Unitat didàctica pdf

35
CONTEXT 1-Àmbit L’àmbit en el que confeccionarem i portarem a la pràctica la nostra unitat didàctica, és l’àmbit educatiu formal, ja que es du a terme en un centre d’ensenyament públic dins de l’horari lectiu. 2-Unitat didàctica en la qual s’emmarca Aquesta unitat didàctica que presentem a continuació té inici el dia 29/01/2015 amb finalització el dia 04/03/2015. En aquesta unitat didàctica com veurem a continuació treballarem els elements tècnics del pàdel però no és la única unitat didàctica dins d’aquesta assignatura, per això haurà de tenir relació amb els continguts que es treballaran posteriorment. L’assignatura s’ha distribuït de la següent manera: 1- 5 sessions de tècnica: És la unitat didàctica que nosaltres confeccionarem 2- 2-3 sessions recreatives 3- 1 avaluació teòrica 4- 2 sessions avaluació 5- 2 sessions competició 3-Població a la que va dirigida La unitat didàctica va dirigida als alumnes de segon curs del cicle d’activitats fisicoesportives que comprenen edats entre els 18 als 28 anys, tot i que la mitjana d’edat es situa sobre els 20 anys.

Transcript of Unitat didàctica pdf

Page 1: Unitat didàctica  pdf

CONTEXT

1-Àmbit

L’àmbit en el que confeccionarem i portarem a la pràctica la nostra unitat didàctica, és

l’àmbit educatiu formal, ja que es du a terme en un centre d’ensenyament públic dins

de l’horari lectiu.

2-Unitat didàctica en la qual s’emmarca

Aquesta unitat didàctica que presentem a continuació té inici el dia 29/01/2015 amb

finalització el dia 04/03/2015. En aquesta unitat didàctica com veurem a continuació

treballarem els elements tècnics del pàdel però no és la única unitat didàctica dins

d’aquesta assignatura, per això haurà de tenir relació amb els continguts que es

treballaran posteriorment.

L’assignatura s’ha distribuït de la següent manera:

1- 5 sessions de tècnica: És la unitat didàctica que nosaltres confeccionarem

2- 2-3 sessions recreatives

3- 1 avaluació teòrica

4- 2 sessions avaluació

5- 2 sessions competició

3-Població a la que va dirigida

La unitat didàctica va dirigida als alumnes de segon curs del cicle d’activitats

fisicoesportives que comprenen edats entre els 18 als 28 anys, tot i que la mitjana

d’edat es situa sobre els 20 anys.

Page 2: Unitat didàctica  pdf

Aquests alumnes porten 3 anys vinculats acadèmicament al mon de l’activitat física i

l’esport i en la seva vida persona també es present aquesta característica.

4-Infraestructura i instal·lacions disponibles

Les instal·lacions disponibles per dur a terme la pràctica són 6 pistes de pàdel

5-Material necessari i possibilitats d’utilitzar-lo

Material disponible a les instal·lacions:

- Pilotes de pàdel per tots els alumnes i pistes

- Possibilitat de lloguer de pala

- Pistes de pàdel i vestuaris per canviar-se/dutxar-se

6-Generalitats:

Aspectes determinats per el centre que condicionen l’elaboració de la UD

1h 40 minuts�4-5 exercicis

Es perden 20 minut explicant i muntant tot el material)�20+40min (classe)+30min

(competitiu)

INSTALACIÓ DIA DE LA SETMANA

6 pistes de pàdel Dijous

Aula Avaluació teòrica*

Page 3: Unitat didàctica  pdf

Grup classe Durada Període Curs escolar Professor/a

2n curs cicle superior 5 Sessions 2n trimestre 2014-2015 Albert Ametller Lurbe

Àrees/matèries Títol justificació unitat didàctica

Activitats fisicoesportives amb implement: Pàdel Elements tècnics del pàdel

Objectius d’aprenentatge Competències bàsiques Criteris d’avaluació

Apr

enen

tatg

es

mem

orís

tics

1)Identificar els diferents elements tècnics bàsics del pàdel determinant el més adequat per les diferents situacions de joc durant una acció de joc

