UD Fem l'animal amb Camille!

7
Curs 2008/09 UNITAT DIDÀCTICA “Fem l’animal amb Camille!” Dolors Martín [email protected]

description

En catalàUnitat didàctica que barreja l'àrea curricular de Descoberta d'un mateix i dels altres (Psicomotricitat) i les noves tecnologies. Pensada per treballar la peça musical "El Carnaval dels Animals", de Camille Saint-Saëns! Nivell: P5 Temporització: 3—4 setmanes, depèn de l’interès per part

Transcript of UD Fem l'animal amb Camille!

Page 1: UD Fem l'animal amb Camille!

Curs 2008/09

UNITAT DIDÀCTICA “Fem l’animal amb

Camille!”

Dolors Martín [email protected]

Page 2: UD Fem l'animal amb Camille!

Unitat Didàctica Fem l’animal amb Camille!! NIVELL: P-5

TEMA: Treball psicomotriu i de les TIC/Mav a partir de l’obra “El Carnaval dels Animals”, de C. Saint-Saëns

TEMPORITZACIÓ: Entre 3—4 setmanes, depèn de l’interès per part dels infants

JUSTIFICACIÓ Arran d’una Unitat Didàctica de treball de l’expressió corporal amb els infants de cinc anys, van sorgir un seguit d’observacions i comentaris per part d’aquests respecte als animals durant el Primer Trimestre, moment en que treballaven el Projecte del nom de la classe amb les mestres-tutores. Així, a partir d’una peça musical coneguda i que agrada als infants, es presenta un treball de l’expressió corporal i la psicomotricitat, unit a l’ús de diferents mitjans TIC/Mav per al desenvolupament de les activitats.

OBJECTIUS DIDÀCTICS I CONTINGUTS Els objectius i continguts de la UD es deriven del Projecte Educatiu del Centre, on s’han adequat i contextualitzat al centre, les capacitats de l’etapa i més concretament els objectius de cicle marcats a la Programació Didàctica. Objectius didàctics: L’alumne/a ha de ser capaç de:

• Identificar els diferents animals que formen part de l’obra “El Carnaval dels Animals”.

• Experimentar diferents moviments i postures del cos, tot imitant animals treballats i coneguts: lleó, gallina, tortuga, cigne...

• Acomodar el cos i la seva tensió muscular a les postures demanades pel/la mestre/a.

• Elaborar un dibuix d’un animal treballat a partir de l’ús de les Tic/Mav: el programa TuxPaint i/o Paint, la pissarra digital i les d’aquesta.

• Conèixer detalls i/o informació rellevant de la vida i obra de l’autor Camille Saint-Saëns.

• Ordenar frases, aparellar imatges amb noms i/o altres imatges i completar un text a partir d’activitats Tic/Mav.

• Copiar i escriure correctament un tros d’un embarbussament conegut.

• Observar i avaluar els diferents moviments emprats per cadascú en la imitació d’un animal, i com millorar-los.

• Respectar el torn de paraula i les opinions dels altres. Continguts:

Descoberta d'un mateix i dels altres Descoberta de l'entorn Comunicació i llenguatges Autoconeixement i gestió de les

emocions - Valoració de la ductilitat del cos per

expressar diferents ritmes i situacions emocionals.

Joc i moviment - Imitació lliure i/o guiada de diferents

animals a partir de diverses postures corporals.

- Valoració d’un mateix i de les pròpies capacitats físiques.

- Autoavaluar-se i modificar les postures corporals després d’una observació d’aquestes en imatges i/o

Exploració de l’entorn - Identificació de signes, siluetes,

fotos o paraules que facin referència a un animal concret.

- Identificació de l’autor Camille Saint-Saëns i d’aspectes de la seva obra i vida. Experimentació i interpretació

- Observació i identificació de característiques dels diversos animals treballats: lleó, cigne, gallines, elefant, tortuga... en làmines.

Observació, escolta i experimentació - Utilització d’un programa digital

(TuxPaint i/o Paint) en l’elaboració d’un dibuix d’un animal conegut.

- Interès i curiositat envers l’obra de Camille Saint-Saëns, emprant estratègies com mirar, escoltar, tocar...

- Respecte al torn de paraules i a les idees de l’interlocutor.

