Informe_web20_V7

39
Universitat Oberta de Catalunya Màster en Educació i TIC Disseny de contextos educatius basats en l’ús de les TIC Activitat 2: Informe proposta formativa Aprenent i fent història al Web 2.0 Les piràmides de Caral 1-40 Freixes Pérez, Raquel Moreno López, Carme Munté Puig, Xavier Rusiñol Rodriguez,

Transcript of Informe_web20_V7

Page 1: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Màster en Educació i TIC

Disseny de contextos educatius

basats en l’ús de les TIC

Activitat 2:

Informe proposta formativa

Aprenent i fent història al Web 2.0

Les piràmides de Caral

Consultor: Manuel Ortiz Lobato

25 de novembre de 2009

Situació d’aprenentatge

1-28

Freixes Pérez, Raquel

Moreno López, Carme

Munté Puig, Xavier

Rusiñol Rodriguez, Judit

Page 2: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

En Ramiro, un professor d’Història a una escola de secundària, decideix

dissenyar una proposta d’aprenentatge que faci un ús intensiu de les eines Web

2.0.

El seu entusiasme és molt gran i pensa que seria interessant compartir la

iniciativa amb els seus col·legues. Per això, en Ramiro decideix convidar a la

professora de geografia i al professor d’anglès a unir-se al projecte. La invitació

queda oberta a tot el professorat que s’hi vulgui afegir.

La finalitat d’aquesta activitat és crear una proposta educativa utilitzant eines

col·laboratives que ens permetran la reutilització d’objectes d’aprenentatge i la

composició d’un entorn d’aprenentatge integrat.

En aquesta activitat ens posarem en la pell d’en Ramiro per a desenvolupar el

seu projecte. Aquesta activitat es treballarà en petits grups. Una vegada hàgiu

llegit el cas i intercanviat les vostres opinions al Fòrum amb els vostres

companys, haureu de realitzar les tasques següents:

1. Qüestions preliminars: resoldre per mitjà d’un blog i de forma col·laborativa

algunes qüestions que ens permetran conèixer el cas en profunditat i veure

les possibilitats del disseny d’un context educatiu adequat amb l’ús de les

TIC.

2. Realitzeu un informe en el vostre blog on es defineixi una proposta

d’entorn integrat de formació que inclogui l’anàlisi, el disseny i el

desenvolupament de la situació cas d’en Ramiro. Heu de tenir en compte

les característiques de l’alumnat, el context d’implementació, les

competències a desenvolupar i els objectius d’aprenentatge, el tipus

d’activitats a proposar, els rols de l’alumnat i del professorat, dinàmica de

treball, materials a utilitzar... Quines eines de la Web 2.0 creieu que són les

més adequades per a treballar la solució del cas?

3. Elaboreu una maqueta de l’entorn virtual d’aprenentatge tenint en compte les

eines i funcionalitats que creieu importants incorporar

2-28

Page 3: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

4. Implementeu, per mitjà d’alguna de les eines 2.0, alguns dels temes possibles

a desenvolupar pel protagonista del cas. Justifiqueu la decisió i la selecció de

l’eina utilitzada.

Objectius

Proposar entorns d’aprenentatge i activitats facilitadores de l’aprenentatge

actiu, crític i reflexiu.

Identificar i seleccionar les eines adequades en funció dels objectius

d’aprenentatge definits.

Crear una proposta educativa i composar un entorn d’aprenentatge

integrat.

Recomanacions específiques del consultor/-a

Per a la realització d'aquesta activitat, en primer lloc, et recomanem una relectura

dels aspectes relacionats amb el model de disseny instruccional ADDIE (anàlisi,

disseny, desenvolupament, implementació i avaluació) que trobaràs a

l'assignatura de Fonaments de disseny tecno-pedagògic en e-learning d'aquest

programa de Máster. O bé, pots demanar el material a la Biblioteca de la UOC.

Així mateix, resulta fonamental conèixer les aplicacions educatives de les eines

Web 2.0 i espavilar-se amb certa perícia en alguna de les esmentades eines. Per

al qual, s'aconsella la lectura d'algun dels materials proposats més endavant.