Els elements tècnics del pàdel

Drive,revés,volea,servei,remat

1 Nombrar els diferents elements tècnics del pàdel

2 Saber relacionar els diferents elements tècnics amb les situacions de joc adequades on realitzar-los.

3 Nombrar les principals característiques d’execució dels diferents elements tècnics del pàdel

Apr

enen

tatg

es R

p i/o

Rm

2)Executar de forma correcta els elements tècnics propis del pàdel com són el drive, el revés, el servei, volea i remat a través d’una acció de joc competitiu

Els elements tècnics del pàdel

Drive,revés,volea,servei,remat

4 Posar en pràctica els diferents elements tècnics del pàdel (drive, revés, volea,servei,remat) detectant errors en l’execució d’aquests.

5 Reproduir de forma adequada cada un dels elements tècnics en una situació de joc competitiva

6 Detectar i saber corregir errors dels companys aportant indicacions per a la millora d’aquests

Apr

enen

tatg

es

Rp

i/o R

m

3)Aplicar els elements tècnics bàsics del pàdel adequats, per a cada situació de joc

Els elements tècnics del pàdel

Drive,revés,volea,servei,remat 7

Aplicar els elements tècnics del drive, revés, volea, servei i remat en la situació de joc adequada tenint en compte la nostra situació al camp, la del rival i les nostres característiques personals.

Page 4: Unitat didàctica  pdf

Apr

enen

tatg

es a

fect

ius

i soc

ials

4)Comportar-se d’acord amb la normativa del règim de reglament intern del CAR i la normativa interna del club Junior sense causar cap incompliment.

El respecte a les instal·lacions i el medi de treball

La cooperació amb els companys

8 Participar activament i reflexivament en les sessions realitzant aportacions que contribueixin a l’aprenentatge

9 Mostrar interès per millorar l’execució tècnica del pàdel

10 Acceptar les pròpies limitacions respectant les opinions dels altres

11 Cuidar les instal·lacions i el material mostrant respecte cap als elements que afavoreixen l’aprenentatge.

Conting uts

Executar Execució dels principals elements tècnics del pàdel:

El drive o cop de dretes

El revés

El servei

La volea

El remat

Valorar

Valoració del propi nivell per ser conseqüent de les accions tècniques a realitzar

Valoració crítica del company a partir dels elements tècnics treballats

Comprensió

Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha explicat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats.

Coneixement de l’esport del pàdel per poder realitzar accions tècniques que ens permetin jugar-hi.

Comprensió i acceptació d’unes regles que limiten les nostres actuacions

Acceptació d’unes normes de convivència

Page 5: Unitat didàctica  pdf

Metodologia i seqüència didàctica

Descripció de les activitats Materials/Recursos Org. social At. diversitat Criteri avaluació

Inicials

Comunicació dels objectius de la unitat

i dels criteris d’avaluació.

/ Grup sencer 1

Explicació dels elements tècnics i de la

seva utilitat

/ Grup sencer 1,2,3 i del 8-11

Desenvolupament

Explicació i treball del drive

Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi nivells 4,5,6,7 i del 8-11

Explicació i treball del reves

Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11

Explicació i treball de servei

Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11

Explicació i treball de la volea

Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11

Explicació i treball del remat

Pistes de pàdel Parelles/ 4 Multi 4,5,6,7 i del 8-11

Síntesis

Valoració i anàlisi crític de l’execució

dels elements tècnics d’un company

Càmera Parelles 6,8,10

Redactar un informe amb la valoració

del company

Ordinador Individual 6,8,10

Page 6: Unitat didàctica  pdf

SESSIÓ 1 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de drive mitjançant una acció jugada respectant els aspectes tècnics bàsics que germanitzen la seva correcta execució