- Identificació de motius musicals dins l’audició.

- Ús de programari educatiu (HotPotatoes) en l’escriptura i

Page 3: UD Fem l'animal amb Camille!

vídeo. Relacions afectives i comunicatives

- Acceptació progressiva de les normes de convivència establertes.

complementació de textos senzills. - Exploració i ús de materials

diversificats per escriure: llapis, goma, teclat, ratolí... Parla, expressió i comunicació

- Verbalització al voltant del conte treballat: “El Carnaval dels Animals”.

- Treball expressiu de la vida i obra de Camille Saint-Saëns a partir de la presentació realitzada en PowerPoint.

Interpretació, representació i creació - Interpretació de dramatitzacions

musicals i corporals al voltant de l’obra “El Carnaval dels Animals”.

METODOLOGIA La intervenció educativa d’aquesta unitat està orientada pels principis metodològics que fomenten l´Educació Infantil. Treballarem tots els continguts de manera globalitzada i interdisciplinar ja que és aquesta manera com se’ns presenta la realitat. Caldrà utilitzar una metodologia activa, amb activitats motivadores, basant-nos en l´experimentació, la manipulació i l´observació directa i indirecta, per tal que els infants construeixin els seus coneixements a través de l´ acció i partint del seu interès, tot això amb afectivitat i respectant les seves aportacions i opinions. En aquesta unitat didàctica intentarem donar cabuda de manera globalitzada als 4 eixos fonamentals amb els que es fonamenten les capacitats de l’educació infantil

Aprendre a ser i actuar d'una manera cada vegada més autònoma. L'autoconeixement, la construcció i l'acceptació de la pròpia identitat, l'autoestima, l'educació de les emocions, l'autoexigència i el desenvolupament d'estratègies d'aprenentatge, del pensament crític i d'hàbits responsables són essencials per aprendre a ser i actuar de manera autònoma.

Aprendre a pensar i a comunicar. Organitzar i exposar les pròpies vivències; cercar i gestionar informació provinent de diferents fonts i suports; emprar diferents tipus de llenguatges (verbal, escrit, visual, corporal, matemàtic, digital), en la comunicació d'informacions, sentiments i coneixements; treballar de manera cooperativa i ser conscients dels aprenentatges propis, avançar en la construcció del coneixement i el desenvolupament del pensament propi.

Aprendre a descobrir i tenir iniciativa. Explorar, experimentar, formular preguntes i verificar hipòtesis, planificar i desenvolupar projectes i cercar alternatives esdevenen elements clau en els processos de formació de l'alumnat.

Aprendre a conviure i habitar el món. La conscienciació de la pertinença social i comunitària, el respecte per la diversitat, el desenvolupament d'habilitats socials, el funcionament participatiu de la institució escolar, el treball en equip, l'empatia vers els altres, la gestió positiva dels conflictes, el desenvolupament de projectes en comú, etc., afavoreixen la cohesió social i la formació de persones compromeses i solidàries.

SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS Les activitats proposades es treballen de una manera globalitzada, interrelacionant les tres àrees d´ aprenentatge, i tenint presents els ritmes de joc, treball i descans dels infants. També hem de tenir en compte les característiques i les capacitats dels diferents infants, basant-nos en el principi d’individualització i respectant els diferents ritmes d’aprenentatge, per tant, si escau es faran activitats de reforç o d’ampliació.

Page 4: UD Fem l'animal amb Camille!

Activitat 1: Un conte sobre animals Es presenta el conte “El Carnaval dels Animals”, basat en la peça musical de l’autor Camille Saint-Saëns a l’alumnat. El conte ha estat elaborat amb el programa Flash SlideShow Maker, i es projecten els protagonistes del conte juntament amb diverses peces musicals mentre la mestra explica el conte. Organització del grup: grup sencer Espai: biblioteca Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: ordinador, pantalla i/o pissarra digital interactiva + eines de treball (comandament a distància i llapis digital), conte preparat en presentació Flash Slideshow Maker

