartsuar, duke prmendur emrat dhe cilsit e Tij. 7. T pendohemi iltrisht pr gabimet e gjynahet q kemi br. 8. T bjm lutje t iltra dhe jo t bjm lutje kalimtare. 9. T zgjedhim kohn m t prshtat-shme pr lutje. 10. T przgjedhim lutje t goditura pr far duam t'i lutemi Allahut. 11. T tregojm edukat, prpikri e prkushtim n lutje, gjithnj, me ndjenjn e friks nga Allahu i Madhruar. 12.Ta ndiejm shpirtrisht at q e themi e q e krkojm nga Allahu i Madhruar. 13.T largohemi nga harami. 14.T mos bjm lutje pr gjra t ndaluara, pr t ngatrruar t tjert. 15. T mos nxitohemi pr prgjigjen e lutjes, e t themi "i bra lutje Allahut e nuk m'u prgjigj," por t presim q lutja jon t pranohet, kur ta caktoj Allahu, sepse Ai nuk lejon t bhet dika q nuk sht n vendin dhe n kohn e caktuar. 16. T mos i lutemi askujt tjetr e asgjje tjetr prve Allahut; kurr t mos themi: "O Allah! Pr hatr t filanit, m bj t mundur t m plotsohet kjo a ajo lutje." 17. Ta bjm lutjen me z mesatar. 18.T'ia paraqesim Allahut t Madh-ruar, dobsin ton shpirtrore, morale e fizike, t'i ankohemi Atij pr do gj, duke i krkuar t na ndihmoj. KOHT M T PRSHTATSHME PR T MARR PRGJIGJE PR LUTJET Q BJM Dije, na mshiroft Allahu ty dhe mua, se pasi t plotsosh udhzimet e msiprme, duhet t zgjedhim kohn m t prshtatshme pr lutje, q t jemi m afr shpress pr plotsimin e saj. Ndr koht m t prshtatshme, sipas kshi-llave t Pejgamberit (salall-llahu alejhi ue selem), jan: 1.Dita e Arafatit, q sht gjithmon nj dit para Bajramit t Ramazanit. 2.Nata e Kadrit, q sht midis dhjet-ditshit t fundit t muajit t madhruar t Ramazanit. 3. Pjesa e fundit e nats dhe mbr-mja. 4.Koha midis ezanit dhe ikametit. 5.Dita e xhuma. 6.Kur jemi duke br sexhde. 7.Kur jemi n udhtim e sipr. 8.Kur bie shi, etj.

 • Kto jan disa koh q i ka prmendur Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem). Por kryesore sht q besimtari t'i drejtohet Allahut me lutje, kudo q t jet, sepse Ai krkon nga ne q t trokasim n dern e Tij kudo e kurdo, madje, Ai knaqet nga nj veprim i till. N ajetin e gjashtdhjet t sures "Gafir" Allahu thot: "...Lutmuni vetm mua, q t'ju prgjigjem ... " KUR ZGJOHEMI NGA GJUMI " Falenderimi i prket vetm Allahut, i Cili na ktheu srishmi n jet, pasi ishim (n gjum) t vdekur; vrtet, tek Ai do t tubohemi q t gjith (Ditn e Gjykimit). . . ... . I Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem) ka thn: "Kush zgjohet natn, le t thot n ato aste: "Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, Krijuesi i Vetm e i Pashoq. I Tij sht zotrimi i qiejve dhe i Toks; Ai sht i Plotfuqishmi; vetm Atij i prket lavd-rimi e falenderimi yn. Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, Ai sht m i Madhi. Nuk ka forc tjetr sunduese mbi ne prve Allahut t Lartsuar. O Allah, m fal! "Falenderimi i prket vetm Allahut, i Cili m fali shndetin, ma ktheu srish shpirtin, dhe m lejoi e m dha mundsi q t'a prmend At (Allahun)." "Pa dyshim, n krijimin e qiejve e t Toks, n ndryshimin midis dits e nats ka argumente t qarta pr ata q mendojn. Ata q e prmendin Allahun, kur jan n kmb, ulur, mbshtetur dhe meditojn pr krijimin e qiejve e t Toks, (dhe thon O Zoti yn! Ti nuk i krijove t gjitha kto pa qllim; i Lartsuar je vetm Ti, prandaj na fal e na shpto nga dnimi i Zjarrit!" KUR VESHIM RROBAT

 • ] [ ... "Falenderimi i prket vetm Atij, q m dha mundsi t vesh kto (tesha), e m'i dhuroj ato me lehtsi, pa lodhje dhe pa mundim." KUR VESHIM RROBA T REJA "O Allah! Falenderimi t takon vetm Ty, q m dhe mundsin t vesh kt rrob t re. T lutem Ty q t prfitoj nga t mirat e saj, pr t cilat sht pr-gatitur ajo. T lutem Ty, t m mbrosh nga t kqijat q mund t m vijn nga prdorimi i saj." PR DIK Q KA VESHUR NJ RROB T RE "T uroj q t veshsh gjithmon rroba t reja, t jetosh i lumtur e ta nd-rrosh jetn si shehid." KUR ZHVESHIM RROBAT "BISMIL-LAH "Me emrin e Allahut (po e zhvesh kt rrob)." PARA SE T HYJM N BANJ [ ] "O Allah! Me emrin tnd (m t mir), krkoj ndihm nga Ti, q t m ruash nga xhindet dhe shejtant." KUR DALIM NGA BANJA "GUFRANEKE" "Falenderimi t prket vetm Ty, o Zoti im (q ma lehtsove trupin nga papastrtit e ndyrsit)." N FILLIM T AVDESIT "BISMILAH" "Me emrin e Allahut (po filloj t marr avdes)."

