Guia didàctica vídeo
-
Upload
esperanceta-jaume-mas -
Category
Documents
-
view
124 -
download
1
Transcript of Guia didàctica vídeo
1
Guia didàctica del vídeo
2
GUIA DIDÀCTICA DEL VIDEO
1. FITXA TÈCNICA DEL MATERIAL:
a. Títol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul.
b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperança Jaume Mas.
c. Col·laboradors: Aina Sastre Seguí, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll
Cantero, María Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops.
d. Any de producció: 2013.
e. Idioma: Català.
f. Durada estimada: 1 sessió.
g. Especificacions tècniques: Es necessita un ordinador, amb un
programa de reproducció de vídeo, connectat a un projector i una pantalla
desplegable on poder-hi projectar la imatge.
h. Aspectes generales sobre la instal·lació i utilització del programa:
Reproduir el vídeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments
en que la pròpia gravació ho recomana.
i. Breu descripció:
- Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de
moviment de rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de
despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los en el
desenvolupament global del projecte.
3
- Destinataris: Segon curs del primer cicle d’Educació Primària.
- Context educatiu: Col·legi Ramon Llull de Santa Maria del Camí.
- Àrea d'intervenció: Coneixement del medi.
4
2. PRESENTACIÓ DEL MATERIAL:
a. Descripció del material: Es tracta d’un vídeo protagonitzat per Cotonet,
el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenció de motivar als
alumnes i, mitjançant la interacció amb ells, en Cotonet ens ajudarà a
aprofundir en els conceptes a tractar.
A més, el propi vídeo està pensat per dur a terme l’avaluació dels
continguts explicats a partir de la interacció dels nins amb els personatges
i de la pròpia experiència dels alumnes.
b. Estructura: El vídeo comença introduint el personatge de Cotonet, el qual
convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen
fins a l’espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s’encarregarà
d’explicar els continguts que anem a treballar.
Durant la reproducció, el mestre disposarà de diferents ocasions en les
quals podrà posar en pausa el vídeo per tal de dur a terme una pluja
d’idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels
personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna
cosa que no s’hagi entès.
Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de
moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per Cotonet, que
els nins hauran de respondre.
La segona part del vídeo, en el qual es treballa el concepte de moviment
de translació, s’avalua de la mateixa manera, afegint el que s’ha aprés
anteriorment.
5
Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual
els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran
de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb aquesta activitat
pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que
experimentin en primera persona amb el que han aprés.
*Per veure més detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions
entre cadascuna d’elles, veure annex 1.
6
3. GUIA D’ÚS DIDÀCTIC: PLANIFICACIÓ
a. Destinataris: El vídeo està pensat per alumnes de segon curs de
Primària, és a dir, alumnes entre 7 i 8 anys.
Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necessàries per poder
accedir als continguts que se’ls explicaran, així com també tenen els
coneixements previs necessaris per poder seguir l’explicació,
coneixements que varen adquirir durant el curs passat.
Aquest és un material que està pensat i dissenyat perquè tots els alumnes
puguin entendre mitjançant la seva utilització els conceptes de moviment
de rotació i moviment de translació. En cas d’haver-hi alumnes que
presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que
aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els
conceptes que s’expliquen durant la reproducció del vídeo, ja que el fet de
fer l’explicació utilitzant aquest mitjà facilita poder entendre-ho millor. Ja
que sabem que els conceptes de moviment de rotació i moviment de
translació són conceptes difícils d’entendre degut al seu nivell
d’abstracció, hem elegit utilitzar el vídeo, pensant que així aconseguim
apropar i fer més tangibles els continguts que explicarem. Està clar que el
fet d’utilitzar un mitjà tan visual per dur a terme l’explicació d’ambdós
conceptes, permetrà als nostres alumnes entendre millor el que s’ha
explicat i d’aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.
7
Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que
d’aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i
pretenem així captar la seva atenció, motivant-los i creant en ells la
necessitat i el desig de conèixer i viure aventures amb en Cotonet, el
nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta
curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la
televisió.
Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i
ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el
nostre projecte ens són útils per explicar continguts que volem treballar,
es pot considerar l’opció de crear nou material per explicar nous
conceptes i continguts. Es podria utilitzar també el personatge de Cotonet,
el nigul, per explicar continguts d’altres àrees de coneixement.
b. Competències: Les competències bàsiques que es treballen amb aquest
material són les següents:
- Autonomia i iniciativa personal.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència per aprendre a aprendre.
- Competència en comunicació lingüística.
- Competència social i ciutadana.
- Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.
8
c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de
rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de despertar la
curiositat dels alumnes i motivar-los.
d. Continguts: Els continguts que determina el currículum per aquest cicle i
que es treballen amb aquest material són:
- El concepte de moviment de rotació.
- El concepte de moviment de translació.
e. Utilització del material:
- Activitats educatives per treballar amb el material:
Abans: Una activitat inicial que podria fer-se és una pluja d’idees
amb l’objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se’ls
explicarà. D’aquesta manera el docent tindria una primera
impressió sobre els coneixements previs que tenen els alumnes
sobre el tema, i podria així considerar la necessitat d’incidir més o
manco en l’explicació.