Per al desenvolupament de l'activitat és molt important el seguiment de les

instruccions que anirà donant el consultor per a la concreció de les activitats que

s'indiquen.

Documents de referència

Aprenent (i fent) història a la Web2.0. Creació d’entorns flexibles d’aprenentatge a

secundària Mòdul de referència "Models de disseny tecnopedagògic" de

3-28

Page 4: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

l'assignatura Fonaments del disseny tecnopedagògic en e-learning del Màster

universitari en Educació i TIC (e-learning) de la UOC.

Websites on podeu trobar exemples sobre l’ensenyament de la història:

The Center for Teaching History with Technology

http://thwt.org/

Digital history

http://www.digitalhistory.uh.edu/

Teaching and learning history

http://www.nzhistory.net.nz/classroom/teaching-andlearning-history

Xarxa Telemàtica Educativa de Catalunya

http://www.xtec.cat/recursos/socials/index.htm

Temps previst

Fins el 20 de novembre de 2009

Material complementari

Totes aquestes referències i més les trobareu al cas:

O'Reilly, T. (2005). What Is Web 2.0. Design Patterns and Business Models for

the Next

Generation of Software. Disponible a:

http://www.oreillynet.com/pub/a/oreilly/tim/news/2005/09/30/what-is-web-20.html

Article traduït al castellà: Què és la Web2.0? Patrons del disseny y models de

negoci per a la següent generació del software. Disponible a:

http://sociedaddelainformacion.telefonica.es/jsp/articulos/detalle.jsp?

elem=2146&salto=1&back=4&origen=2

4-28

Page 5: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

O'Reilly, T. (2007). Tim O'Reilly on What is Web 2.0? [Video file]. Vídeo publicat

a: http://www.youtube.com/watch?v=CQibri7gpLM

Curs d’aplicacions educatives de la Web 2.0

http://uvigo20.wikispaces.com

La web 2.0

http://www.slideshare.net/pedrocuesta/la-web-20-69471

La Web 2.0: La revolución social en Internet

http://www.youtube.com/watch?v=OwWbvdllHVE

Enfocaments pedagògics

Mergel, B. (1998). Diseño instruccional y teoría del aprendizaje

Effective Practice with e-Learning:

Approaches to learning

Estratègies pedagògiques

Estrategias pedagógicas

Nuevos roles y estrategias pedagógicas en el e-learning

Estrategias pedagógicas en tiempos de la World Wide Web

Aprenentatge actiu

Active learning resources

http://serc.carleton.edu/introgeo/gallerywalk/active.html

5-28

Page 6: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Índex

1. Introducció..........................................................................................................7

2. Anàlisi.................................................................................................................9

3. Disseny.............................................................................................................14

3.1. Descripció de l’activitat: “De Caral a la Wiki”..............................................14

3.2. Objectius....................................................................................................14

3.3. Metodologia................................................................................................15

4. Desenvolupament.............................................................................................19

4.1. Creació del wiki..........................................................................................19

4.2. Desenvolupament dels material del professor...........................................21

4.3. Desenvolupament de l’activitat...................................................................22

4.4. Desenvolupament de les instruccions per l’ús del Wiki..............................25

4.5. Avaluació final i revisió del material existent..............................................25

5. Implementació...................................................................................................27

6. Avaluació..........................................................................................................27

7. Referències bibliogràfiques...............................................................................28

6-28

Page 7: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

1. Introducció

La finalitat d'aquest treball és crear una proposta d'un entorn integrat de formació

utilitzant eines web 2.0 de manera intensiva, que propicien el treball col·laboratiu

de tipus telemàtic i amb la reutilització d'Objectes d'Aprenentatge.

En aquesta activitat ens posarem en la pell d'en Ramiro per a desenvolupar el

seu projecte. Partirem de la següent situació:

En Ramiro, professor d’un Institut d’Educació Secundària a Catalunya, decideix

dissenyar una proposta d'aprenentatge fent un ús Intensiu de les eines Web 2.0.

 

El seu entusiasme és molt gran i pensa que seria interessant compartir la

iniciativa amb els seus col·legues. Per això, en Ramiro decideix convidar

inicialment a alguns professors a un unir-se al projecte. Tot i això, posteriorment

vol fer la invitació extensiva a tot el professorat que s'hi vulgui afegir.