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el drive. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc Presentació de l’assignatura

Activitat 1

- - DT Grup Sencer Raqueta 20’ Dispersió

del grup Respondre

correctament a les preguntes

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb

Paret -

Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics

mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1 frontal

Activitat 3 B DI DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Reproduir el cop correctament en

un 50% dels casos

Potenciar en menys

hàbils

Reproduir el cop de drive respectant els principis tècnics

mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1 diagonal

Activitat 4 B DI DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Finalitzar i guanyar el punt

amb cop de revés

Potenciar en menys

hàbils

Reproduir l’acció tècnica del drive de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc

Activitat 5 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 25’ -

Guanyar el partit amb un 20%

d’errors forçats com a màxim

Sín

tesi

s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció

tècnica de drive

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’

Respondre bé a: -Quan i com

s’utilitza el cop de revés

-Conèixer reglament

-

Page 7: Unitat didàctica  pdf

Descripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inic

ial

Explicació inicial de l’assignatura (generalitats)

Explicació teòrica del gest tècnic:

*Explicació al final del quadre de descripció de les activitats de la

sessió

Exercici d’escalfament:

Per parelles es realitza acció de 1+1 en la meitat de pista on

l’objectiu es realitzar el màxim nombre de tocs possibles i no es

val pujar a la red ja que el nostre objectiu no és acabar el punt

sinó realitzar el màxim de contactes entre ambdós jugadors.

Es realitza el mateix exercici anterior però aquest cop és

obligatori donar el cop de drive i abans de golpejar la pilota hem

de donar un cop previ per tal de deixar la pilota morta davant

nostre a la altura de la cintura i que sigui més fàcil donar el cop.

Page 8: Unitat didàctica  pdf

Des

envo

lup

am

ent

Com a variant de l’exercici anterior, realitzem igual el seu

funcionament però aquest cop de forma creuada.

Situació competitiva

Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements

tècnics i tàctics treballats durant la sessió.

Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles

Sín

tesi

Feedback:

Feedback grupal

Page 9: Unitat didàctica  pdf

Continguts i explicació teòrica:

Aspectes tècnics comuns:

1. Ubicació. Desplaçaments. Contacte amb la pilota lleugerament separat. 2. Equilibri. Detenció prèvia contacte. 3. Armar braç executor amb anticipació. 4. Presa pala continental. 5. Colpejar alt i endavant. 6. Donar continuïtat a l’acció.

Aspectes tècnics bàsics del drive:

1. Posició bàsica. 2. Endarrerir cama dreta, espatlles perpendiculars a la xarxa 3. Armar el braç amb anticipació; colze endarrerit, lleugerament flexionat, 4. proper al cos. 5. Equilibri (detenció i amplitud recolzaments) i ubicació (colpejar davant 6. del cos i separat). 7. Orientació de la pala, lleugerament vertical (tallar).

Page 10: Unitat didàctica  pdf

SESSIÓ 2 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de revés mitjançant una acció jugada respectant els aspectes tècnics bàsics que germanitzen la seva correcta execució

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el revés. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc

Activitat 1

- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió

del grup Respondre

correctament a les preguntes

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb

Paret -

Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics

mitjançant una acció jugada amb desplaçament per pista

Activitat 3 B DI DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Reproduir el cop correctament en

un 50% dels casos

Potenciar en menys

hàbils

Reproduir el cop de revés respectant els principis tècnics

mitjançant una acció jugada cooperativa 1+1

Activitat 4 B DI DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Finalitzar i guanyar el punt

amb cop de revés

Potenciar en menys

hàbils

Reproduir l’acció tècnica del revés de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc

Activitat 5 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 25’ -

Guanyar el partit amb un 20%

d’errors forçats com a màxim

Sín

tesi

s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció

tècnica de revés

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’

Respondre bé a: -Quan i com

s’utilitza el cop de revés

-Conèixer reglament

-

Page 11: Unitat didàctica  pdf

Descripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inic

ial

Explicació i repàs del reglament:

Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte

funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes

regles amb aspectes més concrets del reglament.