Activitat 2: Ens movem com animals salvatges! En rotllana, la mestra parla del conte treballat anteriorment amb els animals. Entre tots i totes, es recorden els diversos animals protagonistes. Aleshores, es presenta als infants l’obra musical d’on sorgeix el conte (“El Carnaval dels Animals”, de Camille Saint-Saëns) i se’ls proposa d’imitar com ells/es vulguin a un animals o a diversos. Després, en acabar l’activitat, es conversa al voltant d’aquesta i les impressions de cadascú. Organització del grup: grup sencer; treball individual i/o col·lectiu Espai: gimnàs Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs dels infants, radiocassette, cd “El Carnaval dels Animals”

Activitat 3: Una pissarra màgica... Asseguts/udes en rotllana, conversem sobre el conte i els animals que es van treballlar en la sessió de Psicomotricitat. La mestra mostra als infants com la pissarra digital pot servir per moltes coses, entre elles dibuixar. Proposa als infants que, individualment, dibuixin l’animal que ella els demani allà. Posteriorment, la mostra de l’activitat es podrà guardar a l’ordinador. Organització del grup: grup sencer; treball individual Espai: biblioteca Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs dels infants, ordinador, pissarra digital interactiva + eines de treball (comandament a distància i llapis digital), programa de dibuix tipus Paint o TuxPaint

Activitat 4: Qui era en Camille Saint-Saëns? Es mostra als infants una petita presentació en PowerPoint sobre l’autor, Camille Saint-Saëns. A partir de les diverses diapositives, els infants coneixen breument la seva vida i obra, per després reflexar-ho això en un full de treball (o fitxa). Organització del grup: grup sencer; treball individual Espai: biblioteca i/o aula ordinària Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: ordinador amb pantalla prou àmplia i/o pantalla i projector, presentació sobre Camille Saint-Saëns en PowerPoint, full de treball

Activitat 5: Ens movem com animals civilitzats! En rotllana, seguim treballant els moviments dels animals a partir del conte “El Carnaval dels Animals”. Un cop realitzada la primera imitació, ara els infants compten amb l’ajut d’imatges reals dels animals, per tal d’imitar-los millor. Prèviament, es presenta a l’animal que s’imitarà i es parla d’ell: pèl o ploma?, quantes potes?, quin so fa?... Aleshores la mestra guia als infants en la imitació dels moviments d’aquest. Finalment, seran els infants juntament amb la música i allò treballat prèviament els que imitaran l’animal. Organització del grup: grup sencer Espai: gimnàs Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs dels infants, imatges reals d’animals plastificades, radiocassette, cd “El Carnaval dels Animals”

Activitat 6: Qui va amb qui? Treballant individualment cadascun/a davant un ordinador, els infants realitzaran dues activitats creades a partir del programa HotPotatoes: Relacionar imatge de l’animal real amb nom, escrit en lletra de PAL Organització del grup: desdoblament de grup; treball individual Espai: aula d’informàtica

Page 5: UD Fem l'animal amb Camille!

Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat i mestre especialista en Informàtica (en cas de necessitat) Recursos Materials: coneixements previs dels infants, un ordinador per cadascú, activitats realitzades amb l’aplicació JMatch, del programa HotPotatoes

Activitat 7: Primer anava... i després.... Prèviament, s’haurà recordat el conte “El Carnaval dels Animals”. Treballant individual cadascun/a davant un ordinador, es duran a terme dues activitat creades a partir del programa HotPotatoes:

1) Ordenació dels animals del conte, segons l’ordre en que apareixen. 2) Ordenació del nom de l’autor (CAMILLE – SAINT – SAËNS) i del títol de l’obra (EL – CARNAVAL – DELS – ANIMALS)

Organització del grup: desdoblament de grup; treball individual Espai: aula d’informàtica Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat i mestre especialista en Informàtica (en cas de necessitat) Recursos Materials: coneixements previs dels infants, un ordinador per cadascú, activitats realitzades amb l’aplicació JMix, del programa HotPotatoes

Activitat 8: Com ho fèiem? Visualització amb els infants de fotografies i/o vídeo sobre la seva imitació dels animals, realitzada en les activitats 2 i 5. Conversa al voltant de la imitació, aspectes a millorar... Finalitzat, els infants podran colorejar un dibuix del seu animal preferit. Organització del grup: grup sencer; treball individual Espai: aula ordinària Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs dels infants, ordinador amb pantalla àmplia, dibuixos d’animals en blanc, rotuladors i/o plastidecors, llapis, gomes