El treball constarà de tres grans apartats:

1. Informe sobre la proposta de l’entorn integrat de formació, que inclourà

l'anàlisi, disseny i el desenvolupament del cas d'en Ramiro. Es tindran en

compte els següents elements: les característiques dels alumnes, el

context d'implementació, les competències que s’han de desenvolupar, els

objectius d'aprenentatge, tipus d'activitats, rols dels alumnes i del

professor, dinàmica de treball i material que s’ha d’utilitzar. Aquest informe

es publicarà al Blog de l'assignatura de Disseny de contextos educatius

basats en l'ús de les TIC.

2. L'Elaboració d'una maqueta de l'entorn virtual d'aprenentatge.

3. Desenvolupament d’un dels possibles temes de classe, en aquest cas, un

entorn d’aprenentatge que faciliti la publicació per part dels alumnes d’un

espai Wiki “De Caral a la Wiki.

7-28

Page 8: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Els objectius que volem assolir amb aquest treball són:

Proposar Entorns d'aprenentatge i activitats facilitadors per l'aprenentatge

actiu, reflexiu i crític.

Identificar i seleccionar les eines adequades en funció dels objectius

d'aprenentatge definits.

Crear una proposta educativa i composar un entorn d'aprenentatge

integrat.

 

8-28

Page 9: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

2. Anàlisi

En aquest cas, partim d’una sèrie de materials multimèdia que ha recopilat el Sr.

Ramiro professor d’Història en un Institut de Secundària, suposem de Catalunya,

sobre les piràmides de Caral del Perú.

Decideix incorporar al seu ensenyament l'ús d'aplicacions i tecnologies pròpies

del Web 2.0. Després d'haver seguit una breu formació en el tema i amb la

intenció d'explorar noves maneres d'ensenyar i de motivar els alumnes a

aprendre, es llança de ple al projecte.

Per tal de desenvolupar la proposta utilitzarem les diferents fases del disseny

formatiu, del model ADDIE:

Amb els materials del Sr. Ramiro i d’altres recopilats d’Internet es planteja la

realització d’una proposta formativa. Per al desenvolupament de la proposta

formativa en el disseny, cal tenir en compte el següents aspectes:

1. Públic: Suposem que aquesta activitat, s’engloba dins d’una matèria optativa a

3r d’ESO, per alumnes de 14 a 15 anys. Aquesta matèria optativa és

desenvoluparà durant dos hores a la setmana en un dels dos quadrimestres del

9-28

Page 10: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

curs de 3r d’ESO. En aquest cas podem suposar que els alumnes tenen uns

amplis coneixements informàtics i de treball amb eines web 2.0, ja entren dins de

la consideració de nadius digitals.

2. Objectius: A partir de l’apartat de justificació del cas, per a ampliar aquesta

proposta caldrà tenir en compte:

2.1. Les competències que cal desenvolupar:

Proposta de formació centrada en l'alumne, col·laborativa, de formació

interdisciplinaria i atenent els seus diferents estils d'aprenentatge.

Entorn d'aprenentatge basat en aplicacions gratuïtes i fàcils d'utilitzar.

2.2. Els objectius d'aprenentatge:

Proposar entorns d'aprenentatge i activitats facilitadores de l'aprenentatge

actiu, crític i reflexiu.

Identificar fonts d'informació en línia acreditades i fiables.

Seleccionar eines en funció dels objectius d'aprenentatge definits.

Seleccionar eines d'accés lliure i fàcils d'utilitzar.

Crear propostes educatives a partir de la reutilització d'objectes i/o

materials d'aprenentatge.

Compondre un "entorn" d'aprenentatge integrat.

Consensuar propostes d'aprenentatge que incloguin punts de vista variats i

complementaris sobre un tema rellevant.

3. Planificació de la formació: Es suposa que els continguts es desenvoluparan

durant una matèria optativa de 35 hores i la durada de les classes és d’una hora,

fent dues hores de classe a la setmana, durant un quadrimestre. Els materials

que s’hauran de produir permetran proporcionar suport a les classes presencials i

ser la base del treball col·laboratiu i permetre el desenvolupament d’activitats per

part dels alumnes.

