Unitat didàctica

29
Unitat Didàctica Lidia Alarcón Martínez Gessamí Fletes Ibañez Tamara Muñoz Pérez Grup: 3º P

Transcript of Unitat didàctica

Page 1: Unitat didàctica

Unitat Didàctica

Lidia Alarcón Martínez

Gessamí Fletes Ibañez

Tamara Muñoz Pérez

Grup: 3º P

Page 2: Unitat didàctica

JUSTIFICACIÓ La nostra Unitat didàctica va dirigida als alumnes de 4-5 anys, del segon cicle

d’Educació Infantil. El moment en que durem a terme aquesta Unitat didàctica serà al

primer quadrimestre, concretament a l’inici del curs, ja que és el moment ideal per unir

al grup, és a dir, que el grup siga una “pinya” perquè considerem fonamental que la

classe treballe unida i que les bones relacions entre els alumnes siga agradable i

constant durant tot el curs. Per a açò, és necessari un bon clima en l'aula i que els

nostres alumnes estrenyen llaços afectius. D’aquesta manera pensem que a través del

joc cooperatiu podem aconseguir els nostres objectius.

A més, la nostra Unitat Didàctica constarà de quatre sessions, cadascuna amb els seus

objectius i continguts corresponents:

1. Els animals

2. L’esquema corporal

3. Som companys?

4. Conte motor: Aventura pel bosc

Com hem assenyalat anteriorment, hem triat els jocs cooperatius per realitzar la nostra

unitat didàctica com a tema imprescindible en les nostres aules perquè considerem que

amb aquests jocs tot el grup o subgrups de la classe treballen per aconseguir un

objectiu comú. La idea bàsica dels jocs cooperatius és jugar uns amb els altres per

superar reptes i obstacles , tot el contrari dels jocs competitius, on és juga l’u contra

l’altre i amb l’objectiu de guanyar.

A més, la cooperació entre els xiquets i xiquetes és molt important perquè aprenen

d’una manera divertida a tindre més empatia amb els altres i a sentir-se més decidits a

treballar pel bé comú. En aquest tipus de jocs tots els alumnes ajuden al grup, tots

guanyen i ningú perd. Els jocs cooperatius reafirmen l’autoconfiança com una persona

Page 3: Unitat didàctica

acceptada i valorada, a més de refermar la confiança i interacció de tot el grup de la

nostra classe.

Aquest tipus de joc te unes característiques pròpies, que son les següents:

- Es juga pel plaer de jugar, no per aconseguir un premi.

- Els xiquets/es es diverteixen sense el temor de no aconseguir els objectius

proposats.

- Afavoreix la participació de tots/es i cada participant te un paper destacat dins

del joc.

- Els alumnes es veuen com companys, no com enemics.

- La finalitat consisteix a superar-se a sí mateix, no als altres. Així, coneixen les

seues aptituds pel seu propi esforç i no per comparació amb la resta.

- Es viu com una activitat conjunta , sense centrar-se en un individu concret.

- Ajuda a aprendre a conviure amb les diferències de la resta.

Com ja sabem, els jocs mai són neutrals, solen transmetre uns valors, unes

determinades relacions entre els xiquets i xiquetes i una determinada visió d’entendre

el joc i la diversió. Per tant, els jocs cooperatius ens serveixen com a instrument per

potenciar uns valors positius en les relacions amb els iguals, que són:

- La cooperació: necessària per resoldre situacions i tasques conjuntes a través

d’unes relacions basades en la reciprocitat. Les experiències cooperatives són el

millor mètode d’aprendre a compartir, socialitzar-se i preocupar-se per la resta.

- L’empatia: és la capacitat per posar-se al lloc de l’altre,per comprendre el seu

punt de vista, les seues preocupacions, expectatives, necessitats i la seua

realitat.

- La comunicació: desenvolupament de la capacitat d’expressar l’estat d’ànim a la

resta.

- La participació: quan és col·lectiva genera una clima de confiança i mútua

implicació, necessari per a la comunicació. Els jocs cooperatius eliminen

l’exclusió i rebutgen la divisió entre guanyadors i perdedors.

- La construcció d’una realitat social positiva: els jocs cooperatius canvien les

actituds de les persones cap al joc i cap a elles mateixes, afavorint la creació

Page 4: Unitat didàctica

d’un ambient d’estima recíproc, apte per la diversió i per a l’aprenentatge

intel·lectual i actitudinal.