 • N FUND T AVDESIT "Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut t Vetm e t Pashoq dhe dshmoj q Muhamedi sht rob dhe i drguari i Tij ... ." "O Allah! m bj prej atyre q pendohen, m radhit me t pastrit (nga gjynahet e papastrtit)." "I Lartsuar je vetm Ti, o Allah! Vetm Ty t falenderoj. Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje, vetm Ty t krkoj mshir, vetm nga Ti pres falje e mshir pr gjyhahet q bj." KUR DALIM NGA SHTPIA "Me emrin e Allahut, duke u mb-shtetur vetm tek Allahu (po dal nga shtpia); askush nuk mund ta ndrroj vendimin e Allahut." "O Allah!, krkoj mbshtetje tek Ti, q t mos i bj t tjert nga t humburit e t mos m bjn nga t humburit, q t mos i poshtroj t tjert e t mos m poshtrojn mua, t mos bj padrejtsi e t mos m bhet padrejtsi, t mos i shprfill t tjert e t mos m shprfillin mua." KUR HYJM N SHTPI "Me emrin e Allahut, hyra n shtpi; me emrin e Allahut dola (nga shtpia); tek Allahu i Plotfuqishm jam mbshte-tur." KUR SHKOJM PR N XHAMI . "O Allah! Bje zemrn time (t shklqej) rreze drite; bji gjuhn time,

 • dgjimin tim e syt e mi t paraqiten prpara Teje si rreze drite. T lutem Ty q pas shpins sime e prpara meje, lart mbi kokn time e nn trupin tim gjith -mon t rrezatohen vetm rreze drite. O Allah, m fal drit pr t shptuar prej dnimit Tnd! KUR HYJM N XHAMI [ ] [ .] [ [ . ] ] "Krkoj mbshtetje tek Allahu i Madhruar, te Fytyrndrituri, te Sunduesi i prhershm, q t m ruaj prej (cytjeve t ) shejtanit t mallkuar. Me emrin e Allahut (po hyj n xhami). Paqja dhe mshira e Allahut qoft mbi t Drguarin e Tij, Muhamedin (salall-llahu alejhi ue selem). O Zoti im! M'i hap dyert e mshirs Sate!" KUR DALIM NGA XHAMIA "Me emrin e Allahut (po dal nga xhamia). Paqja dhe mshira e Allahut qoft mbi t Drguarin e Allahut! O Zoti im! T lutem vetm Ty, q t m falsh nga mirsit e tua t pashtershme. O Zoti im! M ruaj nga Shejtani i mallkuar." KUR DGJOJM EZANIN Pejgamberi (salallahu alehji ue selem) ka thn: "Kur t dgjoni myezinin q thot "Allahu ekber", thoni, si thot ai. Kur myezini thot "Haj-je alas-selatu, haj-je alal-felah", thoni: "Askush tjetr prve Allahut nuk ka forc e fuqi." "Edhe un dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq; dshmoj q Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) sht rob dhe i drguari i Tij. Jam i knaqur q Allahu (xhele sha'nuhu) sht Zoti im, q Muhamedi, i Drguari i Allahut sht Pejgamberi im dhe q Islami sht feja ime." Kur t mbaroj ezani, thoni: [ . " ] "O Allahu yn! O Zot i ksaj thi-rrjeje t plot, q na lajmron pr namazin,

 • q do t falim! Nderoje Muhamedin (sala-llahu alejhi ue selem) e jepi mundsi q t jet ndrmjets pr ne (Ditn e Gjykimit) dhe ringjalle at n vendin e nderuar, q ia ke premtuar. Pa dyshim, Ti e mban premtimin e dhn." KUR FILLOJM NAMAZIN "O Allah! Krijo nj larges t largt midis meje dhe gabimeve q bj un, si ke krijuar largesn midis Lindjes dhe Perndimit! O Allah! M pastro nga gabimet, si pastrohen rrobat nga papastrtit! O Allah! Pastroji gabimet e mia (si pastron natyrn) me bor, me shi dhe me breshr!" "Lavdia t prket vetm ty, o Allah! Falenderimet t prkasin vetm Ty! Emrat e Tu jan t bekuar. Madhria jote sht e paarritshme! Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet pr-ve Teje ." KUR BJM RUKUN "Larg mkateve sht Zoti im i Madhruar." "Larg t metave je Ti, o Allah! O Zoti im! Me mirsin tnde, m mshiro mua!" "Vetm Krijuesi i Melekve dhe i Shpirtit lavdrohet e madhrohet." "O Allahu im! Pr Ty prulem, Ty t kam besuar, Ty t jam dorzuar, vetm Ty t binden dgjimi im, shikimi im, mendja ime, eshtrat e mia dhe kmba ime kudo q shkel ajo." KUR NGRIHEMI NGA RUKUJA "(Pa dyshim) Allahu e dgjon njeriun, q e falenderon At." "O Zoti yn! Ty t prket falenderimi i pakufishm; begatia dhe mirsia jan vetm prej Teje."

 • KUR BJM SEXHDE "I Lartsuar sht Zoti im, i Lartsuar." "I Lartsuar je Ti, o Allahu yn. Me mirsin Tnde (t pakufishme), o Allah, m fal!" "O Allahu im! M'i fal t gjitha gjyna-het, t voglat e t mdhat, t dikurshmet e t tashmet, ato q i kam shfaqur e ato q i kam fshehur!" KUR ULEMI N TEHIJATIN E PAR . "Lavdrimet m t mira jan vetm pr Allahun. Urimet m t mira qofshin mbi ty, o Pejgamber (i Allahut), mshira dhe lavdrimet e Allahut qofshin gjith-mon mbi ty! Paqja qoft mbi ne dhe mbi t gjith robt e mir e t iltr! Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut. Dshmoj, gjithashtu q Muha-medi sht rob dhe i drguari i Tij." KUR ULEMI N TEHEJATIN E DYT Pasi kemi br lutjen n tehejatin e par, bjm edhe lutjet q vijojn: "O Allah! Mshiroji Muhamedin dhe familjen e tij, si i mshirove Ibrahimin dhe familjen e tij! O Allah! Bekoji Muhamedin dhe familjen e tij, si i bekove Ibrahimin dhe familjen e tij!" "O Allah! Krkoj mbrojtje tek Ti nga dnimi i varrit, nga dnimi (vuajtjet e) i Xhehenemit, nga t kqijat q vijn gjat jets (s prditshme) e vdekjes dhe nga sprovimet e Dexhalit." "O Allah! M ndihmo, q t t kujtoj Ty (sa m shum), t t falenderoj (vetm) Ty e q t t adhuroj ashtu si duhet."