10-28

Page 11: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Es contempla repartir aquestes hores de la següent forma:

5 hores a les exposicions del professor, dels materials multimèdia, de

pàgines web de suport, del funcionament de la plataforma i guiatge dels

alumnes en la utilització de les eines web 2.0.

5 hores a la presentació dels treballs per part dels alumnes, avaluació,

autoavaluació i coavaluació.

25 hores al desenvolupament de les activitats col·laboratives. Wiki, Blog,

Youtube, Delicious i Googledocs.

4. Selecció dels recursos metodològics específics i selecció de "media"

(mitjans i sistema de fer arribar lla informació)

Entre els recursos que s’utilitzaran per el desenvolupament de les classes, en

primer terme, es decideix seleccionar una plataforma d’aprenentatge, per tal

d’allotjar tots els recursos i poder gestionar-los. Es decideix de les diferents

plataformes que podem trobar a Internet gratuïtes (Atutor, Moodle, Sakai, etc).

De totes aquestes plataformes ens decantem per la utilització de Moodle per les

facilitats d’utilització que ofereix el Departament d’Educació de Catalunya per a

poder disposar d’un entorn de treball en Moodle, dins del projecte Agora. Per

disposar de tota la informació sobre el servei i donar-se d’alta, cal adreçar-se a la

següent adreça: http://agora.xtec.cat/moodle/moodle/

L’alta es realitza a nivell de centre i després es disposa d’una adreça accessible

amb l’identificador del centre, des d’on es podrà gestionar l’entorn, amb la creació

de classes i usuaris (administradors, professors, alumnes i invitats).

Tot i haver seleccionat aquesta plataforma d’aprenentatge considerem que és un

sistema tancat i que no entra dins de la filosofia de web 2.0.

En segon lloc cal seleccionar els altres mitjans, en aquest cas web 2.0, per fer

arribar la informació. En el cas que ens ocupa hem seleccionat cinc eines de

treball:

11-28

Page 12: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

EinesAvantatges DesavantatgesPedagògiques Tecnològiques Pedagògiques Tecnològiques

Wikis

Tots els alumnes poden construir un aprenentatge significatiu en col·laboració.

Es manté la informació pública online. No és necessari sobrecarregar un ordinador.

Hi pot haver molts punts de vista diferents, i trobar-hi incohoerències de redacció.

Hi pot haver sol·lapament d'actualitzacions i perdre'n algunes parts.

Blogs

Permeten l'actualització individual de diferents temes, de manera que un conjunt de persones amb els mateixos interessos poden fer les seves aportacions

Són fàcils d'utilitzar. S'hi pot accedir de manera ràpida.

Cada post pot parlar de temàtiques totalment diferents i al final aconseguir barrejar un poti-poti d'informació pot cohesionada.

En una acumulació d'informació, els diferents posts s'amaguen i la informació s'oculta fins a fer difícil la seva localització

VídeosYoutube

Un material audiovisual, pot ser molt educatiu, tenint en compte que una narració o una imatge sempre és motiu d'un aprenentatge més ràpid i una assimilació més productiva.

Qualsevol pot publicar un vídeo i compartir-lo obertament amb els companys. Existeixen diferents plataformes que permeten la publicació de vídeos.

La informació que es pot oferir dins d'un vídeo de youtube sovint és no contrastada, per tant pot ser contradictòria amb el que s'hagi explicat, o fins i tot falsa.

Youtube conté una gran quantitat d'elements de distracció que pot alterar l'atenció dels estudiants i fer que no utitzin l'eina pel que inicialment s'ha pensat.

OfimàticaGoogledocs

Es pot aconseguir un treball en equip molt ben cohesionat, donat que tothom escriu sobre un mateix document

Tots els membres que tinguin accés al google-docs podran aportar els seus coneixements.

No se sap qui ha aportat quina informació, amb la qual cosa, es fa difícil avaluar l'activitat individual de cada membre del grup

Es necessita un compte específic d'una altra eina específica i això pot començar a crear excés d'informació i comptes d'usuari, que poden arribar a col·lapsar els estudiants.

Marcadors socialsdel.icio.us

Les activitats col·laboratives, sempre aporten un coneixement molt més significatiu.