- L’estima i el concepte positiu d’ú mateix i dels companys/es: necessari reforçar-

lo en esta edat.

- L’alegria: objectiu primordial en estos jocs, al desaparèixer el fracàs, l’alegria es

mostra amb claredat.

La Llei Orgànica 2/2006, de 3 de Maig, d'Educació (LOE), és el marc de referència de la

labor del docent en el sistema educatiu espanyol. El mestre o mestra ha d’adequar el

que en ella s'estableix per a la seua pràctica educativa. Per a l'elaboració de la present

Unitat didàctica sobre els jocs cooperatius, ens hem servit de la LOE per a adaptar

legislativament tots els aspectes que la concerneixen.

A través dels jocs cooperatius es creen situacions en les quals el grup ha de treballar

unit, ja que tots persegueixen un objectiu comú. Açò comporta al fet que s'

establisquen relacions amb els altres, desenvolupant així actituds i pautes elementals

de convivència, com per exemple respectar les característiques i qualitats d'una altra

persona.

Una de les característiques d'aquest tipus de jocs, és que s'han de trobar diferents

solucions per poder aconseguir l'objectiu final. Açò fa que els alumnes desenvolupen

la seua imaginació i creativitat, i vagen adquirint de forma progressiva autoconfiança a

l'hora de resoldre conflictes.

Per tot això, hem dedicat una unitat didàctica als jocs cooperatius, que són

imprescindibles per la unió del grup, l’afectivitat, creativitat i el treball en equip, sabent

superant reptes i metes recolzant-se els uns en els altres.

Page 5: Unitat didàctica

METODOLOGIA La nostra metodologia és activa i participativa ja que és l’alumne/a el protagonista de

l’activitat i del procés de ensenyament/aprenentatge. També seran els xiquets/es qui

construiran el seu propi aprenentatge amb les orientacions i ajudes de la mestra o

mestre, qui també haurà de proposar reptes i activitats on es fomenten els

descobriments, la resolució de tasques, la creativitat...etc , sent un aprenentatge

constructiu per a l’alumne.

Un dels principis metodològics que seguirem serà l’aprenentatge significatiu, que fa

referència a les relacions que el xiquet o xiqueta ha d’establir entre les seues

experiències prèvies i els nous aprenentatges. Per allò s’ha de partir dels coneixements

previs del xiquet/a i del seu centre d’interès perquè les relacions que establesca, siguen

positives en el seu aprenentatge.

Page 6: Unitat didàctica

També es tindran en compte, aspectes com l’afectivitat i les relacions entre els alumnes

i la mestra o mestre perquè en aquesta etapa educativa són essencials. Els xiquets/es

necessiten trobar en l’escola infantil un ambient càlid, acollidor i segur; per això es

necessari crear un clima en que el xiquet/a es senta volgut i tranquil. Per això,

treballarem des de una metodologia cooperativa, ja que, u dels nostres objectius es la

unió del grup, la cooperació, resolució de problemes, les bones relacions afectives i el

treball en equip entre els xiquets de la classe.

Per altra banda, en quan a l’organització espacial i temporal, totes les sessions es

podem fer al gimnàs de l’escola, inclòs també al pati. El lloc on es duran a terme les

activitats ha de ser un espai ample sense cap objecte que obstaculitze l’activitat i ens

permeta moure’ns sense problema. Respecte a les sessions, estan dividides en 3 parts:

Part inicial, amb una duració de 10minuts, en aquesta es faran jocs de baixa intensitat.

Després, a la part principal (20 minuts), els jocs comencen a tindre més intensitat i estan

acompanyats per un altre joc que sol ser una cançó. Per últim, destinarem la part final

(10-15minuts) per relaxar-nos i comentar allò que ens ha paregut de les activitats.

En quan a l’ agrupació dels alumnes per dur a terme les activitats, aquest formaran un

gran grup i solament quan l’activitat ho indica formaran cinc grups de quatre alumnes

o parelles de dos.

Respecte al material, el mestre/a serà qui ho proporciona als alumnes quan l'activitat

ho requerisca. Els alumnes per la seua banda han de cuidar el material que els

proporcionen, açò és, fent bon ús d’ ell.

