Guia didàctica del Power Point s'Albufera

8
GUIA DIDÀCTICA: Power Point S’Albufera

Transcript of Guia didàctica del Power Point s'Albufera

Page 1: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

GUIA DIDÀCTICA:

Power Point

S’Albufera

Page 2: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

Dades d’identificació:

Títol del material: S’Albufera

Any de realització: 2012

Autors: Joan Miquel Blanco Sorell, Tomeu Caldentey Julià, Verónica Cano

Riera, Gabriel Font Salom, Jaume Llabrés Flexas, Claudio Augusto Llahyah

Salinas, Cristina López Vera.

Llengua: Català

Destinataris: 2n i 3r cicle de Primària.

Objectius d’aprenentatge:

Objectius de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:

• Reconèixer i classificar amb criteris elementals els animals i plantes més

rellevants de les Illes Balears, així com altres espècies conegudes per la

informació obtinguda a través de diversos mitjans.

• Identificar els principals elements de l'entorn natural, social i cultural de la

nostra comunitat, analitzar-ne l’organització i les característiques.

• Analitzar algunes manifestacions de la intervenció humana en el medi.

• Reconèixer en el medi natural, social i cultural canvis i transformacions

relacionats amb el pas del temps i indagar i analitzar algunes relacions de

simultaneïtat i successió

• Utilitzar la lectura i les tecnologies de la informació i la comunicació.

Continguts d’aprenentatge:

Continguts de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:

Page 3: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

• Ús de les tecnologies de la informació i la comunicació i de fonts

documentals i audiovisuals per a la recerca d’informació, valorant els

continguts obtinguts.

• Valoració de la diversitat cultural com una font d’enriquiment personal i

social.

• Classificació dels animals a través del reconeixement i de la identificació de

les seves característiques bàsiques (aus, mamífers, rèptils, peixos, amfibis) i

diferenciació entre animals vertebrats i invertebrats.

• Observació i reconeixement de plantes, identificant-ne les característiques

principals i classificant-les segons les diferències i similituds: herbes, arbusts

i arbres.

• Descoberta del paisatge: identificació i localització de formes de relleu i

d’accidents geogràfics.

• Establiments de relacions entre els ecosistemes, valorant els factors de

deteriorament i altres que contribueixen a la seva regeneració.

• Observació i descripció de diferents tipus de paisatge.

Conceptes, procediments i habilitats que es treballen.

Mitjançant la PDI amb l’ús de power point i documents word, a més de l’ajuda

de suports visuals com vídeos i fotos; s’exposaran els continguts de S’Albufera

perquè l’alumne pugui conèixer el seu entorn més immediat.

Es treballen les habilitats perceptives: visuals, auditiva i tàctil que ajudaran al

desenvolupament de la integració sensorial.

Presentació del material.

• BREU DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: aquesta presentació audiovisual està

dividida en una part de teoria, que es veurà abans de realitzar l’excursió, i

Page 4: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

una part que consta d’una sèrie d’activitats que els alumnes hauran de

resoldre després de fer l’excursió.

• APORTACIONS DIDÀCTIQUES: desenvolupament de les CCBB, treball

cooperatiu, responsabilitat individual i construcció del propi coneixement.

• FUNCIONALITAT: mitjançant aquesta presentació pretenem que els

alumnes aprenguin la teoria d’una forma més interactiva i així apropar-los a

l’ús de les noves tecnologies.

• APRENENTATGES QUE DESENVOLUPEM: podrem conèixer la fauna i la

flora d’un entorn tan proper com és l’Albufera, un lloc ideal per conèixer

aquests aspectes ja que es tracta del Parc Natural més gran de l’illa.

Descripció detallada del material:

a) Introducció:

Abans de dur a terme l’excursió al Parc Municipal de s’Albufera mostrarem als

alumnes mitjançant una presentació audiovisual amb els aspectes teòrics més

rellevants de s’Albufera.