Explicació teòrica del gest tècnic:

*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest

quadre.

Exercici d’escalfament/ recordatori:

Juguen els dos alumnes de forma creuada com es pot veure en el

gràfic. L’exercici consisteix de forma cooperativa en passar-se la

pilota però abans de golpejar té que realitzar un toc de preparació

de pilota de manera que abans de colpejar la tenim davant a l’alçada

de la cintura. Un de la parella colpeja de drive i l’altre de revés i

després s’intercanvien els papers.

Page 12: Unitat didàctica  pdf

Des

envo

lup

am

ent

Exercici de les 3 posicions:

Alumne col·laborador des de la xarxa amb unes quantes pilotes. Costat

contrari els alumnes un a dreta un a esquerra i un al centre-fons en

espera. El professor llança dues pilotes consecutives amb la mà sobre

un costat del camp per a que un jugador faci cops de revés. Els

alumnes canvien de costat després d’haver efectuat els dos cops i el

jugador en espera ocupa el seu lloc. El quart alumne va recollint

pilotes. Cada carro de pilotes canvia l’alumne que recull.

Exercici 1+1 i 1vs1:

Situació en que es realitza un 1+1 amb el company de l’altre banda de

la xarxa en mitja pista. L’objectiu no és competitiu sinó que busquem

facilitar la pilota al company i realitzar el màxim nombre de passades

possibles de revés.

Variant: Situació de 1vs1 en mitja pista on farem situació de partit i si

el cop final de punt es de revés aquest puntuarà doble. No es val pujar

a la red ja que estem potenciant els cops de revés.

Page 13: Unitat didàctica  pdf

Situació competitiva:

Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i

tàctics treballats durant la sessió.

Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles

Sín

tesi

Feedback:

Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:

-Reglament

-Cop de dretes

-Cop de revés

Page 14: Unitat didàctica  pdf

Continguts i explicació teòrica:

Aspectes tècnics comuns:

7. Ubicació. Desplaçaments. Contacte amb la pilota lleugerament separat. 8. Equilibri. Detenció prèvia contacte. 9. Armar braç executor amb anticipació. 10. Presa pala continental. 11. Colpejar alt i endavant. 12. Donar continuïtat a l’acció.

Aspectes tècnics bàsics:

1. Posició bàsica. 2. Desplaçament i equilibri (parar el moviment d’aproximació de forma 3. anticipada i amplitud cames) i ubicació (contacta amb la pilota davant 4. del cos a ser possible alta). 5. Endarrerir cama esquerra, espatlles perpendiculars a la xarxa. 6. Acompanyar, l’armat del braç fins la cama esquerra, amb la ma no 7. executora sostenint la pala amb polze i índex pel coll. 8. Contacte tallat, lleuger avançament dels “canto” inferior de la pala

Page 15: Unitat didàctica  pdf

SESSIÓ 3 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de servei de pàdel respectant els principis tècnics i reglamentaris donant una direccionalitat al cop

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el servei. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc

Activitat 1

- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió

del grup Respondre

correctament a les preguntes

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 10’ Xocar amb

Paret -

Reproduir el gest tècnic del servei respectant els principis tècnics

adequats golpejant la paret lateral

Activitat 3 B DII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Golpejar la paret lateral en el 25%

dels serveis

Reproduir el cop de servei realitzant l’acció tècnica

correctament donant direccionalitat a la trajectòria

Activitat 4 B DII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Fer botar la pilota dins la zona en el 50% dels casos

Reproduir l’acció tècnica del servei de forma adequada durant una situació competitiva de partit aplicant correctament les regles de joc

Activitat 5 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 25’ -

Guanyar el partit amb menys del 10% de serveis

fallats

Sín

tesi

s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció

tècnica del servei

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’

Respondre bé a: -Quan i com

s’utilitza el cop de servei

-Conèixer reglament de

servei

-

Page 16: Unitat didàctica  pdf

Descripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inic

ial

Explicació i repàs del reglament:

Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte

funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes

regles amb aspectes més concrets del reglament.