Per últim, els temes transversals que tractem en la nostra Unitat Didàctica, es poden

observar a través dels nostres jocs i reflexions, intentant el desenvolupament integral

dels xiquets i xiquetes en aprenentatges i valors com la cooperació, la igualtat

d’oportunitats de tots dos sexes i l’educació per a la pau. Aquest últim, el tractem

mitjançant els jocs cooperatius ja que aquestos permeten la col·laboració de tots els

xiquets i xiquetes, amb la finalitat que tots i totes tinguen el protagonisme d’opinar,

prendre decisions i arribar a acords amb la resta. A més, amb aquestos jocs aprenen a

treballar en harmonia, tolerància i amb la no violència perquè, en contra del jocs

competitius estos ens ajuden a contar i ajudar-nos amb la resta.

Page 7: Unitat didàctica

Quan a la cooperació, és el tema principal de les nostres sessions i de la nostra filosofia

perquè és un concepte necessari per al bon treball en equip, per a les bones relacions

entre els xiquets i xiquetes, la bona resolució de conflictes i la bona comunicació. A

través de la cooperació amb els altres es poden construir aprenentatges més

significatius ja que cada xiquet i xiqueta aporta al grup una eina nova i noves idees.

També, mitjançant la cooperació, pretenem que tots i totes tinguen les mateixes

oportunitats, sense distinció entre sexes ni de ningun tipus, respectant el principi de no

discriminació. Per tant, la igualtat de oportunitats, està present cadascun del nostres

jocs, diàlegs i reflexions.

Per últim dir, que el treball dels temes transversal i del valor que pretenim inculcar als

nostres alumnes és un treball continu i amb molta dedicació perquè nosaltres com a

mestres hem de prendre consciència i donar exemple dels valors que estem inculcant,

així com tenir una bona planificació de les nostres sessions, per tal d’assolir els nostres

objectius.

Page 8: Unitat didàctica

Sessió 1: Els animals

Curs:Curs:Curs:Curs: 2º d’infantil Edat:Edat:Edat:Edat: 4-5 anys Alumnes:Alumnes:Alumnes:Alumnes: 20

Objectius Objectius Objectius Objectius didàctics:didàctics:didàctics:didàctics:

- Reconeixer els animals mitjançant gestos i sons

- Mostrar la capacitat de creació i imaginació

- Treballar la lateralitat

- Interactuar amb la resta de companys i companyes

- Treballar diferents ritmes i moviments

- Fomentar la cooperació

ContingutsContingutsContingutsContinguts::::

- Els animals: pato, tortuga, cangur, girafa, cocodril, gos, gat, ocell, cranc,

elefant

- Sons i gestos dels animals

- Lateralitat

- Cooperació

- Diferents ritmes i moviments

ActivitatActivitatActivitatActivitat::::

PART INICIAL (10 minuts)

Començarem la sessió amb un joc anomenat “Troba el trencaclosques” (Veure

annex 1) . Aquest, com molt bé indica el seu nom, es basa en construir un

trencaclosques, és a dir, cadascun dels nostres alumnes tindrà una peça

complementària i haurà de buscar la seua altra mitad. En aquest cas, de cada dos

peces es podrà formar un animal diferent que haurem treballat anteriorment a

classe. Els xiquets i les xiquetes hauràn de buscar la seua mitad de

trencaclosques, representant de forma lliure el seu animal, i unir-la per

seguidament representar-lo a la resta dels companys i companyes que hauràn

d’endevinar de quin animal es tracta.

PART PRINCIPAL (20 minuts)

Destinarem aquesta part principal de la sessió a dos activitats. La primera serà

Page 9: Unitat didàctica

cantar la cançó de “Mama Pato”, que diu així:

Ahí viene mama pata, pachín

Ahí viene papa pato, pachín

Ahí vienen los patitos pachín, pachín, pachín

Pachín, pachín, pachín,

Mucho cuidado con lo que haceis,

Pachín, pachín, pachín

A los patitos no piséis.

Col·locarem als alumnes en una cua, es flexionen i es pasen les mans per sota de

les cames obertes, fins que queden tots encadenats. Quan cantem la cançó,

haurem de donar un pas avant amb la cama dreta en el primer “pachín”, en el

segon amb l’esquerra i en el tercer es donen tres pasos. Després del tercer

“pachín” s’avançarà tota la cançó seguint el ritme d’aquesta.

Aquesta cançó anirem variant-la segons el nom de l’animal que introduirem. Per

exemple, quan diguem que vé mama tortuga, anirem molt lents desplaçant-nos o

quan diguem que vé mama cranc, anirem desplaçant-nos cap arrere com ho fan

estos animals. Un altre exemple seria quan vé mama cangur, on tots ens

desplaçarem botant per l’espai com si forem cangurs.