 • "O Allah! T lutem (vetm) Ty q (me mshirn Tnde) t m fussh n Xhenet dhe mbshtetem n mbrojtjen Tnde nga zjarri i Xhehenemit." PASI JAPIM "SELAM!" "T krkoj falje (vetm Ty), o Allah! T krkoj falje (vetm Ty), o Allah! T krkoj falje (vetm Ty), o Allah! O Allah! Ti je burimi i shptimit, vetm prej Teje e pres shptimin. Ty t lavdrojm dhe t falenderojm; lavdri-met t prkasin vetm Ty, o Krijues i Madh e Bujar." "Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq. Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e Tok); vetm Atij i prket falenderimi (yn); Ai sht i Plot-fuqishm mbi gjithka. O Allah! Askush nuk mund ta pengoj at, q Ti e jep (pr robt e Tu); askush nuk ka mundsi q t'ia jap dikujt dika, q Ti ia ke ndaluar. Askush, sado pozit t lart t ket, nuk mund t dal prpara Teje." . " Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq. Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e n Tok), vetm Atij i prket falenderimi (yn), pr gjithka Ai sht i Plotfuqishm. Askush tjetr e asgj tjetr, prve Allahut nuk ka forc mbi ne. Vetm Allahu meriton t adhurohet e nuk adhu-rojm tjetr prve Tij. E Tij sht mirsia q gzojm, Atij i prket nderimi e lartsimi. Vetm Allahu meriton t adhurohet. At adhurojm me iltri t plot, edhe sikur (kt iltri) ta urrejn jobesimtart." Pastaj themi: SUBHANELL-LLAH, ELHAMDULIL-LAH, ALL-LLAHU EKBER, secila nga tridhjet e tri her. " Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq, Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e Tok), vetm Atij i prket falenderimi (yn), pr gjithka Ai sht i Plotfuqishm." M pas kndojm suren: "KUL HUEALL-LLAHU EHAD", "KUL EUDHU BIR-RABIL-FELEK", "KUL EUDHU BIR-RABIN-NAS", nga tri her pas namazit t mngjesit e t mbrmjes dhe nga nj her pas namazeve t tjera. Kndohet edhe ajeti "El-Kursi."

 • " Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq, Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e n Tok), vetm Atij i prket falenderimi, Ai i vdes (njerzit) dhe i ringjall ata (ditn e Tubimit t Madh), pr gjithka Ai sht i Plotfuqi-shm." Kjo lutje prsritet dhjet her pas namazit t mngjesit e t mbrmjes . "O Allahu yn! T lutem (vetm) Ty, q t msoj dituri t vlefshme (e cila t m shrbej n kt bot e n Botn Tjetr), t kem pasuri t mir (hallall), vepra t mira, t pranueshme nga Ti." Kjo lutje thuhet vetm pas mamazit t mngjesit. KUR FALIM NAMAZIN E ISTIHARES . "O Allah! Un t lutem q, me diturin Tnde (t Pakufishme) t m drejtosh tek ajo q sht m e mir pr mua; (o, Allah) m ndihmo me fuqin Tnde, me mirsin Tnde t madhe, sepse Ti je i Plotfuqishmi e un jam i pafuqishm, Ti di gjithka e un nuk di asgj; Ti je i Dituri mbi do t fsheht. O Allah! N qoft se ajo, pr t ciln (prmendet nijeti, pr t cilin falet namazi) po lutem, sht pr t mirn e besimit tim e t jets sime; n qoft se sht pr nj prfundim t mir t veprave t mia, tani e n t ardhmen, ma bj t mundur e ma lehtso kryerjen e saj e m pas, m jep begati prej saj! N qoft se ajo, pr t ciln (prmendet nijeti, pr t cilin falet namazi) po lutem, sht pr t keqen e besimit tim e t jets sime; n qoft se sht pr nj prfundim t keq t veprave t mia, tani e n t ardhmen, largoje at nga un e m largo mua nga ajo e bj t mundur q t m mbulojn mirsit e Tua, kudo q t jen, e m pas, m bj q t knaqem me t (para-caktimin Tnd)!" KUR FALIM NAMAZIN E VITRIT ] [ "O Allah! M udhzo n udhn e drejt, n t ciln ke udhzuar njerzit e Tu! Ma fal, si ke falur njerzit e Tu! Kujdesu pr mua, ashtu si kujdesesh

 • pr t dashurit e Tu! Ma beko do gj q m jep, m ruaj nga t kqijat q m afrohen, sepse Ti paracakton gjithka e askush nuk i paracakton veprimet e lvizjet e Tua; askush nuk mund ta humb at, q e udhzon Allahu; ai q sht nn mbrojtjen Tnde, nuk poshtrohet kurr. I Madhruar e i Lartsuar je vetm Ti, o Zoti yn." "O Allah! Krkoj mbrojtje nn kna-qsin Tnde, q t jem larg zemrimit Tnd; o Allah, t lutem t m mbash larg dnimit Tnd; o Allah, t lutem t m mbrosh nga dnimi Yt; krkoj mbshtetje tek Ti vetm prej Teje. O Allah! Nuk arrij kurr t t lavdroj Ty, ashtu si e ke lavdruar Ti vet veten Tnde." . "O Allah! Vetm Ty t adhurojm, Ty t falemi e t prulemi; lvizim e shtohemi e shpresojm vetm nn m-shirn Tnde, si kemi frik nga dnimi Yt. Pa dyshim, dnimi Yt do t'i nd-shkoj jobesimtart. O Allah! T krkojm ndihm q t na falsh, t lavdrojm vetm Ty me mirsit e Tua (t pakufishme), nuk t mohojm Ty, t besojm vetm Ty, t nnshtrohemi plotsisht vetm Ty dhe largohemi nga dokush q t mohon Ty. PASI JAPIM "SELAM!" N NAMAZIN E VITRIT Kur falte namazin e vitrit, Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) kndonte: "Seb-bihismi rab-bikel-a'la", "Kul ja ej-juhel-kafirune", "Kul huallahu ehad." Pasi jepte "selam", thoshte: "SUBHANEL-MELIKUL-KUD-DUSUN." "I Lartsuar sht Sunduesi." E prsriste kt tri her dhe n fund thoshte: "RABUL-MELAIKETU UERR-RRUH." "Allahu sht Zoti i melaikeve e i shpirtrave." NGA MNGJESI DERI N MBRMJE