Explicació teòrica del gest tècnic:

*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest

quadre.

Exercici d’escalfament/ recordatori:

Juguen els dos alumnes de forma creuada com es pot veure en el

gràfic. L’exercici consisteix de forma cooperativa en passar-se la

pilota però abans de golpejar té que realitzar un toc de preparació

de pilota de manera que abans de colpejar la tenim davant a l’alçada

de la cintura. Un de la parella colpeja de drive i l’altre de revés i

després s’intercanvien els papers.

*Depenent del nivell de la parella joc directe (alternant cop drive i

cop de revés).

Page 17: Unitat didàctica  pdf

Des

envo

lup

am

ent

Exercici de servei en direccions:

Alumnes en zona de servei a dreta o esquerra, col·laborador i pilotes

mateix costat. Els jugadors fan 10 serveis consecutius intentant

dirigir la pilota cap al vidre lateral. Cada 10 pilotes canvien el costat

de la zona del servei.

Exercici servei per zones:

Tres alumnes en zona de servei, un dreta, un esquerra i un en

espera; col·laborador i pilotes mateix costat; 4rt alumne recollint

pilotes. La zona on s’ha d’enviar el servei està dividida en dos zones.

El jugador al servei en fa dos de forma consecutiva, el primer d’ells

sobre la paret lateral i el segon cap a la T. Cada 10 pilotes canvia el

jugador que recull.

Page 18: Unitat didàctica  pdf

Situació competitiva:

Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i

tàctics treballats durant la sessió.

Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles

Sín

tesi

Feedback:

Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:

-Reglament

-Servei

Page 19: Unitat didàctica  pdf

Continguts i explicació teòrica:

Aspectes tècnics bàsics del servei:

1. Ubicació 1 m. darrera de la línia, propera a la T (joc australià o quan es cerca la T) i dos metres cap al lateral al treure des del mateix lateral en

2. el que es juga. 3. Posició inicial orientada al lateral o esbiaixada (direcció de les espatlles marquen la direcció del servei), peus + separats que amplada de

les espatlles. 4. Llançament de la pilota lleugerament cap a la vertical o senzillament deixar-la caure per davant de la cama avançada (costat dret pista) o

més propera (costat esquerra pista). 5. Armat del braç 6. Moviment endavant i descendent del braç, orientant la pala lleugerament cap a la vertical. 7. Canvi de pes cama avançada i continuació el moviment endavant.

Aspectes reglamentaris del servei:

1. Colpejar per sota de la cintura. 2. El bot de la pilota ha de fer-se abans de la línia. 3. La pilota ha de botar dins del quadre i després a la paret. Contactes amb les xarxes laterals de la pista son dolentes (inclús si prèviament

ha tocat la beta superior de la xarxa)

Page 20: Unitat didàctica  pdf

SESSIÓ 4 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de volea de drive i de revés respectant els aspectes tècnics bàsics a través d’una acció jugada

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament la volea. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc

Activitat 1

- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió

del grup

Respondre correctament a les

preguntes Entendre el procediment

-

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 10’

Rebot de la pilota al

vidre - -

Reproduir el gest tècnic Activitat 3

B DII DP Grup de 4 (parelles

Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Cop de volea amb el 100% efectivitat en les 3 accions

amb encadenament

-

Reproduir l’acció tècnica de la volea donant

direccionalitat a la pilota en una acció de joc cooperativa

Activitat 4 B DII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Fer botar la pilota dins la zona en el 50% dels casos

-

Executar l’acció tècnica de la volea en una situació d’oposició

Activitat 5 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 25’ -

Guanyar el 80% dels punts en

posició de volea -

Sín

tesi

s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció

tècnica de la volea

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’

Respondre bé a: -Quan i com

s’utilitza el cop de volea ( aspectes tècnico-tàctics)

-

Page 21: Unitat didàctica  pdf

Descripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inic

ial

Explicació i repàs del reglament:

Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte

funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes

regles amb aspectes més concrets del reglament.