Activitat 9: Escrivim a Internet! Amb el suport de la mestra, cada infant copiarà un tros d’un embarbussament relacionat amb un dels animals treballats a partir del conte. Finalitzada l’escriptura de l’embarbussament, aquest es publicarà en un blog de la classe i/o el de la mestra especialista en Psicomotricitat. L’embarbussament treballat és aquest:

UNA GALLINA. Una gallina xica, tica, mica,

cama-curta i ballarica; va tenir sis fills xics, tics, mics,

cama-curts i ballarics. Si la gallina no hagués estat xica, tica, mica,

cama-curta i ballarica; els seus fills no haurien estat xics, tics, mics,

cama-curts i ballarics. Organització del grup: grup sencer; treball individual Espai: aula ordinària Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs, embarbussament “Una gallina”, ordinador amb teclat i pantalla

Activitat 11: Com anava això? Entre tots/es, es recordarà l’argument del conte “El Carnaval dels Animals”, i aniran imitant cada animal i el seu so. Després, es realitzarà un treball individual d’una activitat creada a partir del programa HotPotatoes. En l’activitat, es mostra un text senzill (5-6 línies màxim), escrit amb lletra de PAL, sobre l’argument del conte. Cada infant, a partir dels seus coneixements previs i pistes, haurà de completar els espais buits amb l’ajuda de la mestra, que anirà recordant passatges del conte. Organització del grup: desdoblament de grup; treball individual Espai: aula d’informàtica Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat i mestre especialista en Informàtica (en cas de necessitat) Recursos Materials: coneixements previs dels infants, un ordinador per cadascú, activitat realitzada amb l’aplicació JCloze, del programa HotPotatoes

Page 6: UD Fem l'animal amb Camille!

Activitat 12: Un museu ple d’animals... L’espai del gimnàs és un museu, i els infants seran turistes que visiten aquell museu: hauran de fer fotos, conversar, passejar tranquil·lament.. Però, quan comença a sonar una peça de música de l’obra i la mestra mostra una imatge d’un animal, hauran de convertir-se immediatament en aquell animal. Cada nen/a haurà de tenir en compte com fer la imitació més bona de l’animal, doncs després –en rotllana- s’haurà d’autoavaluar davant els/les companys/es. Organització del grup: grup sencer Espai: gimnàs Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat Recursos Materials: coneixements previs dels infants, imatges reals d’animals plastificades, radiocassette, cd “El Carnaval dels Animals”

Com a activitats de reforç/ampliació, podríem parlar de:

Activitat 1: El Món per Un Forat

Com a treball complementari de les activitats anteriors, trobem aquesta activitat. Guiant als infants i preparant cada ordinador amb la pàgina d’inici de “El Món per un Forat”, els infants treballaran dins aquest espai tres mini-unitats:

1) L’elefant 2) L’aquari 3) La girafa

Organització del grup: desdoblament de grup; treball individual Espai: aula d’informàtica Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat i mestre especialista en Informàtica (en cas de necessitat) Recursos Materials: coneixements previs dels infants, un ordinador per cadascú, adreça web: http://www.edu365.cat/infantil/monperunforat/ i mini-unitats didàctiques, dins l’apartat “Éssers Vius”

Activitat 2: JClic Els Animals

Com a treball complementari de les activitats anteriors, trobem aquesta activitat. Guiant als infants i preparant cada ordinador amb la pàgina d’inici de “L’entorn”, dins les activitats Tic/Mav adreçades a Educació Infantil, dins la web edu365.cat, es treballara el JClic “Els Animals”. Organització del grup: desdoblament de grup; treball individual Espai: aula d’informàtica Recurs Humà: mestra especialista en Psicomotricitat i mestre especialista en Informàtica (en cas de necessitat) Recursos Materials: coneixements previs dels infants, un ordinador per cadascú, activitat realitzades amb l’aplicació JClic, que la trobem en l’adreça: http://www.edu365.cat/infantil/medi/index.htm