 • "Ia mbrritm mbrmjes dhe mbeti Sundimi vetm pr Allahun (Krijuesin e Gjithsis). Falenderimi i prket vetm Atij, askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, q sht i Vetm e i Pashoq, e Tija sht gjithka, vetm Atij i prket falenderimi. Ai sht i Plotfuqishm mbi gjithka. O Zot! T lutem vetm Ty q t m'i falsh mirsit e ksaj nate e t netve q vijn pas saj. O Zot, mbshtetem n mbrojtjen Tnde nga t kqijat e ksaj nate e t netve q vijn pas saj. O Zot! M ruaj nga prtacia e mendje-madhsia. O Zot! M ruaj nga dnimi i Zjarrit e nga dnimi i varrit." "O Allah! Me lejen Tnde zgjohemi e me lejen Tnde e arrijm mbrmjen, me lejen Tnde jetojm e me lejen Tnde vdesim. Pa dyshim, tek Ti do t kthehemi (Ditn e Ringjalljes)." "O Allah! Ti je Zoti im, askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje, Ti m krijove mua (q t t adhuroj vetm Ty) e un jam robi yt; (t premtoj se) un do t ndjek udhn tnde, me t gjith mundsit e mia. (O Allah!) Krkoj mbrojtje nga Ti prej t kqijave t mia, un vrtetsoj mirsit e Tua mbi mua, si vrtetsoj gjynahet q un bj. (O Allah!) m fal mua, sepse askush nuk m(dshmoj) q vetm Ti je Zoti i Gjithsis e nuk ka zot tjetr prve Teje; i Vetm e i Pashoq je Ti (o, Allah). Dshmoj, gjithashtu q Muhamedi sht robi dhe i drguari yt. Kjo lutje thuhet nga katr her, n mngjes e n mbrmje. ... ' O Allah! M fal shndetin n trupin tim; m'i ruaj vesht e syt e mi! Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meri-ton t adhurohet prve Teje. O Allah! Un mbshtetetem n mbroj-tjen Tnde, q t m ruash q t mos t mohoj Ty, q t mos jem i varfr. T lutem Ty, q t m ruash nga dnimi i varrit. Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje . Kjo lutje thuhet tri her, n mngjes e n mbrmje.

 • M mjafton Allahu (si Mrojts e Mbi-kqyrs), prve t Cilit, askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet; mbshtetem vetm tek Ai, q sht Zoti i Arshit madhshtor. Kjo lutje thuhet shtat her, n mngjes e n mbrmje. Krkoj mbrojtje me fjalt e prsosura t Allahut nga do e keqe, q sht krijuar. Kjo lutje thuhet tri her, n mngjes e n mbrmje,ose kudo q t hyjm gjat gjith dits. . O Allah! T lutem vetm Ty, t m mshirosh n kt bot e n Botn Tjetr. O Allah! T lutem vetm Ty q t m falsh mirsi n besimin tim, n jetn time, n familjen time e n pasurin time. O Allah! M'i fal gabimet e mia e bji t lumtur kujdestart e mi! O Allah! T lutem q, me gjith-fuqishmrin Tnde, t m ruash nga t kqijat q mund t m vijn nga prpara a nga prapa, nga e djathta a nga e majta e nga lart; t lutem q, me gjithfuqi-shmrin Tnde, t m ruash nga do e keqe, q mund t m vij nga posht. O Allah, o Ti q di gjithka t fsheht e t hapur, o Rregullues i qiejve e i Toks, o Zotruesi e Mbikqyrsi i gjithkaje! Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje, krkoj mbshtetje nn mbi-kqyrjen Tnde, q t m ruash nga do e keqe q bj un e nga ngacmimet e Shejtanit, q u largua nga udha Jote; mos m ler t bj gabime e t'ia atribuoj ato ndonj myslimani. Me emrin e Allahut, Atij, q kur prmend emrin e Tij, nuk t gjen asgj e keqe, as n qiej e as n Tok, Ai sht Dgjuesi e i Gjithdituri (pr gjithka q ndodh). Kjo lutje thuhet tri her, n mngjes e n mbrmje, ose kudo q t hyjm gjat gjith dits. Jam i lumtur q kam zgjedhur Allahun pr Zot, Islamin pr fe e Muha-medin pr Pejgamberin tim. Kjo lutje thuhet tri her, n mngjes e n mbrmje, ose kudo q t hyjm

 • gjat gjith dits. I Lartsuar sht Allahu, t Cilin e lartson do krijes e Tij .... . I Lartsuar sht Allahu e vetm Atij i prket falenderimi. Kjo lutje thuhet njqind her n dit. O i Gjall! O i Plotfuqishm! Me mshirn Tnde, krkoj ndihm, ma bj t mundshme t plotsohen planet e mia (t mira) e mos m lr vetm (jasht mirsis Sate), qoft dhe pr nj ast! Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq, Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e Tok); vetm Atij i prket falenderimi (yn); Ai i vdes (njerzit) dhe i ringjall ata (Ditn e Tubimit t Madh); pr gjithka, Ai sht i Plotfuqishm. Kjo lutje prsritet njqind her n dit . : U zgjuam e zotrimi sht vetm i Allahut, Zotit t botve. O Allah! Un t lutem vetm Ty q t prfitoj nga mirsit e ksaj dite; t lutem, t m ndihmosh ta filloj mir kt dit; t lutem t m ndihmosh gjat ksaj dite, t m udhzosh e t m japsh prej begative t saj. Mbshtetem vetm tek Ti, q t m mbrosh nga t kqijat e ksaj dite dhe nga ato q mund t vijn pas saj. U zgjuam me natyrn (vetit tona) Islame, me zemr t pastr, me fen q na la trashgim Pejgamberi yn, Muha-medi (salall-llahu alejhi ue selem), e ithtar t gjindjes s Ibrahimit, t babait ton t drejt mysliman, i cili nuk ka qen prej politeistve. KUR FLEM Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) para se t shtrihej pr t fjetur, ulej mbi shtrat, ngrinte shuplakat drejt fytyrs e kndonte suret: "Kul huvallahu ehad", "Kul eudhu birabil-felek", "Kul eudhu birabin-nas". M pas prekte do pjes t trupit q kishte mundsi, duke filluar nga koka, fytyra etj. Kt veprim, e bnte tri her. Kur shtrihej n shtrat kndonte Ajetin Kursij, pr t ciln thot: "Po e kndove at, qndron me ty nj mbrojts nga ana e Allahut e nuk t afrohet Shejtani deri n mngjes." Dhe: "Kush lexon dy ajetet e fundit nga surja "Bekare", sht i ruajtur tr natn. (Amenerr-rresulu bima unzile