A continuación, passarem a fer la segona activitat titulada “El cocodril dormiló”,

que consistirà en que un dels nostres alumnes

serà el cocodril dormit i la resta del grup es

col·locarà prop d’ell per intentar despertar-lo

dient-li: “Cocodril dormiló, cocodril dormiló,

desperta!!!”. D’aquesta manera, quan el cocodril

es desperte perseguirà als seus companys i

companyes, però aquests hauràn de refugiar-se

al seu refugi (prèviament senyalat) si no volen que el cocodril els agafe. El xiquet

o xiqueta que siga tocat pel cocodril, passarà a convertir-se en altre cocodril

dormiló.

PART FINAL (15 minuts):

Destinarem aquests 10 minuts de la sessió per sentar-nos o gitar-nos al terra,

Page 10: Unitat didàctica

amb música relaxant i la llum apagada amb l’únic objectiu de relaxar-nos.

Posteriorment farem la reflexió diària, comentant amb els xiquets/es les

activitats que han dut a terme i el que han après. Per exemple:

- Que us ha agradat més? I el que menys? Per què?

- Que haveu après?

- Us agradaria repetir algun joc? Heu feríeu d’altra manera?

MMMMaterialaterialaterialaterial::::

- Els trencaclosques dels animals

- Objectes com aros, per construir el refugi per al joc del cocodril.

Sessió 2: L’esquema corporal

Curs:Curs:Curs:Curs: 2º d’infantil Edat:Edat:Edat:Edat: 4-5 anys Alumnes:Alumnes:Alumnes:Alumnes: 20

Objectius didàctics: Objectius didàctics: Objectius didàctics: Objectius didàctics:

- Saber orientar-se per l’espai - Conèixer i interioritzar les parts del cos - Reconèixer’s a sí mateix i a la resta de companys i companyes - Reconèixer les parts de la cara i les seues funcions - Controlar el cos - Treballar la cooperació - Comprendre el llenguatge - Desenvolupar el sentit del ritme

Continguts: Continguts: Continguts: Continguts:

- Parts del cos: braços, mans, cap (ulls, boca, nas i orelles), cames, genoll,

peus, colzes, muscles i maluc

- Parts de la cara i les seues funcions: ulls, vista; nas, olfacte; boca, gust;

orelles, oída

- El sentit del ritme

- La cooperació

Activitat:Activitat:Activitat:Activitat:

PART INICIAL (10 minuts):

Per començar la sessió farem el joc “Paquet, paquet”. Consisteix en anar per

l’aula lliurement i quan la mestra diga, per exemple, “Paquet, Paquet de tres i ens

Page 11: Unitat didàctica

toquem el cap”, els alumnes hauran de agrupar-se en grups de tres companys i

tocar-se el cap.

Altres exemples:

- “Paquet, paquet de dos i ens toquem les cames”

- “ Paquet, paquet de u i ens toquem el nas”

- “Paquet, paquet de cinc i ens toquem els peus”

- “ Paquet, paquet de quatre i ens toquen les orelles”

- “ Paquet, paquet de sis i ens toquem les mans”

- “Paquet, paquet de tota la classe i ens abracem”

Variant del joc: Cada vegada un xiquet/a dirà el paquet de companys i la part del

cos que s’han de tocar.

PART PRINCIPAL (20 minuts):

Realitzarem un altre exercici, en aquest cas una cançó prou coneguda per la

majoria dels xiquets i xiquetes, titulada “La mané”. En aquesta ocasió ens

posarem tots en cercle i

cantarem tots junts “la mané se va poniendo, donde vaya yo diciendo...” i cada

vegada nomenarem una part del cos perquè els alumnes la mostren ballant i

divertint-se. En algunes parts dels cos segons diu la cançó, els xiquets i xiquets

hauran de tocar-li la part del cos a un company i continuar ballant ací, per

exemple: “una mané en la orejé de tu parejé, que lo baile que lo baile...”.

La mané

Que lo baile, que lo baile

que lo baile todo el mundo

con el perro de Facundo,

con la gata de la Inès.

La mané se va poniendo,

donde vaya yo diciendo,

donde vaya yo diciendo.

la mane se va a poner.

Una mane (bis), en la cabece,(bis)

la otra mane, en el codè de tu compañeré.