Explicació teòrica del gest tècnic:

*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest

quadre.

Exercici d’escalfament/ recordatori:

Alumnes en zona de servei a dreta o esquerra, col·laborador i pilotes

mateix costat. Els jugadors fan 10 serveis consecutius intentant

dirigir la pilota cap al vidre lateral. Cada 10 pilotes canvien el costat

de la zona del servei.

Per fer-ho més dinàmic farem que el cada 5 sacades es canvia el que

saca i el receptor ha de tornar la pilota ( no s’inicia jugada).

Page 22: Unitat didàctica  pdf

Des

envo

lup

am

ent

Exercici de volea amb continuació:

Alumne col·laborador amb pilotes a la zona central de la pista

darrera la línia de servei, aquesta pista està dividida en tres meitats

amb cons. 2 jugadors situats a 2-3 metres de la xarxa i un tercer

alumne a la zona del darrera al centre de la pista.

.El col·laborador passa 3 pilotes sobre un jugador cap al seu costat

dret per jugar volea de drive, i a continuació en juga 3 més sobre el

company avançat. Cadascuna d’aquestes pilotes ha de ser retornades

en diagonal, centre i paral·lel respectivament.

Exercici servei per zones:

Situació de 2 + 2. Una parella al fons i l’altra a la xarxa. Quan es

comença una jugada i s’entra una pilota ho fa la parella situada al fons.

Cada 3’ escanvien les posicions. No valen globus.

Variants:

- canvi cada 10 retorns consecutius. Cada vegada que es perd una pilota

i se’n comença un altra, es baixa 1 retorn a l’objectiu a complir: 9, 8,

7.....

- Canvi de posicions cada 3 volees la parella del fons fa un globus

i puja a la xarxa.

Page 23: Unitat didàctica  pdf

Situació competitiva:

Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i

tàctics treballats durant la sessió.

Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles

Sín

tesi

Feedback:

Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:

-Reglament

-Volea

Page 24: Unitat didàctica  pdf

Aspectes tècnics comuns: 1. Presa pala continental. 2. Cinta de la raqueta passada pel canell (seguretat)

Aspectes tècnics: Volea: dreta i reves.

1. Ubicació 2-3 metres aproximadament de la xarxa. 2. Posició bàsica (cames obertes, tronc lleugera flexió), pala al davant, 2 mans en 3. contacte. 4. Atacar la pilota amb cama: - Pas endavant de la cama contraria al costat de colpeix. - Transferir pes cama avançada 5. Atacar la pilota amb braços: - Armat del braç curt, proper al cos, lleugerament alt. Mantenir contacte de 2 mans en el revés. - Moviment descendent, tallar la pilota: canto inferior avançat. 6. Contacte alçada mitja (tronc).

Aspectes tàctics:

1. Permet portar la iniciativa del joc. 2. Variar les trajectòries en les successives volees per generar espais o 3. Aconseguir retorn amb globus per rematar posterior

Page 25: Unitat didàctica  pdf

SESSIÓ 5 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,4 Objectiu de sessió Executar el cop de remat respectant els aspectes tècnics bàsics a través d’una acció jugada

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el remat. Conèixer les generalitats del reglament per poder reproduir de forma adequada una acció de joc

Activitat 1

- - DT Grup Sencer Pilotes 20’ Dispersió

del grup

Respondre correctament a les

preguntes Entendre el procediment

-

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 10’

Golpejar company amb pilota creuada

- -

Reproduir el gest tècnic de forma correcta donant una direccionalitat

al cop (dreta/esquerra)