En aquesta petita introducció s’explica el concepte d’Albufera i que l’albufera

d’Alcúdia és la zona humida més important de Mallorca.

b) Localització:

L’Albufera es troba a 6km d’Alcúdia, anant amb direcció a Ca’n Picafort.

c) Orígens de s’Albufera:

S’Albufera és un dels principals accidents geomorfològics de Mallorca, i la seva

formació és conseqüència dels processos geològics que han format l’illa.

d) Fauna:

Page 5: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

Farem una classificació dels animals i els dividirem segons les seves

característiques bàsiques en: aus, mamífers, peixos, amfibis i rèptils i insectes.

Si cliquem sobre qualsevol d’aquests grups, se’ns presentaran directament els

animals que hi pertanyen, i per veure les característiques de cada animal,

haurem de clicar sobre aquest.

e) Flora:

En aquest cas, no hi ha separació per grups, es presenten tots els tipus de

flora. Cada alumne haurà de clicar sobre la planta que vulgui per poder veure

les seves característiques.

f) Activitats:

Aquest apartat recorda les activitats que vàrem realitzar durant la visita com per

exemple:

1. El nostre recorregut: recorda que durant la sortida vàrem anar marcant amb

una línia de color tot el recorregut que vam realitzar. A més, vàrem marcar el

punt d’inici i el punt final de l’excursió amb un cercle.

2. Donem de menjar als animals: a l’excursió vam donar de menjar a alguns

animals de s’Albufera. Per això vam portar de casa alguns aliments.

3. Dibuixem s’Albufera!: mentre descansàvem una mica vàrem fer un dibuix.

Podíem dibuixar el que volíem però amb la condició que tingués relació amb

s’Albufera.

g) Repassem!

Aquest apartat consta d’una sèrie d’activitats (què és una albufera?, els animals

de l’Albufera, orígens, fauna, flora, mots encreuats de l’Albufera) proposades

per que els alumnes realitzin després de realitzar la sortida. Estan fetes amb

l’eina Educaplay, per tant els alumnes les hauran de resoldre fent ús de les

TIC.

Page 6: Guia didàctica del Power Point s'Albufera
Page 7: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

Esquema o mapa del material:

Page 8: Guia didàctica del Power Point s'Albufera

Orientacions per a la utilització didàctica del material:

Per utilitzar correctament aquest programa principalment, una vegada introduït

el pendrive amb tota la informació i instal·lat el software necessari per la PDI,

és suficient encendre el projector. Aquest projector ens permet visualitzar a la

pissarra digital tot el que tenim a la pantalla de l’ordenador, a més de poder fer

les senyalitzacions i anotacions pertinents.

• ASPECTES TECNOLÒGICS: presentació audiovisual, pantalla digital,

ordinador per realitzar les activitats proposades per després de l’excursió.

• ASPECTES DIDÀCTICS: conèixer els orígens i la localització del Parc

Natural de s’Albufera i conèixer la fauna i la flora pròpia de la zona humida

més important de la nostra illa.

• ASPECTES ORGANITZATIUS: en primer lloc, la mestra explicaria les

característiques principals que trobem a s’Albufera i llavors, mitjançant la

pissarra digital, projectaria la presentació audiovisual sobre s’Albufera, on el

personatge principal, el Corb Marí, els aniria explicant tot tipus d’aspectes

sobre aquesta zona humida. Després d’haver après tots aquests continguts

teòrics es duria a terme la sortida, i un cop acabada es donarien els darrers

punts de la presentació que són els apartats d’activitats i repassem.

En relació a tres moments: abans, durant i després de la utilització del

material.

- Abans: introducció vocal explicada pel professor dels continguts que seran

impartits.

- Durant: Presentació dels continguts mitjançant la PDI i el suport del mestre.

- Després: Publicació dels continguts ensenyats en la PDI en el Bloc del centre

escolar per tal de poder ser revisats i visualitzats per qualsevol familiar.

Materials complementaris:

No hi ha més materials complementaris als indicats.