(Tornada)

Una mane(bis), en la rodille(bis)

la otra mane (bis) en la cadere de tu compañeré(bis)

Tornad

Page 12: Unitat didàctica

(Tornada)

Una mane (bis), en la narice,(bis)

la otra mane(bis) en la pance de tu compañeré (bis)

(Tornada)

Una mane(bis), en la orejé(bis)

la otra mane (bis) en la orejé de tu compañeré(bis)

(Tornada)

Una mane (bis), en la nuquè,(bis)

la otra mane(bis) en la orejè. (bis)

(Tornada)

Una mane(bis), en el ojè (bis)

la otra mane (bis) en la patè(bis)

(Tornada)

Una mane (bis), en el ombliguè (bis)

la otra mane(bis) en el espaldè(bis)

(Tornada)

Una mane(bis) en la frente(bis)

la otra mane (bis)en en el zapatè(bis)

(Tornada)

Una mane (bis)en el cuellè(bis)

la otra mane(bis) en la piernè(bis)

(Tornada)

Finalment, farem un últim joc anomenat “Transporta el globus”. Consisteix en

transportar per parelles un globus amb una part del cos. Els alumnes hauran de

desplaçar-se d’un extrem a l’altre de la classe amb el globus en la part que la

mestra diga. Per exemple, “transportem el globus sostenint-lo amb el cap” i així

Page 13: Unitat didàctica

aniran variant la zona del cos. Els alumnes quan es desplacen hauran de fer-lo al

ritme de la música, es a dir, si la música es lenta els xiquets aniran lentament i si

és més ràpida al contrari amb la dificultat que han de transportar el globus.

Variant: Poden ser els xiquets/es els que anomenen las parts del cos amb la que

han de sostindre el globus.

PART FINAL (15 minuts):

Destinarem aquets 10 minuts per a relaxar-nos, per aixó farem una activitat de

massatges. Els xiquets/es s’asseuran al terra formant un cercle i es donaran

massatges mútuament, formant una cadena de massatges.

Com estem treballant durant tota la sessió l’esquema corporal, deixarem que els

alumnes decidisquen el lloc on vulguen fer el massatge al company o companya.

Materials:Materials:Materials:Materials:

- Música d’animació (La mané)

- Música amb diferents ritmes

- Música de relaxació

- Globus de colors

Sessió 3: Som companys?

Curs:Curs:Curs:Curs: 2º d’infantil Edat:Edat:Edat:Edat: 4-5 anys Alumnes:Alumnes:Alumnes:Alumnes: 20

Objectius didàctics: Objectius didàctics: Objectius didàctics: Objectius didàctics:

- Treballar l’equilibri i habilitats motrius bàsiques

- Expressar els sentiments propis

- Incrementar la creativitat

- Fomentar l’afectivitat i el respecte

- Fomentar la cooperació amb els companys i companyes

Continguts: Continguts: Continguts: Continguts:

- L’afectivitat i respecte

- Desplaçaments en l’espai, els girs i els bots

Page 14: Unitat didàctica

- L’equilibri

- Cooperació

- Creativitat a l’hora de buscar solucions

Activitat:Activitat:Activitat:Activitat: PART INCIAL (10 minuts)

Per començar la sessió farem un joc que es diu “M’agrada”, els xiquets i xiquetes

estaran sentats en cercle al terra, un xiquet començarà dient “M’agrada de…(el

nom d’un company o companya)” i dirà alguna característica positiva. No es

poden repetir els companys per a que tots puguen tindre paraules positives.

Amb aquest joc volem afiançar la confiança des del principi de la sessió.

PART PRINCIPAL (20 minuts)

“Les cadires musicals” (10 minuts): organitzarem les cadires, una menys dels

participats que siguen en total, en forma de cercle al centre del gimnàs i els i les

alumnes es disposaran de peu fora d’aquest cercle. La professora posarà música

animada, deixant que els seus alumnes es moguen lliurement escoltant sempre la

cançó que sona i sempre en el mateix sentit. Quan la música deixa de sonar, tots

busquen una cadira on asseure’s. D’aquesta manera i cada vegada, eliminarem

una cadira, però no s’eliminarà cap jugador sinó que l’objectiu del grup és que

ningú es quede sense cadira i per tant, varies persones podran compartir una

mateixa cadira.

Variant: En lloc de cadires podem ficar aros.

