Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.

3

Click here to load reader

description

Programació didàctica: El rostre i el temps.

Transcript of Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.

Page 1: Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)

Descripció de l'activitat

Prenent com a punt de partida l'obra de Javier Garcés (observació i reflexió), fer un breu recorregut d'evolució de la representació del rostre humà al llarg de la història i finalment realitzar un bust de petites dimensions amb fang.

Objectius didàctics Criteris d'avaluació

Analitzar les manifestacions plàstiques tridimensionals i reconèixer els valors que aporten, especialment les obres del patrimoni artístic proper, i la seva incidència social: informativa, comunicativa i cultural.

(1)Conèixer, comprendre, apreciar i valorar críticament diferents manifestacions i produccions artístiques i culturals en el seu context., així com la producció, tant individual com col·lectiva, de projectes tridimensionals generats a l'aula. Desenvolupar una actitud reflexiva i creativa sobre les aportacions

contemporànies en la concepció de la forma tridimensional i de l'espai.

Harmonitzar les experiències cognoscitives i sensorials de les diferents matèries afins que conformen la capacitat per emetre valoracions constructives i potenciar la capacitat d'autocrítica per desenvolupar el sentit estètic.

(2)Conèixer i aplicar els elements del llenguatge plàstic tridimensional inherent a tota representació, valorant les relacions que s’estableixen entre la forma i la comunicació.

Planificar i seguir, d’una manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una intenció o proposta prefixada, tot desenvolupant conscientment les fases necessàries: recollida d'informació, maduració de la idea, esborranys, proves tècniques i de materials, prototips, realització de l’obra definitiva, si escau, i valoració de resultats i processos.

(3)Elaborar projectes tridimensionals que combinin de manera unificada i coherent la forma, la matèria i el significat.

Realitzar composicions volumètriques en baixa tecnologia utilitzant mitjans d'expressió del llenguatge tridimensional.

(4)Utilitzar de manera creativa tècniques, materials bàsics, acabats i tractaments cromàtics en l'elaboració de composicions tridimensionals, establint una relació entre ells, en coherència amb unes intencions plàstiques i comunicatives personals.

1

Page 2: Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)

Continguts Competències generals Competències específiques

Observació i anàlisi visual, tàctil i motriu d’obres artístiques tridimensionals.

Competència artística i cultural. Competència cultural artística.

Reflexió sobre els referents del context que condicionen el procés i el resultat final de la producció tridimensional.

Competència linguística i audiovisual Competència en la sensibilitat estètica.

Valoració de l'organització i el seguiment d’una metodologia de treball en la creació plàstica tridimensional. Anàlisi dels processos i recursos necessaris per a la realització dels projectes.

Competència social i ciutadana Competència en el domini teoricopràctic de les tècniques i els procediments de la producció artística.

Competència d'autonomia i iniciativa personal.

Connexions amb altres matèries

Història de l'art Pel que fa referència a l'arxiu “el rostre i el temps”

Dibuix artístic Pel que fa referència a la realització d'esbossos previs a l'obra tridimensional

Cultura audiovisual Pel que fa referència a l'elaboració d'un dossier de seguiment

Sequència didàctica

Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)

At. divers.

Relació crit.aval.

Inicials 1 Introducció a l'obra de Javier Garcés: in situ, amb mitjans audiovisuals, gràfics...

Aula amb canó i internet.Arxiu “entrevista”.

grup-classe

1h no 1

2 Accés al seu bloc: observació i reflexió sobre el treball de l'artista. Aula amb accés a internethttp://garcesjavier.blogspot.com.es

Depèn de l'aula

1h no 1

2

Page 3: Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.

Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada

Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)

Sequència didàctica

Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)

At. divers.

Relació crit.aval.

3 Visualització de la presentació “El rostre i el temps” (Evolució del retrat escultòric). Reflexió i posada en comú.

Aula i canóArxiu “El rostre i el temps”

grup-classe

1h no 1,2

Desenvolupament

4 Elaboració d'un autoretrat amb fang i confecció dossier de seguiment gràfic (esbossos, idees prèvies i un seguiment fotogràfic del procés)

AulaFang i estrisCàmera/mòbil

individual 3h no 2,3,4

Síntesi 5 Exposició dels treballs. Autoavaluació i coavaluació. Aula grup-classe

1-2h no 1

(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat és variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin.

Instruments d'avaluació • Grau de participació activa i raonada en les intervencions a l'aula.• Autoretrat.• Dossier de seguiment.

3