Ud carlets transfer

3
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*) Descripció de l'activitat Prenent com a punt de partida l'obra d'en Carlets (observació i reflexió), es realitzarà una composició lineal de trànsfers amb una seqüència fotogràfica. Objectius didàctics Criteris d'avaluació Emprar els elements bàsics del llenguatge fotogràfic, per tal que permetin a l’alumne/a , a entendre i actuar amb la forma bidimensional. (1)Desenvolupar capacitats creatives i imaginatives tot valorant els productes audiovisuals com a manifestacions culturals i artístiques i saber emprar el lèxic i la terminologia propis del llenguatge audiovisual. Planificar i seguir, de manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una proposta fixada, seguint les diferents fases. Comprendre i valorar la representació i interpretació del moviment seriat i la seva importància en el desenvolupament del cinema i el vídeo. (2)Mostrar hàbits de creixement personal, respectant les dinàmiques de treball individual i en grup i sent sensible a les tasques de cooperació prpies del desenvolupament dels projectes audiovisuals. Utilitzar elements de diferent naturalesa plàstica per crear un treball de disseny. (3)Saber utilitzar els recursos propis de la creació i producció de documents audiovisuals mes adequats per a la resolució d’una tasca determinada o per als propsits d’un objectiu concret. Treballar els procediments per realitzar trànsfers d’imatges. Emprar amb propietat la terminologia prpia de la matèria, pel que fa a materials, eines i tècniques, per aplicar-la en l’anàlisi d’obres artístiques reconegudes, en el treball propi, i en el dels companys. (*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 1

Transcript of Ud carlets transfer

Page 1: Ud carlets transfer

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)

Descripció de l'activitat

Prenent com a punt de partida l'obra d'en Carlets (observació i reflexió), es realitzarà una composició lineal de trànsfers amb una seqüència fotogràfica.

Objectius didàctics Criteris d'avaluació

Emprar els elements bàsics del llenguatge fotogràfic, per tal que permetin a l’alumne/a , a entendre i actuar amb la forma bidimensional.

(1)Desenvolupar capacitats creatives i imaginatives tot valorant els productes audiovisuals com a manifestacions culturals i artístiques i saber emprar el lèxic i la terminologia propis del llenguatge audiovisual.

Planificar i seguir, de manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una proposta fixada, seguint les diferents fases.

Comprendre i valorar la representació i interpretació del moviment seriat i la seva importància en el desenvolupament del cinema i el vídeo.

(2)Mostrar hàbits de creixement personal, respectant les dinàmiques de treball individual i en grup i sent sensible a les tasques de cooperació propies del desenvolupament dels projectes audiovisuals.

Utilitzar elements de diferent naturalesa plàstica per crear un treball de disseny.

(3)Saber utilitzar els recursos propis de la creació i producció de documents audiovisuals mes adequats per a la resolució d’una tasca determinada o per als proposits d’un objectiu concret.

Treballar els procediments per realitzar trànsfers d’imatges.

Emprar amb propietat la terminologia propia de la matèria, pel que fa a materials, eines i tècniques, per aplicar-la en l’anàlisi d’obres artístiques reconegudes, en el treball propi, i en el dels companys.

(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 1

Page 2: Ud carlets transfer

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)

Continguts Competències generals Competències específiques

Experimentació a partir de la creació i el tractament d’imatges fixes.

Competència artística i cultural. Competència cultural artística.

Reflexió sobre el pensament i la sintaxi visual i audiovisual. Valoració dels elements relatius a la percepció: sensació i memoria visual.

Competència lingüística i audiovisual Competència en la sensibilitat estètica.

Descripció i anàlisi de les principals etapes de la historia de la imatge audiovisual a partir de l’anàlisi d’alguns exemples: de les activitats precinematogràfiques.

Competència social i ciutadana Competència en el domini teoricopràctic de les tècniques i els procediments de la producció artística.

Competència d'autonomia i iniciativa personal.

Connexions amb altres matèries Cultura audiovisual: Pel que fa referència a l'elaboració d'un dossier de seguiment

Seqüència didàctica

Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)

At. divers.

Relació crit.aval.

Inicials 1 Introducció a l'obra d'en Carlets: in situ, amb mitjans audiovisuals, gràfics...Presentació del projecte

Aula amb canó i internet.Arxiu “entrevista”.

grup-classe

2h no 1

Desenvolupament

2 Creació del transfer: sessió fotogràfica i taller plàstic. Aula Depèn de l'aula

2h no 2, 3, 4

(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 2

Page 3: Ud carlets transfer

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)

Seqüència didàctica

Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)

At. divers.

Relació crit.aval.

Síntesi 3 Comentar el treball en grup. Autoavaluació i coavaluació Aula grup-classe

1h no 2, 3, 4

Instruments d'avaluació • Grau de participació activa i raonada en les intervencions a l'aula.• Transfer: realització i obra final.• Dossier de seguiment.

(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 3