Activitat 3 B DII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar jugador que llança pilota

Reproduir el cop de forma correcta

donant direccionalitat en un 50% del casos

-

Reproduir l’acció tècnica del remat aconseguint acabar el

punt en una situació competitiva de 2vs2

Activitat 4 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 15’

Vigilar pilotes

creuades

Guanyar el joc amb major

nombre de punts acabats per remat

-

Executar l’acció tècnica de remat en una situació d’oposició

Activitat 5 H SDII DP Grup de 4

(parelles Raqueta Pilotes 25’ -

Guanyar el 80% dels punts en

posició de volea -

Sín

tesi

s Citar els diferents passos per reproduir de forma correcte l’acció

tècnica de la volea

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’

Respondre bé a: -Quan i com

s’utilitza el cop del remat ( aspectes tècnico-tàctics)

-

Page 26: Unitat didàctica  pdf

Descripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inic

ial

Explicació i repàs del reglament:

Repàs de les regles principals que garanteixen el correcte

funcionament d’una situació de joc i aprofundiment dins d’aquestes

regles amb aspectes més concrets del reglament.

Explicació teòrica del gest tècnic:

*Els aspectes destacats a explicar estan redactats al final d’aquest

quadre.

Exercici d’escalfament/ recordatori:

Per parelles situats en diagonal, un realitza un servei i

automàticament puja a la red d’on no es pot moure, el company

des del final de la pista obligat anirà realitzant cops de drive i de

revés i l’altre anirà volejant. Cada 5 pilotes el company del fons

realitza un globus i s’intercanvien els papers.

Page 27: Unitat didàctica  pdf

Des

envo

lup

am

ent

Exercici de remat amb direcció:

Alumne col·laborador amb pilotes a una pista. 1 Alumne al lateral de la pista i dos a la xarxa de l’altre camp. Col·laborador envia 2 globus a un costat de la pista, el jugador que està proper a la xarxa remata primer en línia i després en diagonal intentant fer precisió en les marques situades al terra. Cada 8 pilotes de cada jugador s’intercanvien els papers amb l’altre parella. Alumne que està al lateral observa els remats dels dos companys i corregeix els errors

Exercici volea i continuació amb rols:

Situació de 2 x 2. Restar obligatòriament amb globus. Punt realitzat sobre la diagonal puntua doble . Important guanyar la xarxa per poder rematar ja que sinó només tenim opció a restar de globus.

Page 28: Unitat didàctica  pdf

Situació competitiva:

Partits al millor de 3 jocs on posem en pràctica els elements tècnics i

tàctics treballats durant la sessió.

Cada 3 jocs hi ha canvi de parelles

Sín

tesi

Feedback:

Feedback grupal on farem un repàs sobre els continguts treballats:

-Reglament

-Volea

Page 29: Unitat didàctica  pdf

Aspectes tàctics: 1. Jugar controlat sobre el vidre lateral, intentar que la pilota es mori a la cantonada. 2. Jugar amb potència cap al vidre de fons més proper a la cantonada, intentar que la pilota surti cap endavant en força o fora de la pista.

Aspectes tècnics comuns:

1. Presa pala continental. 2. Cinta de la raqueta passada pel canell (seguretat)

Aspectes tècnics bàsics (similars vb): Preparació:

1. Posició inicial propera a la xarxa. 2. Desplaçaments fins a situar-se sota la pilota, deixant-la lleugerament avançada. 3. Espatlles perpendiculars a la xarxa i peus mirant cap a la paret lateral. 4. Armat del braç executor, amb colze alt i pala per darrera del cap. 5. Braç no executor estirat apuntant a la pilota donant equilibri al cos.

Cop:

1. Braç no executor inicia un moviment descendent. 2. Extensió del cos i del braç executor i rotació del cos fins quedar paral·lel a la xarxa. 3. Colpejant la pilota alta i lleugerament avançada, amb pala plana.