AVALUACIÓ L'avaluació dels processos d'aprenentatge de l'alumnat serà contínua i global i haurà de complir les funcions de verificar el grau d'assoliment dels objectius i d'adaptar l'ajut pedagògic a les característiques individuals dels infants. L’avaluació es durà a terme al llarg de tot el procés d´ ensenyament –aprenentatge, a través d´ una observació directa i sistemàtica tant a nivell individual com en grup, obtenint la informació més complerta i ajustada dels aprenentatges adquirits. Aquesta avaluació tindrà 3 moments significatius molt importants: L’avaluació inicial on avaluarem els coneixements previs dels infants i els seus interessos i motivacions, fet que quedarà reflectit en les activitats 2 i 3. L’avaluació formativa, al llarg de totes les activitats, que ens oferirà una informació privilegiada sobre com s’està desenvolupant el procés d’ensenyament/aprenentatge i sobre la idoneïtat de realitzar modificacions en la nostra programació; ens permetrà ajustar els coneixements a les necessitats de cada alumne/a. Facilitem la recollida de dades en una graella de doble entrada sobre els ítems:

Page 7: UD Fem l'animal amb Camille!

GRAELLA D’OBSERVACIÓ / AVALUACIÓ U.D. “FEM L’ANIMAL AMB CAMILLE!” Eixos

NOM

DE L

’ALU

MNE/

A

imals

imals

”.

lleó,

Identi

ficar

els d

ifere

nts an

imals

que f

orme

n par

t de l

’obra

“El C

arna

val d

els A

n

Esco

ltar i

visua

litzar

aten

tamen

t la pr

esen

tació

del c

onte

“El C

arna

val d

els A

n

Expe

rimen

tar di

feren

ts mo

vimen

ts i p

ostur

es de

l cos

,

tot im

itant

anim

als tr

eball

ats i c

oneg

uts:

gallin

a, tor

tuga,

cigne

...

r a le

s

re/a.

Acom

odar

el co

s i la

seva

tens

ió mu

scula

postu

res d

eman

ades

pel/la

mes

t

Apre

ciar la

mús

ica co

m a a

rt cre

ativa

i d’ús

socia

l.

Elab

orar

un di

buix

d’un a

nimal

treba

llat a

partir

de l’ú

s de

piss

arra

les

Tic/

Mav:

el pr

ogra

ma T

uxPa

int i/o

Pain

t, la

di gita

l i les

eine

s d’aq

uesta

.

Saën

s.

res

Mav.

n

.

s per

res.

Conè

ixer d

etalls

i/o in

forma

ció re

lleva

nt de

la vi

da i o

bra

de l’a

utor C

amille

Sain

t-

Orde

nar f

rase

s, ap

arell

ar im

atges

amb n

oms i

/o alt

imatg

es i c

omple

tar un

text

a par

tir d’a

ctivit

ats T

ic/

Copia

r i es

criur

e cor

recta

ment

un tr

os d’

u

emba

rbus

same

nt co

negu

t

Obse

rvar i

avalu

ar el

s dife

rents

mov

imen

ts em

prat

cada

scú e

n la i

mitac

ió d’u

n anim

al, i c

om m

illora

r-los

.

Resp

ectar

el to

rn de

para

ula i l

es op

inion

s dels

alt

Apre

ndre

a se

r i ac

tuar

d'un

a man

era c

ada v

egad

a més

autò

nom

a Ap

rend

re a

pens

ar i a

com

unica

r. tiva.

el m

ón.

Apre

ndre

a de

scob

rir i t

enir

inici

a

Apre

ndre

a co

nviu

re i h

abita

r

OBSER ACION :

__________________________________________________________________________________________V S

________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (S) Sempre / (DV) De vegades / (M) Mai

ls criteris seran: Sempre, De vegades, Mai.

partir de l’observació guiada i pautada, de les dades anteriors i de l’activitat de EL’avaluació sumativa o final, la realitzarem a compilació en les activitats 11 i 12, on es farà una estimació global del progrés de l’alumnat i es valorarà els objectius assolitscontinguts assimilats. Els criteris seran: Adqu

i els

irit, En procés, No adquirit. per això, requereix d´ una avaluació de tot el procés d´ ensenyament-

ordinació Tota intervenció educativa és susceptible de millora i, aprenentatge. Per aquest motiu hem de determinar i avaluar la nostra pròpia actuació, els recursos utilitzats, els espais, la coentre educadors....que poden adequar-se per assolir un millor procés d´ ensenyament- aprenentatge.