“Passeig pel llac encantat” (10 minuts): primerament delimitarem un espai

concret del gimnàs, és a dir, dibuixarem mitjançant un guix un gran llac al terra.

Seguidament, col·locarem aros de diferent tamany dins de l’espai delimitat i

blocs en mig d’aquestos.

Una vegada organitzat l’espai, explicarem que la zona delimitada és un llac

encantat que ningú pot xafar i si algú ho fa és congelarà. Sols es podrà xafar

l’interior dels aros i els blocs, que seran pedres. Per poder creuar el llac es faran

grups de 4 o 5 xiquets/es, els quals hauran d’anar agafats de les mans. Si algú

cau al llac construït, es quedarà congelat en el mateix lloc i no podrà moure’s fins

Page 15: Unitat didàctica

que un altre jugador el rescate. Per a poder descongelar al company o companya

encantat, hauran que donar-li una abraçada, un bes... etc, i seguir jugant.

D’aquesta manera, l’únic objectiu del grup és procurar que no hi haja cap

jugador encantat i arribar tots junts a la meta.

PART FINAL (10 minuts)

Una vegada finalitzada la sessió, ens asseure’m al terra amb la finalitat de fer una

reflexió conjunta, on expressarem els sentiments que hem sentit al realitzar les

activitats, si ens han agradat o no, si la tornaríem a repetir o si la faríem d’alguna

altra manera. Aquesta posta en comú els servirà també per a expressar-se

lliurement i poder relaxar-se.

Preguntes que realitzarem:

- Us han agradat els jocs?

- Quin és el joc que més us ha agradat? I el que menys?

- Com us haveu sentit en els diferents jocs?

- Us ha agradat mostrar afecte als companys?

- Penseu que ha hagut companyerisme? Per què?

- Us haveu sentit bé ajudant a la resta per poder arribar a la meta?

Materials:Materials:Materials:Materials:

- Cadires

- Música d’animació “La massereta”, Dani Miquel

- Aros de diferents mides

- Guix o cordes

- Blocs de plàstic

Page 16: Unitat didàctica

Sessió 4 Conte Motor: Aventura pel bosc

Curs:Curs:Curs:Curs: 2º Infantil Edat:Edat:Edat:Edat: 4-5 anys Alumnes:Alumnes:Alumnes:Alumnes:20

Objectius didàctics:Objectius didàctics:Objectius didàctics:Objectius didàctics:

Page 17: Unitat didàctica

- Treballar les habilitats motrius bàsiques i l’equlibri - Fomentar la creativitat a l’hora de resoldre problemes

- Fomentar la cooperació

- Saber orientar-se per l’espai

- Afiançar les parts del cos

- Interioritzar la lateralitat

- Expressar les emocions

Continguts:Continguts:Continguts:Continguts:

- Bots, desplaçaments, girs i l’equilibri

- La cooperació

- La creativitat

- Emocions: alegria, sorpresa, por, tristesa

- Parts del cos: cames, braços, mans, cap

- Lateralitat: definició amb els colors verd i roig

Activitat:Activitat:Activitat:Activitat:

CONTE MOTOR (30minuts)

1ª Fase: Animació

La mestra i els alumnes entren junts al gimnàs, on descobreixen una gran nota on

es troba el superaventurer demanant-los ajuda per trobar un tresor.

A continuació, la mestra diu: Voleu formar part d'esta aventura? Anem a ajudar

al superaventurer i per tant, ens haurem de vestir igual que ell. Primer ens posem els

pantalons (els xiquets faran el gest de ficar-se els pantalons, així en totes les peces de

vestir que la mestra vaja anomenant-los). Ara farem la motxilla

de superaventurers, que posarem dins? (els xiquets deixant volar la seua imaginació

començaran a dir coses que es poden ficar dins de la motxilla, com per exemple

aigua, uns prismàtics, un mapa...). Si ja ho tenim tot preparat, podem començar la

Hola amics i amigues de la classe de les tortugues! Soc Manel, el superaventurer i necessite la vostra ajuda per trobar el

Page 18: Unitat didàctica

nostra aventura!

2ª Fase: Principal

A continuació la mestra comença a narrar el conte introduint les activitats motrius.

Hi havia una vegada uns aventurers i aventureres que volien ajudar a Manel, el

superaventurer, a trobar un tresor. Per tal d'anar al bosc hem de creuar l’arc iris

gegant que ens transportarà a un món màgic. (Hi haurà una fila de cèrcols de

colors que els xiquets i xiquetes han de creuar botant i anomenant el color del

cèrcol que corresponga). Amb això treballem la motricitat grossa.