Durant: Hi ha moments que el mateix vídeo suggereix al docent
aturar la gravació per tal de poder dur a terme una pluja d’idees
sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D’aquesta manera el
docent pot esbrinar quins coneixements tenen i què saben els
alumnes sobre el tema a explicar, així com també pot utilitzar
aquesta aturada per despertar en ells una motivació i un interès
que farà que els nins gaudeixen més de l’explicació que va a
continuació.
9
Després: Com també es veu amb el vídeo, hem dissenyat una
activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i
tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de
seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Aquest n’és un
exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de
l’explicació del vídeo, però se’n poden pensar moltes de diferents.
- Agrupament: Aquest material està pensat per ser treballat en gran
grup, ja que en Cotonet fa referència a “nins” en plural i quan
demana alguna pregunta es dirigeix a més d’un nin. Així que és un
material ideal per treballar tota la classe alhora.
- Organització de l’espai: Per dur a terme aquesta activitat
col·locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final
del vídeo, serà necessària aquesta distribució per poder dur a
terme l’activitat final que hauran de realitzar els alumnes.
D’aquesta manera tindrem tres files de nins col·locades mirant cap
a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les
imatges del vídeo. Els nins estaran asseguts únicament amb la
cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l’efecte
cinema i aconseguir rompre amb la rutina diària proporcionant-los
així una experiència i una explicació que pretenem que recordin.
10
- Organització del temps: La durada aproximada per aquesta
activitat és d’una sessió de l’àrea de coneixement de medi. Cal dir
però que aquest material està pensat també per poder ser dut a
terme en dues sessions, si així ho consideres necessari el docent.
D’aquesta manera al final de la primera part del vídeo, trobem una
avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de
preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de
respondre. En aquest moment podríem acabar la sessió i continuar
amb la a segona part del vídeo el següent dia, part en la qual es
treballa el concepte de moviment de translació, i finalment s’avalua
el que s’ha après de la mateixa manera que s’avalua el concepte
de moviment de rotació, afegint a més a més el que s’havia aprés
anteriorment en la primera sessió.
Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podrà dur a
terme el vídeo amb una sessió o be amb dues, nosaltres per
aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb
una sessió podríem explicar tot el que pretenem.
- Rol del docent:
Abans: El docent hauria d’encarregar-se d’introduir el personatge
de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes
perquè tinguin ganes de coneix-se’l i viure aventures amb ell.
D’aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic
més del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i
interessants.
11
A més, abans de començar amb l’explicació, és important que el
docent expliqui als seus alumnes que el vídeo que veuran a
continuació es tracta d’un vídeo de titelles, per tal de que els nins ja
estiguin avisats i així quan reproduïm el vídeo no es distreguin del
seu contingut.
Durant la reproducció del vídeo, el docent s’ha d’encarregar que
els alumnes estan entenent el que s’està explicant. El docent ha de
tenir en compte també les suggerències que el mateix material fa.
A més a més, el docent s’ha d’encarregar que els alumnes s’estan
portant bé i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l’aula. A
vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats
innovadores, pot provocar tant d’entusiasme en els alumnes fins
arribar al punt que es perd el control de l’aula, no permetent així
que es produeixi el procés d’ensenyament-aprenentatge que es
pretenia aconseguir.
A més a més el docent haurà de tenir certa competència digital, per
tal de ser capaç de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al
centre.
Després de dur a terme l’activitat, el docent s’encarregarà de
demanar als seus alumnes si els ha agradat conèixer a en Cotonet
o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D’aquesta manera
el mestre podrà valorar si l’activitat ha tingut èxit o no, si s’ha
aconseguit l’objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la
possibilitat d’usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar
altres continguts, fins i tot continguts d’altres àrees.
12
f. Formes d’avaluació de l’ús del material:
Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de
moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per el mateix
Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del vídeo,
en el qual es treballa el concepte de moviment de translació, s’avalua de
la mateixa manera si s’ha après el contingut que es pretenia explicar,
afegint a més a més el que s’havia aprés anteriorment.
Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual
els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per
tant, hauran de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb
aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels
infants, que experimentin en primera persona amb el que han aprés i ens
servirà a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l’objectiu
per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben
quin moviment han de fer en cada ocasió.
Si el que volem saber és si el nostre projecte ha tingut èxit o no entre els
nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent
desprès de dur a terme l’activitat era el de demanar als seus alumnes si
els ha agradat conèixer a en Cotonet o no i quina impressió han tingut.
També es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els
alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus
fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina
impressió han tingut ells durant la realització del projecte.
13
4. REFERÈNCIES I RECURSOS.
a. Recomanació d’altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat
forma part del conjunt d’un projecte, per tant per aconseguir l’objectiu per
el qual ha estat creat, és necessari que es duguin a terme a més a més
d’aquesta activitat, les demés activitats proposades (activitats per dur a
terme amb la pissarra digital i la WebQuest).