Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD...

10
Infantil 2015 2016 2015 2016 Dóna-li un respir DEIXA LA TEVA PETJADA CONTRA LA POBRESA Amb tu, un nou compromis Els impactes de la nostra petjada ecològica esgoten els recursos del planeta i les possibilitats de desenvolupament de la humanitat.

Transcript of Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD...

Page 1: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil 2015 20162015 2016

Dóna-li un respir

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Amb tu, un nou compromis

Els impactes de la nostra petjada ecològicaesgoten els recursos del planeta i les possibilitatsde desenvolupament de la humanitat.

Page 2: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

8

Amb tu, un nou compromís

OBJECTIU GENERALSerconscientsdeleslimitacionsdelanaturaiconèixerenquinamidadepenemdelsrecursosnatu-ralspertalquel’espèciehumanasubsisteixi.

OBJECTIUS ESPECÍFICS• Queelsalumnessiguincapaçosd’identificarlabrossageneradaalseuentorn,diferenciar-la,classificar-laireciclar-la.

• Sensibilitzarelsnensinenessobretenircuradelmediambient.• Fomentarl’úsresponsabledel’aigua.• Conscienciarautilitzareltransportpúblicomitjansdetransportnocontaminants.

CONTINGUTSConceptuals• Reciclatge:Aprendreadiferenciarelsdiferentscontenidorsdereciclatgeiaprofundirenelsexis-tentsenelnostreentornmésproper.

• Conèixerlesactuacionsmediambientalsalacapad’ozó:lapetjadaecològica.• Úsresponsabledel’aigua.• Conèixerlesdiferentsformesdetransportpúblicinocontaminant.

Procedimentals• Realitzacióderutinesdepensament“Comparaicontrasta”i“Veig,penso,empregunto”.• Lecturadecontes.• Vídeos.• Tallerscreatius.

Actitudinals• Reflexionarsobrelarepercussiódelreciclatgeenelmediambient.• Valorarlaimportànciaderespectaricuidarelnostreentorncomençantpelmésproper,elnos-trepati.

• Fomentarpautesdecomportamentresponsableenl’úsdel’aigua.• Sercapaçdeveureelsbeneficisdel’úsdeltransportpúblicidetransportsnocontaminants.

CONTRIBUCIÓ A L’ADQUISICIÓ DE COMPETÈNCIES BÀSIQUES.• Competènciaencomunicaciólingüística.• Competènciaenelconeixementilainteraccióambelmónfísic.• Tractamentdelainformacióicompetènciadigital.• Competènciasocialiciutadana.• Competènciaculturaliartística.• Competènciaperaprendreaaprendre.

Page 3: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

9

Amb tu, un nou compromís

TEMPORALITZACIÓ.Lesactivitatsestriaranenfunciódeltempsquedisposemidelesnecessitatsdelgrup-classe.

Elscontingutsesseqüenciaranendiferentsactivitats,donantrespostaalsobjectiusplantejats.

METODOLOGIA.Lametodologia serà activa,basadaenel joc,potenciant la creativitat i l’experimentació a travésd’aprenentatgessignificatius,de rutinesdepensament,paletesd’intel·ligènciesmúltiplesperpartdelsnensinenes,partintdelsseusconeixementsprevis,delessevesexperiènciesiinteressos.

Launitatdidàcticaactuacomaeixglobalitzador interrelacionantelsobjectius,elscontinguts, lesactivitatsilescompetènciesbàsiques.

Tindremencomptealtres principis enquèfonamentemlametodologia:

Socialització: A través de diferents situacions d’aprenentatge on s’oferiran moments peragrupar-se,desenvolupantactitudsd’ajuda,col·laboracióiempatia.

Afectivitat:Perquèelssentimentsilesemocionsmouenelsaprenentatges.

Activitat i experimentació: Planificant activitats que permetin la manipulació i experimen-tació, donant-li un enfocament actiu, ja que els nens i nenes són protagonistes del procésensenyament-aprenentatge.

Individualització:Estéencomptelescaracterístiquesindividualsdecadanen/aadaptant-nosalsseusmomentsevolutiusialsseusnivellsdeconeixement,respectantelsdiferentsritmesdedes-envolupamentiaprenentatge.