L’ arc iris ens transportà al bosc màgic on hi havia una nota que deia:

(La mestra pregunta als xiquets/es cóm poden creuar el riu, però si no es dona la

resposta correcta, la mestra aconsellarà que poden utilitzar els taulells de

fusta apilats a la riba per fer una barca. En el moment de fer la barca hauran

de posar-se en grupets de 4 o 5 alumnes i construir la seua barca lliurement amb la

finalitat de creuar el riu junts.)

Amb això treballem la creativitat i la cooperació.

Quan els xiquets/es creuaren el riu, arribaren a un lloc ple de plantes precioses

que no es podien xafar. (Per tal d'arribar a l'altre costat, els alumnes hauran de

sortejar les flors desplaçant-se en zig-zag).

Treballarem els desplaçaments en l'espai.

Desprès d'aconseguir passar el camp de flors, ens trobarem una nota amb

indicacions:

(La mestra diu que es posen per parelles i transporten els cocos com vulguen, però

Per poder arribar al tresor heu de creuar el riu, però aneu en compte perquè hi han

Vegeu aquests cocos? Heu de

portar-los als micos perquè puguen

menjar, però no és

Page 19: Unitat didàctica

sense utilitzar les mans).

Treballem la creativitat i la cooperació.

Una vegada li donen els cocos als micos, aquests li van dir als xiquets i xiquetes:

(Els xiquets/es giren 3 voltes expressant el que senten en eixe moment).

Treballem el gir, el desplaçament i les emocions.

Quan arribaren a la cova observaren que l’ entrada era massa xicoteta per

poder passar, per tant tindran que jugar per poder passar a la cova. (Els alumnes

és col·loquen en cinc grups de cinc components, a continuació es fiquen en cua i el

primer obri les cames per a que puga passar el company de darrere per baix d'estes.

Una vegada que el company creua, obri les cames perquè puga passar el següent

company i així successivament fins arribar tots dins).

Treballem la cooperació, el desplaçament i l’equilibri.

En trobar-nos dins de la cova podem veure el tresor al final de la cova. Per a la

sorpresa del aventurers i aventureres el tresor conté un diari per a tota

la classe i una nota del superaventurer que diu:

Ací treballem les emocions.

3ª Fase: Tornar a la calma

Per tal de tornar a casa, eixim de la cova reptant i ens convertirem en un avió

Esteu molt prop de la cova del tresor. Si feu varies voltes sobre vosaltres mateixos arribareu a l’

Hola aventurers i aventureres!, heu sigut molt valents/es per aconseguir trobar el tresor. Aquest diari és perquè pogau escriure en ell les vostres aventures diàries.

Page 20: Unitat didàctica

molt lent. (Els xiquets reptaran fins que isquen de la cova. A continuació, la

professora els donarà un gomet verd a cada alumne i hauran de posar-se’l a la mà

dreta i altre roig per l’esquerra. Desprès formaran una cua i la mestra dirigirà el seu

vol a la dreta, a l'esquerra, girant...)

Treballem el desplaçament, la lateralitat i el gir.

Ja estem a casa! Com estem molt cansats després de tan llarga aventura, anem

a desconnectar cada part del nostre cos per descansar millor. (La mestra diu una

part del cos i els xiquets tenen que relaxar-la, quan la mestra diga les cames els

alumnes cauran damunt de les màrfegues i finalment tacaran els ulls i quedaran

totalment desconnectats.)

Treballem l’ esquema corporal i la lateralitat.

Conte contat, conte acabatConte contat, conte acabatConte contat, conte acabatConte contat, conte acabat

Reflexió final:

Preguntem als alumnes les següents qüestions que ens serviran a nosaltres per

millorar l'activitat i veure si hem assolit els objectius, a més de divertir-nos.

- Us agradat l'activitat?

- Voleu que un altre dia la tornem a fer?

- Què vos ha agradat més de l'aventura?

- Ha hagut cap problema?

- S'han respectat les regles del joc?

- Tots haveu participat al joc?