Finalització:

1. Donar continuïtat a l’acció, creuant el braç per davant del cos. Principals defectes:

2. Ubicació. 3. Coordinació oculo-manual: anticipació de l’acció i no contacte. 4. No atacar amb raqueta plana.

Page 30: Unitat didàctica  pdf

AVALUACIÓ DE LA UD

Dimensions Preguntes Valoració quantitativa-Qualitativa

4.Sempre 3.Freqüentement 2.Poques vegades 1.Mai

Objectiu – Activitat

¿Las actividades propuestas permiten la consecución

de los objetivos?

¿Se realiza alguna modificación de la actividad para

conseguir los objetivos?

Objectiu

¿Los objetivos están adecuados a los alumnos?

¿Los objetivos son conocidos por los alumnos?

¿Se consiguen los objetivos?

Continguts – Activitats

¿Las actividades están adecuadas al nivel de los

alumnos?

¿Los contenidos son trabajados en las actividades?

¿Los contenidos vienen derivados de los objetivos?

Estil d’ensenyança –

aprenentatge

¿El estilo de enseñanza – aprendizaje de las

actividades permite la mejora del aprendizaje?

¿El estilo de enseñanza aprendizaje se adecúa al

Page 31: Unitat didàctica  pdf

utilizado en la unidad didáctica?

¿El estilo de enseñanza aprendizaje permite la

participación de los alumnos?

Tipus de tasca

¿El tipo de tarea concuerda con el estilo de

enseñanza – aprendizaje?

Presentació de l’ activitat

¿La información y medios utilizados son adecuados?

¿Se realizan preguntas para ver si se ha entendido el

mensaje?

¿Se permite la reflexión y preguntas de los alumnos?

¿Existe alguna barrera que perjudique la

comunicación?

Organizació ¿La organización favorece el dinamismo de la

sesión?

Criteris d’èxit

¿Los criterios de éxito permiten conocer si el

objetivo se ha cumplido?

¿Los criterios de éxito son adecuados al nivel de los

deportistas?

Page 32: Unitat didàctica  pdf

Progressió de les activitats ¿La progresión de las actividades se ha hecho de más

sencilla a más compleja?

Interacció entre el docent

i l’lalumnat

¿La relación entre los alumnos y el entrenador

favorece el desarrollo de la sesión?

¿El profesor crea un clima de confianza y reflexión?

Feedback

¿El feedback está relacionado con los objetivos

propuestos?

¿Se realizan diferentes feedbacks para favorecer el

desarrollo de los deportistas?

TOTAL

Page 33: Unitat didàctica  pdf

7-Innovació

Per innovar el que realitzarem serà que per parelles en una estona final de la sessió

on fem partits ( posada en pràctica de tot allò après fins al moment) un membre de la

parella gravarà a l’altre amb el mòbil o dispositiu digital per posteriorment a casa

analitzar el vídeo i detectar errors en base allò treballat a classe durant tota la unitat

didàctica, els quals seran redactats. A l’inici de la següent classe deixarem 10 minuts

perquè cada membre de la parella li digui a l’altre que és allò que no ha realitzat

correctament.

Inclourem aquest innovació en l’avaluació al tenir que gravar el company per poder

observar en base als aspectes que s’han treballat quins són els seus punts forts i els

febres (els que haurem de corregir mitjançant la presentació d’una tasca).

Fitxa utilitzada per realitzar l’anàlisi crític avaluatiu del company:

Page 34: Unitat didàctica  pdf

Company avaluat Parella avaluada 1 2

Nom observador Nº sessió Data Hora

Observació

Punts forts del jugador Minut del vídeo

1

2

3

4

5

Punts febles del jugador Minut de vídeo Objectius de millora

1

2

3

4

5

Page 35: Unitat didàctica  pdf

Propostes de millora: Tasca

Objectiu:

-

-

-

Descripció:

-

Representació Gráfica :