 • ilejhi mirr-rrabihi uel-mu'minune). M pas shtonte: Me emrin Tnd, o Zoti im! Po e v trupin tim n kt shtrat e me lejen tnde e ngre at. (O Allah!) N qoft se e ke caktuar q (kjo t jet nata e fundit q un jetoj e) t marrsh shpirtin tim, t lutem mshiroje at; n qoft se e lejon at q t rikthehet n jet, t lutem ruaje at, si ruan robt e tu t mir! . O Allah! Ti e ke krijuar shpirtin tim; po Ti e merr at; n dorn tnde sht vdekja dhe jeta ime; n qoft se m lejon t jetoj, m ruaj; n qoft se m bn t vdes, m mshiro! O Allah! Un t krkoj falje (e m-shir). M pas Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) vendoste kokn mbi pll-mbn e dors s djatht e thoshte: O Allah! M ruaj nga dnimi Yt Ditn, kur do t ringjallsh robt e Tu. Me emrin (dhe me lejen) e Allahut, jetoj e vdes. M pas Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thoshte: SUBHANELL-LLAH! ELHAMDUL-LILAH!, ALLAHU EKBER, secila nga tridhjet e tri her . . O Allah! Ti je Zoti i shtat qiejve, Ti je Zoti i Arshit madhshtor, Ti je Zoti yn e Zoti i gjithkaje, Ti je Krijuesi i embri-onit e i fars, Ti je Zbritsi i Teuratit, i Ungjillit e i Kuranit. T lutem t m mbrosh nga e keqja e do gjje q sht nn pushtetin Tnd. O Allah! Ti je i Pari e nuk ka asgj prpara Teje; Ti je i Fundit e nuk ka asgj pas Teje, Ti je m i Larti e nuk ka asgj mbi Ty. Ti je pran njerzve m shum se gjithkush e gjithka. O Allah, o Ti q di gjithka t fsheht e t dukshme, o Rregulluesi i qiejve e i Toks, o Zot e Mbikqyrs i gjith-kaje! Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje e krkoj mbrojtjen

 • Tnde, q t m ruash nga do e keqe q bj un e nga ngacmimet e Shejtanit, q e la udhn Tnde, mos m lr t bj gabime e t'ia atribuoj ato ndonj myslimani. 'i shlyen gjynahet prve Teje." KUR ZGJOHEMI NATN Aishja (radijall-llahu anha) thot: "Kur zgjohej Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) natn, thoshte: Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut t Vetm e t Plotfuqishm, Zotit t qiejve e t Toks e ka midis tyre, (sht) i Lartsuar dhe q fal shum. KUR KEMI SHQETSIME NATN Krkoj mbrojtje nga Allahu, q me fjalt e Tij t prsosura t m ruaj nga zemrimi i Tij dhe nga dnimi i Tij, t m ruaj nga t kqijat e njerzve, t m ruaj nga ngasjet e Shejtanit, q krkon t ndikoj tek un. KUR SHOHIM NDRRA ndrrat jan dy llojesh; 1. ndrra t mira e t plqyeshme (q jan nga ana e Allahut t Madhruar, me t cilat lajmron njerzit e Tij pr t mirat e t ligat q i presin); 2. ndrra t kqija e shqetsuese (t cilat vijn nga ana e Shejtanit, pr t ndjellur panik e urrejtje te njerzit). Kushdo q sheh ndonj ndrr t mir e t plqyeshme pr t, le t falenderoj Allahun e Madhruar. E, kush sheh ndrra t kqija, le t pshtyj tri her n ann e djatht e le t thot: "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim." M pas nuk i tregon askujt pr far ka par. KUR JEMI T MRZITUR E T SHQETSUAR Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur t jeni t mrzitur e t shqetsuar, thoni:

 • KUR FRYN ER "O Allah! T lutemi q t na japsh nga t mirat e ksaj ere; t lutemi t na mbrosh nga t kqijat q vijn prej saj (ers)." "O Allah! T lutem, m jep nga t mirat e saj e nga t mirat, pr t ciln sht drguar nga Ti. T lutem na mbro nga t kqijat, q vijn prej saj e nga t kqijat, pr t ciln sht drguar ajo." KUR DGJOJM BUBULLIMA Abdullah Bin Zubejri, (radijall-llahu anhu), kur dgjonte bubullima, ndrpriste bisedn e thoshte: "I Lartsuar sht Allahu, t Cilin e lartson bubullima, duke e falenderuar At; edhe Melekt e lartsojn At nga frika e Tij." KUR DUAM T BJER SHI "O Allah! Na sill sa m shpejt shi t bollshm e me t mira, na sill shi t dobishm, mos na sill shi shkatrrues!" "O Allah! Na sill shi! O Allah! Na sill shi! O Allah! Na sill shi!." "O Allah! Sillu shi njerzve t Tu, kafshve q Ti ke krijuar, prhap kudo mshirn tnde, rigjallroje tokn Tnde t vdekur!" KUR BIE SHI "O Allah! Bjere (shiun) t but e t dobishm." PASI KA PUSHUAR SHIU

 • "Ra shi prej mirsis s Allahut dhe Mshirs s Tij. " KUR SHOHIM HNN E RE , "Allahu sht m i Madhi. O Allah! Na e sill kt hn: me siguri, me iman, me paqe, me islam e me mirsi, si do Zoti yn e Zoti i saj (i Hns), q sht Allahu." KUR ELIM IFTARIN Abdullah Bin Asi (radijall-llahu an-hu), transmeton se Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) ka thn: "Vrtet, myslimani, kur sht me agjrim, para se t haj iftarin mund t bj nj lutje, q kurr nuk do t'i kthe-het." Ibu Meliku thot se e ka dgjuar Abdullah Bin Asin (radijall-llahu anhu) q kur hante iftar, thoshte: "O Allah! Un t lutem vetm Ty; pr hir t mshirs Sate t Pakufishme, q prfshin do gj, t m falsh." "Iku etja e u rigjallruan damart e mbeti shprblimi tek Allahu, inshallah!" KUR NISIM T HAM BUK Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) ka thn: "Kur filloni t hani, thoni: "BISMIL-LAH." N qoft se harroni ta thoni n fillim, kur t'ju bjer ndrmend, thoni: "Me emrin e Allahut, n fillim dhe n fund." Kushdo q ha ndonj ushqim, le t thot n fund: "O Allah! Nae beko at q hngrm e nae bj risk q t kemi edhe m t mir se kjo!" PR AT, Q NA JEP T PIM QUMSHT "O Allah! Nae beko qumshtin q pim e na e shto at!"