Page 4: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

10

Amb tu, un nou compromís

DESENVOLUPAMENT0. LA PETJADA ECOLÒGICA QUÈ ÉS? (Professor)Ésunindicadordel’impacteambientalqueesgeneraapartirdelanostrademandaderecursosna-turals.Mesuraladesproporcióentreelsrecursosqueconsumimielsrecursosdequèdisposemenelnostreentorn..

Veure vídeo http://youtu.be/ -- mY D25Lmb8

1. ACTIVITATS PER A L’AULALesactivitatsesrealitzaranatravésd’unapaletad’intel·ligènciesmúltiples.

Activitats per treballar les Intel·ligències Múltiples:

Lingüística: Conte “L’arbre que no tenia fulles” https://www.youtube.com/watch?v=B0oysk5y_fk. Treballarposteriormentlacomprensiódelconte

Page 5: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

11

Amb tu, un nou compromís

L’ARBRE QUE NO TENIA FULLES

Eraunarbretanlleig,tanlleig,quenoteniafulles.Estavasolalcampimaihaviavistunaltrearbre.Peraixònosabiaqueelsar-brestenenfulles.Itampocsabiaqueelleratanlleig.

Peròundiavasentirdiraunsnens:

-Vajaporqueriad’arbre!

-NoServeixperares.

-NiTansolstéfulles.

Llavorsesvaposartristperquèesvaassabentarqueeralleig.IlivadiralSol:

-Tuqueetstanpoderós,potsdonar-mefulles?

ElSollivacontestar:

-Jonopucdonarfullesalsarbres.Véstuabuscar-les.

Il’arbretvadir:

-NoPuc.Tincelspeusclavatsaterra.

UnaltrediavadiralVentGris:

-Tuqueetstanpoderós,dóna’malgunesfulles!

IelVentGrislivacontestar:

-Josétreurelesfullesdelsarbres,perònosécomesposen.Nopucajudar-te.

VapassarlaPlujail’arbrelivadir:

-SenyoraPluja,elsmeuspeusestanclavatsaterra.Potsportar-mealgunesfullesperadornarlesmevesbranques?

IlaPlujalivacontestar:

-Jonopucdonar-tefulles.Jonomésséplorar.Vaigaplorarpertu.

LaPlujaesvaallunyar,plorant.

-Ai,Senyor,quinadesgràcia!Unarbretquenotéfulles!

Elpobrearbretsensefullesesvaquedarencaraméstrist.Ideia:

-Heanatalsméspoderososinom’hanajudat.Janingúpodràajudar-me!

Peròunbondiavandirelsnens:

-Anemaadornaraquestarbre!

Vanportarpaperdecolors:vermell,verd,blau,groc...Ielvantallaratrossetsielvananarenganxantal’arbret.Ialcapd’unaestonal’arbretvaquedarpledefulles.Fullesblavesivermelles,fullesgroguesiverdes.

IvapassarelSoliesvaquedarunaestonallargamirant,perquèmaihaviavistunarbretanbonic.VapassarelVentGrisiesvapararensec:

Page 6: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

12

Amb tu, un nou compromís

-Vajaambl’arbret!Quinesfullestanboniqueshatrobat!

IelVentGrisvadonarunavoltapernoarrencar-necap.

VapassarlaPluja,ialveureaquellesfullesvermelles,blaves,groguesiverdes,selivantallarlesllà-grimesivadir:

-QuinaPena!Janopodréplorarmésperaquestarbret!

IlasenyoraPlujavamarxaramblessevesllàgrimesaunaaltrabanda.

Desprésvanvenirelsnensivanballaralvoltantdel’arbret,quejaestavamoltcontentambleslesse-vespreciosesfulles.

Musical: Escoltar la cançó “Reducir, reutilizar y reciclar” https://www.youtube.com/watch?v=gKB_7MUPxT4. Aprendrelacançó,posar-ligestos,cantar-la,...

Matemàtica:Desprésdetreballareltemadelreciclatgeielcolordelscontenidors,realitzarunase-riacióambgometsqueelsrepresenten:blau-verd-groc

Naturalista:Recollirresidusalpatialfinalitzarl’esbarjo(pots,embolcalls,papers...)isepararaclas-seenunmural.Analitzarireflexionarsobrel’activitatrealitzada.

Espiritual:Sessió d’Interioritat: Visualització d’un bosc.