Materials:Materials:Materials:Materials:

- Aros de colors - Caixa del tresor amb diari

- Màrfegues - Cordes, per fer el riu

- Blocs - Gomets verds i roig

- Pilotes - Guix

Page 21: Unitat didàctica

AVALUACIÓ L’avaluació ens va a proporcionar informació sobre els objectius educatius que hem

marcat en cada sessió de la unitat didàctica i en qui grau s’han complit, és a dir, ens

facilitarà informació sobre l’adequació i la qualitat d’intervenció. És per això que hem

realitzat una tabla amb els objectius que volem avaluar.

A EP NA ∗ Sessió 1: Els animals

- Reconeix els animals - Representa els distints animals mitjançant els seus gestos i sons

- Diferència la part dreta de l’esquerra ∗ Sessió 2: L’esquema corporal

- Controla el seu cos - Coneix i diferència les parts del cos en u mateix i en els altres

- Localitza les parts de la cara en u mateix i en els altres

∗ Sessió 3: Som companys? - És respectuós amb els companys i les companyes?

- Mostra signes d’afectivitat? - Manté l’equilibri

∗ Sessió 4: Conte motor - Habilitats motrius bàsiques - Te creativitat a l’hora de resoldre problemes quotidians

- Expressa les seues emocions ∗ Aspectes comuns

- Coopera amb la resta dels companys/es

- Interactua de manera correcta amb el seus companys i companyes

- Mostra actitud positiva cap les activitats

- Respecta el material

Page 22: Unitat didàctica

- Sap orientar-se per l’espai - Desenvolupa el sentit del ritme - Mostra capacitat de creació i imaginació

- Compren de manera correcta el llenguatge

A: Assolit EP: En Procés NA: No Assolitw

Com el joc es el mitjà d’intervenció privilegiat en educació infantil, i és on es posen de

manifest d’una forma clara els progressos, dificultats o limitacions del xiquet o xiqueta

en diferents àmbits, podem afirmar que el joc es converteix en el marc més adequat i

natural per posar en pràctica l’avaluació. Per tant, la tècnica més idònia i la que

principalment utilitzarem serà la de l’observació per a la recollida de dades durant

cada una de les sessions. L’anàlisi d’aquesta informació servirà perquè els professionals

implicats reflexionen sobre l’arcert o no de la seua intervenció o bé de la necessitat

d’adaptar algun dels elements didàctics utilitzats.

Un altre mètode que utilitzarem per l’ avaluació és la recollida diària d’informació en un

diari que omplirem durant tot el curs. Aquest ens servirà per plasmar tot allò rellevant

que ocórrega a l’aula, per a més endavant veure el procés del xiquet o xiqueta.

Cal mencionar també que durant la intervenció educativa serà necessari saber que està

passant en cada moment per actuar amb coneixement de causa i és per aquesta raó

que l’avaluació serà global, continua i formativa.

• Global perquè ha d’abarcar el conjunt de capacitats que ha de desenvolupar

l’alumne expressades a través dels objectius generals, a més del context

sociocultural i les característiques específiques del centre i del professorat.

• Continua perquè ha d’estar present al llarg de tot el recorregut educatiu de

l’alumne.

• Formativa perquè proporciona informació sobre allò aconseguit i permet

detectar si ha hagut dificultats d’aprenentatge i en quina mesura.

També utilitzem com a mètode l’autoavaluació de cadascun dels xiquets i xiquetes, ja

que és molt important i per això la realitzem en la part final de cada sessió, on

destinem 10 minuts a parlar sobre les activitats que hem treballat durant la classe. En

aquesta reflexió tractem problemes que han sorgit al llarg dels jocs, si ens ha agradat

jugar, si canviaríem alguna part de l’activitat o si el faríem d’una altra manera, es a dir,

la seua opinió personal.

Page 23: Unitat didàctica
Page 24: Unitat didàctica

BIBLIOGRAFIA - Llei Orgànica d’ Educació (LOE), Decret 28/2008

- Romero, Virginia i Gómez, Montse. “El joc infantil i la seua metodologia”. Altamar,

2008.

- Presentacions de classe

Page 25: Unitat didàctica

ANNEX ∗ ANNEX 1: Puzles

COCODRIL

Cocodril

CRANC

Cranc

Page 26: Unitat didàctica

OCELL

Ocell

PATO

Pato

Page 27: Unitat didàctica

GIRAFA Girafa

GOS

Gos

Page 28: Unitat didàctica

TORTUGA

Tortuga

GAT

Gat

ELEFANT

Elefant

Page 29: Unitat didàctica

CANGUR

Cangur