 • N FUND T USHQIMIT "Falenderimi i prket vetm Atij, q m dha mundsi t ha kt ushqim, q ma dhuroi me lehtsi dhe pa mundime." PR AT, Q NA JEP T HAM "O Allah! Bekoji kta njerz (me mirsit e Tua t pashtershme) e bju risk t mirn atyre. Fali e mshiroj ata!" PR AT, Q NA JEP T PIM UJ "O Allah! Ushqeje at q m ushqeu, jepi t pij atij q m dha t pij!" PR DIK, TEK I CILI HAM IFTAR "Agjruesit hngrshin gjithmon te ju! Njerzit e mir hngrshin gjithmon te ju! Melekt bfshin lutje pr ju (tek Allahu)!" PR DIK, Q NA JEP DIKA PR T NGRN, KUR JEMI AGJRUESHM JASHT MUAJIT T RAMAZANIT Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur ftohet dikush nga ju pr t ngrn, le t'i prgjigjet ftess s tjetrit edhe n qoft se sht duke agjruar (pra i lejohet, madje sht e plqyeshme q ai t prish agjrimin, pr t'iu prgjigjur ftess)." Kjo zbatohet vetm pr agjrimin q bhet jasht muajit t madhruar t Ra-mazanit, ndrsa n Ramazan nuk prishet agjrimi, sidoq t jet ftesa q na para-qitet. PR DIK, Q TESHTIN Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur dikush nga ju teshtin, le t thot: Elhamdulil-lahi, ndrsa vllai tjetr mysliman t'i thot:

 • "JERHAMUK-ELL-LLAH." "Allahu t mshiroft." M pas, ai q teshtiu thot: "Allahu ju udhzoft (pr n rrugn e drejt islame) e jua bft t mira gjithka, q ka t bj me ju!" PR T PORSAMARTUARIN "Allahu t bekoft; qoft bashkimi juaj pr mirsi!" I PORSAMARTUARI PR VETVETEN Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur dikush nga ju martohet, le t thot: "O Allah! T lutem vetm Ty, q t m'i falsh t gjitha mirsit, q Ti ia ke falur ksaj gruaje. T lutem t m mbrosh nga t kqijat q mund t m vijn nga kjo (martes) e nga t kqijat q i ka kjo (grua)." PRPARA SE T KRYHEN MARRDHNIE INTIME . "Me emrin e Allahut (po i afrohem ksaj gruaje). O Allah! Largoje Shejtanin nga ne, largoje at (q t mos marr pjes) nga ajo q nae bre risk neve!" KUR JEMI T NEVRIKOSUR "Krkoj mbshtetje nn mbikqyrjen e Allahut, q t m ruash nga ndikimi i Shejtanit (mbi mua)." KUR SHOHIM NDONJ T GJYMTUAR "Falenderimi i prket vetm Allahut, q t m ruaj mua nga ajo, me t ciln t ka sprovuar ty (gjymtimin), e m dalloi mua m shum nga krijesat e tjera (m dha shndet t plot)."

 • NPR TUBIME T NDRYSHME Ibnu Omeri tregon se Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) numronte njqind her npr tubime, para se t ngrihej nga vendi, ku ishte ulur dhe thoshte : "O Allah! M fal e m ndero mua, Ti je Falsi e Mshiruesi m i mir." KUR MBARON TAKIMI OSE TUBIMI "I Lartsuar je vetm Ti, o Allah. Falenderimi yn t prket vetm Ty. Dshmoj se askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje. Krkoj mshir e pendohem vetm tek Ti." PR NJ PERSON, Q THOT: "T MSHIROFT ALLAHU!" Abdullah Bin Serxhisi tregon: "Shkova te Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) e hngra drek tek ai. Pasi hngra drek, i thash: "Gaferell-llahu leke ja Resulull-llahi" "Allahu t mshiroft, o i Drguari i Allahut!" "Ue leke." Edhe ty (t mshiroft Allahu), - mu prgjigj i Drguari i Allahut. PR NJ PERSON, Q T BN DIKA T MIR Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Atij q t bn dika t mir, thuaji: "T shprbleft Allahu me t mira, (n kt bot e n Botn tjetr)!" PR T'U RUAJUR NGA NGATRRESAT E DEXHALIT Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kush mson (prmendsh) dhjet ajetet e para nga surja "El-Kehf", sht i ruajtur nga dredhit e Dexhalit, para se t bhet Kijameti." Dhe: "Kush lexon lutjen (lutjen e caktuar) n fund t namazit tek tehejati i fundit, pas do namazi, sht i ruajtur nga dredhit e Dexhalit." PR NJ NJERI Q T THOT "T DUA PR HIR T ALLAHUT"

 • "T dasht Ai, pr hir t t Cilit m do!" PR NJ NJERI, Q T FAL PARA "Allahu t bekoft ty, Allahu bekoft familjen tnde e pasurin tnde!" PR NJ NJERI, Q T KTHEN BORXHIN "Allahu t bekoft ty, Allahu bekoft familjen tnde e pasurin tnde! Pa dyshim, falenderimi q ti e shleve kt borxh, i prket vetm Allahut." KUR HIPIM N NJ MJET UDHTIMI OSE N DIKA T NGJASHME ME T . "Me emrin e Allahut (po hipi n kt mjet udhtimi). Falenderimi i prket vetm Allahut t Lartsuar, q na dha mundsi ta prdorim kt mjet, sepse dika t till e kishim t pamundur. Pa dyshim, t gjith ne tek Allahu do t rikthehemi. Falenderimi i prket vetm Allahut, Falenderimi i prket vetm Allahut, Falenderimi i prket vetm Allahut. Allahu sht m i Madhi, Allahu sht m i Madhi, Allahu sht m i Madhi. I Lartsuar je Ti, o Allah. Un i kam br padrejtsi vetvetes, prandaj m fal, sepse askush prve Teje nuk mund t m'i fal gjynahet (q kam br e bj)." KUR NISEMI PR UDHTIM . "Allahu sht m i Madhi, Allahu sht m i Madhi, Allahu sht m i Madhi. I Lartsuar sht vetm Allahu, q na dha mundsi ta prdorim kt mjet, sepse dika t till e kishim t pamundur. Pa dyshim, t gjith ne tek Allahu do t rikthehemi. O Allah! T lusim Ty q t na falsh n kt udhtim bindje e devotshmri e vepra q Ty t plqejn. O Allah na e bj kt udhtim t leht e bj t