Entremalasalad’Interioritatensilenciidescalços.Ensestiremalesestoretesitanquemelsulls,escoltemunsminutsmúsicarelaxantdesonsdelbosc...sesentalgunocelletdelluny,elventmoulesbranquesdelsarbres...elpasdel’aiguad’unbrolladorproper...

https://www.youtube.com/watch?v=eQjhPO2h8SI&list=RDx7VCuqY1yXM&index=8

Aquests sons provenen d’un bosc amagat, està net i ple d’arbres, vegetació, ocells, papallo-nes,esquirols...nosaltrespassegemobservantquenohihapapers,ampolles...niescombrariesabandonades.

Aquestéselboscqueensagradatrobarielquevolemqueobservinelsaltres...

SiTOTStenimcuradelanaturapodremgaudird’ella…

Escoltemensilenciunsminutsméslamúsicaidesprésanembaixantelvolum.

Pocapocanemobrintelsulls,femunarespiracióprofundaicomencemamoure’nslentament...

Assegutsal’estoretacompartimlliurementcomenshemsentit.

Cinestèsia:Realitzarunarepresentació:

‒ Laclasseesdivideixendosgrups:‒ *Elgrup1éslanaturalesa(plantes,animals,arbres….)‒ *Elgrup2éslacontaminació,elmalbaratamentdel’aigua,elnoreciclar…‒ Elgrup2caminaalvoltantdelgrup1,iveieml’efectenegatiusobreaquest.(plantesquenocreixen,animalsquemoren,arbressensefulles.....)

Intervéelvellsaviqueviual’interiordelbosciconeixelsseussecrets.Convençalsdelgrup2quenocontaminin,elsanimaaquetinguincuradelanatura.

Page 7: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

13

Amb tu, un nou compromís

Quanelgrup2canvia(janocontamina,janomalbaratairecicla),elgrup1,creix,totésharmonia,elshabitantsdelboscviuenfeliços.Elpaisatgeésextraordinari.

Artística:Ferfullesper“vestir”l’arbrerelacionant-loambelconte“L’arbrequenoteniafulles”

Interpersonal: Escoltar l’audiciód’ÓscarPascasio “Las riberasdelPisuerga”estirats, relaxats...imaginantunanaturalesanetaipensarquèpucferpercontribuir-hiicompartir-ho(potserambundi-buixquedecorilaclassefinsalfinaldelaunitat)

https://www.youtube.com/watch?v=we47xq8po4U

Interpersonal:Rutinadepensament“Veig-penso-empregunto”sobrelaimatgedelapetjadaso-brelaTerra.

VEIG PENSO EMPREGUNTO

Page 8: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

14

Amb tu, un nou compromís

ALTRES MATERIALS COMPLEMENTARIS

Page 9: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

15

Amb tu, un nou compromís

Page 10: Infantil 2015 2016 Dóna-li un respirsed.maristes.cat/files/UUDD 2015-16/02_Infantil_Unidad_Didctica_16.… · Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues

Infantil

DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA

Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa

2015 20162015 2016

16

Amb tu, un nou compromís

El Pirata “mano verde”.

Diuenelsquesaben,queenunailladelCaribexistiauntre-sorenterratpelpirata”ManoVerde.”

Aquestsobrenomse’lvaguanyarperportarsempreunarbrepetitqueplantavaaldesembarcaritrepitjarterra.

Alessevesbutxaqueslesllavorsgerminavendetantaterraqueacumulaven...

Lallegendaeraseguidapermoltsbuscadorsdetresors,nin-gúfinsalmomenthaviapoguttrobarelcofreamagat.

FinsquedosamicsenLionel,àlies ”elnarigón” ienNico,àlies”elnegro”se’lsvaocórrercomençaracavarpropd’unagruta,iaixídesprésdemoltdetreballiforats,deixantellloccomformatgegruyère,vantrobareltresor.

Juntsjaqueerenamics…elvanobririvantrobarunmuntdellavors.

Paquetsdellavorsdetoteslesmidesicolors!

I…segonsdiulallegendaaquestsdosamics,comquenosabienquèferamblesllavors,vandeci-dirplantar-les.

I…lesvanplantarpertotselsllocsperonpassavenfinsacobrirtotalaregióambungranboscpledeflors,diuenquealsanimalssalvatgesialesauselsvaagradarmoltquedar-seaviureenaquestlloc.

Idesd’aleshores,aquestaillaésunameravella.Unautèntictresorperelsquelavisiten.

Aixívasercomelcofredelpirata“ManoVerde“esvaconvertirenelmésgrandelstresors.