 • na duket i shkurtr! O Allah! Ti je Ruajtsi yn n kt udhtim, Ti je Ruajtsi i familjeve tona. O Allah! Krkoj mbshtetje nn mbi-kqyrjen Tnde nga vshtirsit q mund t'i has gjat ktij udhtimi." Kur kthehemi nga udhtimi, themi: "Kthehemi (nga udhtimi), t penduar tek Allahu i Madhruar, adhurues e falenderues t Tij ." KUR HYJM N NJ FSHAT OSE N NJ QYTET . "O Allah! Ti je Zot i shtat qiejve e 'ka midis tyre, je Zoti i shtat tokave e ka rreth tyre, je Zoti i Shejtanve e i atyre q Shejtant i kan larguar nga rruga e drejt, je Zoti i errave dhe i asaj q sjellin ato. O Allah! T lutem vetm ty, q t prfitoj nga t mirat e ktij Fshati (Qyteti), nga t mirat e banorve t tij e 'ka brenda tij. O Allah! T lutem t m mbrosh nga t kqijat e ktij Fshati (Qyteti), nga t kqijat q mund t m vijn nga banort e tij e 'ka brenda tij." KUR HYJM N TREG "Askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut t Vetm e t Pashoq, Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e n Tok). Vetm Atij i prket falenderimi (yn). Ai i vdes (njerzit) dhe i ringjall ata (Ditn e Tubimit t Madh). Ai sht i Gjall e i Pavdekshm. N dorn e Tij jan t mirat, q na vijn. Ai sht i Plotfuqi-shm mbi gjithka." PR AT, ME T CILIN NDAHEMI PR NJ UDH T GJAT "Ju l nn kujdesin e Allahut, tek i Cili nuk humbet asgj." PR DIK, Q NISET PR UDHTIM

 • "Po l nn kujdesin e Allahut jetn tnde, iltrin tnde dhe prfundimin e veprave t tua." "Allahu ta shtoft m shum devotshmrin, Allahu t'i falt t gjitha gjynahet, Allahu ta lehtsoft kryerjen e veprave t mira, kudo q t jesh." KUR NGJITEMI N VISE T LARTA, OSE KUR ZBRESIM PREJ TYRE Xhabiri (radijall-llahu anhu) tregon: "Kur ngjiteshim me Pejgamberin (salall-llahu alejhi ue selem) n vise t larta, thoshim: "Allahu Ekber"; kur zbrisnim, thoshim: "Subhanell-llah". KUR ZBRESIM NGA MJETI I UDHTIMIT "Mbshtetem n Allahun pr t m mbrojtur me fjalt e Tij t prsosura nga do e keqe q m afrohet." KUR NA NDODH DIKA, Q NUK NA PLQEN OSE KUR KEMI VSHTIRSI Kur e bnte dika me lehtsi, Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thoshte: "Falenderimi i prket vetm Allahut, i Cili me mirsin e Tij, na dha mundsi t plotsojm nevojat tona." Kur i ndodhte dika, q nuk i plqente, thoshte: "Falenderimi i prket vetm Allahut pr do gj q ndodh." MIRSIT Q KEMI, KUR BJM "SALAVAT" PR PEJGAMBERIN (SALALL-LLAHU ALEJHI UE SELEM) Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kushdo q lutet pr mua (bie n salavat) nj her, Allahu ia shumzon at me dhjet her." Dhe: "Koprraci (m i madh nga ju) sht ai q, kur prmendet emri im (n prani t tij), nuk lutet pr mua (nuk bie n salavat)." MIRSIT Q KEMI, KUR E PRSHNDESIM NJRI- TJETRIN

 • ME "SELAM!" Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Nuk keni pr t hyr n Xhenet, derisa t besoni e nuk keni pr t besuar derisa t duheni me njri-tjetrin. A t'ju tregoj dika, q, n qoft se e kryeni, pa dyshim, do ta doni njri-tjetrin? Prshndeteni njri-tjetrin me "Selam!" Amar Bin Jasir (radijall-llahu anhu) thot: "Tri gjra, kur grumbullohen te nj person, e bjn besimin t plot e t prsosur: t prshndessh me "Selam!" kudo q t jesh, t bsh mir, t jesh i drejt me veten tnde." Abdullah Bin Umer (radijall-llahu anhuma) thot: "Nj burr e pyeti Pejgamberin (salall-llahu alejhi ue selem): "Cila sht m e mira vepr n fen Islame?" Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) i tha: "Ushqe t varfrit, prshndet me "Selam!" at, q e njeh dhe at, q nuk e njeh." KUR DGJOJM KNDESIN Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur t dgjoni kndesin duke knduar, lutiuni Allahut t'ju dhuroj mirsi nga mirsit e Tij, sepse ai (kndesi, kur kndon) ka shikuar Melekt." KUR DGJOJM QENT DUKE LEHUR E GOMART DUKE PLLITUR Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur t dgjoni natn qent duke lehur e gomart duke pllitur, thoni: "EUDHU BIL-LAHI MINESH-SHEJTANIRR-RRAXHIM" "Krkoj mbshtetje nn mbikqyrjen e Allahut, q t m ruaj nga ndikimi i Shejtanit (mbi mua), sepse ata (qeni e gomari) shohin e dgjojn at, q ju nuk keni mundsi ta shihni." KUR LAVDROJM NJ MYSLIMAN Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur dshiron q t lavd-rosh dik nga shokt e tu, pa e tejkaluar lvdatn, thuaj: "E quaj ... (prmend emrin e njeriut q lavdron) njeri t mir. Allahu sht Gjykuesi i tij, un nuk mund t gjykoj pr asknd prpara Allahut." KUNDR ARMIKUT

 • "O Allah! Ti je Zbritsi i Librit t Shenjt (Kuranit) Ti je i shpejt n Gjykim. T lutem, shkatrroji t gjitha t ligat q mund t m vijn prej ktyre armiqve. O Allah! Shkatrroji ata e bji q t'u shkas toka nn kmb!" KUR KEMI FRIK NGA NDOKUSH "O Allah! M ruaj prej tyre, si t duash Ti!" KUR NA HABIT DIKA, Q E SHOHIM RASTSISHT . "I Lartsuar sht Allahu. Allahu sht m i Madhi (Gjykues)." KUR NA LEHTSOHET NJ PUN Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) kur kryente ndonj veprim me lehtsi ose kur e gzonte dika, bnte sexhde falenderimi pr Allahun e Madhruar. KUR NDIEJM DHEMBJE A NGACMIME N TRUP Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "(Kur ndokush nga ju ndien ngacmime e dhembje n trup) le ta vendos dorn e tij mbi vendin q ndien dhembje e t thot: " BISMIL-LAH, BISMIL-LAH, BISMIL-LAH. M pas shton shtat her: UE EUDHU BIL-LAHI UE KUDRETIHI MIN SHERR-RRI MA EXHIDU UE UHADHIRU." "Me emrin e Allahut.Me emrin e Allahut. Me emrin e Allahut. Krkoj mbrojtjen e Allahut, q paracakton gjithka, q t m ruaj nga dhembja q ndiej a q po m afrohet." KUR KEMI FRIK SE MOS E MARRIM MSYSH DIK TJETR

 • Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur sheh dika q t bn prshtypje tek nj tjetr ose te vetja jote, bj lutje tek Allahu, q ta bekoj (personin q sheh), sepse t marrurit msysh sht i vrtet." KUR TREMBEMI, TRONDITEMI E NEVERITEMI NGA DIKA Kur trembemi, tronditemi ose neve-ritemi nga dika, themi: ! "Askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut." KUR TESHTIN JOBESIMTARI (QAFIRI) "Allahu t udhzoft e t'i prmirsoft mendimet e tua!" SI I PRGJIGJEMI JOBESIMTARIT, KUR NA PRSHNDET ME "SELAM" Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur ndonj jobesimtar e prshndet ndonjrin prej jush me "Eselamu alejkum" (Paqja qoft mbi ju!) le t'i prgjigjet me: "UE ALEJKUM" (Edhe mbi ju)!" KUR THERIM BAGTI ] [ "Me emrin e Allahut (po e ther kt kafsh). Allahu sht m i Madhi. O Allah! Kjo kafsh sht prej Teje e pr Ty po e ther. O Allah! pranoje prej meje kt (kurban)!" PR T SHKATRRUAR KURTHET E SHEJTANVE "Krkoj mbshtetje nn mbikqyrjen e Allahut, (duke u lutur) me fjalt e Tij t plota. Askush nuk mund ta ndryshoj ve-ndimin e Tij, qoft njeri i mir ose i keq. (Prandaj i lutem vetm Allahut) q t m ruaj nga t kqijat q ka krijuar, nga ngatrresat q vijn nga qielli (me an t Shejtanve), nga ngatrresat q prgatiten n qiell (nga shejtant) dhe nga ngatrresat q prgatiten (nga magji-start) n Tok e 'del prej tyre. O Allah, m ruaj

 • nga ngatrresat e dits e t nats! O Mshirplot! M ruaj nga trokitsi i nats, prve atij q troket pr mir!" ISTIGFARI DHE TEUBJA I Drguari i Allahut, Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) thot n disa hadithe: "Pr Allahun, un i krkoj falje e pendohem tek Ai m shum se shtat-dhjet her n dit." "O njerz! Pendohuni tek Allahu q t gjith. Un i krkoj falje Atij njqind her n dit." "Kush thot "Krkoj falje tek Allahu, prve t Cilit askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet, tek i Gjalli e tek i Prjetshmi dhe vetm tek Ai pendohem", Allahu ia fal gjynahet, edhe n qoft se i ka sa shkuma e detit ." "Koha m e prshtatshme, kur Allahu sht m afr me robt e Tij, sht mesi i nats. N qoft se ke mundsi q t jesh prej atyre q e kujtojn Allahun n kt koh, qndro (dhe lutiu Allahut, q t t prgjigjet ty e t t zgjidh hallet e pro-blemet e tua)." "Njeriu sht m afr me Allahun, kur i bn sexhde Atij. Pra, i shtoni lutjet, kur t bni sexhden." DISA POROSI PR JETN E PRDITSHME Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Kur errsohet, mblidhini fmijt tuaj (mos i lejoni ata q t dalin jasht), sepse Shejtant fillojn t shtisin n terrin e nats. Mbyllini dyert e thoni Bismil-lah, sepse Shejtant nuk mund t prekin dika, q sht br me emrin e Allahut. I mbuloni ent, duke thn Bismil-lah, qoft edhe me dika simbo-like. Kur t flini, i fikni dritat (dhe zjarrin)." MIRSIT Q KEMI KUR E LARTSOJM, E FALENDEROJM DHE E MADHROJM ALLAHUN Ebu Hurerja (radijall-llahu anhu) tregon se i Drguari i Allahut, Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) ka thn: Kush thot: "Askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut, t Vetm e t Pashoq, Ai sht Zotruesi i gjithkaje (n qiej e n Tok), vetm Atij i prket falenderimi (yn), Ai sht i Plotfuqishm pr gjithka", njqind her n dit, sht njlloj sikur t ket liruar dhjet robr,

 • i shnohen njqind t mira, i fshihen njqind t kqija, e sht i mbrojtur nga Shejtani e nga dredhit e tij deri n mbrmje e askush nuk do t mund t shprblehet m shum se kaq, prve atij q lutet m shum." Ai thot, gjithashtu: "Kush e thot kt lutje dhjet her n dit, sht njlloj sikur t ket liruar katr robr." Kush thot "I Lartsuar sht Allahu e vetm At falenderojm" njqind her gjat dits, i shlyhen gjynahet, edhe sikur t jen sa shkuma e detit." I Drguari i Allahut Muhamedi (salall-llahu alejhi ue selem) thot: "Dy fjal jan t lehta pr t'u thn nga gjuha, t rnda n peshore e t dashura pr Mshiruesin: "I Lartsuar sht Allahu, vetm At falenderojm. I Lartsuar sht Allahu i Madhruar." "A e keni t pamundur ju q t mos merrni do dit njmij sevape (shprblime)? Dikush e pyeti: "E si t'i marrim kto sevape?" Secili prej jush, - iu prgjigj i Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem) - le t thot njqind her n dit "Subhane-llah!" e t'i shnohen njmij sevape e t'i fshihen po aq gjynahe." Abdullah Bin Kejsi (radijall-llahu anhu) tregon se i Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem) i tha: "O Abdullah! A t tregoj ty pr nj thesar t muar q ndodhet n Xhenet?" "Posi jo, o i Drguari i Allahut." -ia ktheva un. "Thuaj, - m tha: "Askush prve Allahut, nuk ka forc e pushtet gjykues mbi ne." Katr shprehje jan m t dashura tek Allahu: "I Lartsuar sht vetm Allahu!" "Falenderimi i prket vetm Allahut!" "Askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet, prve Allahut!" "Allahu sht m i Madhi!." Sa'd bin Uekasi (radjall-llahu anhu) tregon: "Nj dit erdhi tek i Drguari i Allahut nj beduin e i tha: "Msom nj shprehje, q ta them gjithmon!" I Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem) i tha: . "Thuaj: "Askush tjetr e asgj tjetr nuk meriton t adhurohet, prve Allahut, t Vetm e t Pashoq; Allahu sht m i Madhi e i Madhruari; At e falenderoj-m. Larg t metave sht vetm Allahu, Zotruesi i qiejve e i Toks. Askush prve Allahut t Urt e t Drejt nuk ka forc e pushtet gjykues mbi ne." Beduini ia ktheu: "Kto jan lavd-rime pr Allahun. Po pr veten time, lutje t bj?" I Drguari i Allahut (salall-llahu alejhi ue selem) i tha: "Thuaj:"O Allah! M fal, m mshiro, m udhzo (n udhn e drejt islame) m jep risk."