Ofereix moltes funcionalitats que faciliten la comunicació entre els estudiants i milloren el rendiment de treball.

Hi ha molta informació "escombraria" a la que els estudiants tenen accés, cosa que els pot fer desviar de l'interès inicial

Es necessita un alt nivell de coneixement sobre marcadors socials per extreure un bon rendiment de l'eina.

12-28

Page 13: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

5. Integració dels recursos en un pla de treball.

Es dissenya la metodologia docent sobre la base de les diverses tipologies

d’activitat que es desenvoluparan amb la utilització de les eines web 2.0 que

s’han comentat anteriorment.

6. Determinació de l’enfocament didàctic.

Es pretén impulsar un enfocament constructivista, amb un disseny on l’alumne

sigui el protagonista del seu propi aprenentatge, sobretot en la part del suport

amb les TIC. Per fer-ho es compta amb eines de treball col·laboratiu (wiki,

googledocs), treballs pràctics, etc. que fomentin l’aprenentatge basat en

l’experiència i en la construcció del coneixement.

7. Avaluació.

Per tal de poder valorar i millorar la proposta de formació, es crearà un

qüestionari d’avaluació que es passarà als alumnes al finalitzar la matèria, per

poder tenir la informació necessària per a corregir possibles errors i millorar la

proposta.

13-28

Page 14: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

3. Disseny

3.1. Descripció de l’activitat: “De Caral a la Wiki”

Dins de l’assignatura d’història, els alumnes del Ramiro hauran de publicar una

Wiki que estarà a l’abast de qualsevol internauta amb tota la informació que

puguin recopilar sobre la civilització precolombina, la cultura inkaïna, i més

concretament les piràmides de Caral, que són el seu bressol.

Els alumnes hauran d’elaborar a partir d’una Wiki, un document on es parli de:

Els precolombins

La cultura Inca

Les piràmides de Caral

La importància i el significat que han tingut aquestes piràmides en el

desenvolupament de la seva cultura

La conservació d’aquests elements arquitectònics al llarg de la història.

La idea és que el treball sigui paral·lel a l’assignatura. Els alumnes, per primera

vegada realitzaran les tasques de manera totalment col·laborativa amb el

professor. Aquest, resoldrà dubtes i acompanyarà als alumnes en la construcció

del coneixement. A part de la construcció d’un espai wiki, s’utilitzaran videos del

Youtube, és realitzarà un Blog de la classe, el Delicious per marcar i compartir

els recursos electrònics i el Googledocs per treballar les seves característiques.

També s’utilitzarà el correu electrònic i les xarxes socials. En aquest cas

únicament és desenvoluparà la integració de l’espai Wiki per falta de temps.

3.2. Objectius

L’activitat que es presenta té com a objectiu treballar la història universal utilitzant

mètodes alternatius a la classe d’història tradicional. En la que el professor es

posa davant la pissarra i explica als alumnes.

En aquest cas, es pretén que els alumnes per ells mateixos siguin els qui cerquin

la informació, la contrastin i treballin de manera conjunta per a publicar un treball

amb un contingut valuós que estigui a l’abast de tothom.

Altres objectius de l’activitat també són:

14-28

Page 15: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Objectius específics

Adquirir coneixement sobre la cultura precolombina

Conèixer històricament les piràmides de Caral

Ubicar geogràficament la situació de les piràmides de Caral

Entendre el comportament de la civilització inkaïna.

Aprendre a cercar informació sobre un tema d’interès mitjançant les noves

tecnologies

Aprendre a classificar la informació contrastada i la no contrastada

Aprendre a usar les diferents eines per a realitzar activitats col·laboratives

Aprendre a treballar en grup a distància

Aprendre a gestionar el propi temps

Aprendre a respectar la opinió dels altres

3.3. Metodologia

L’activitat que es realitzarà seguirà una metodologia centrada en l’alumne, però

amb certa implicació del professor que serà qui marcarà els terminis i la temàtica

a treballar.

El professor, a l’aula donarà les indicacions necessàries als alumnes perquè

aquests adquireixin la independència suficient com per poder treballar sols a

partir de les indicacions del professor.

El professor, a l’aula donarà un document a l’alumne en el que hi figuri la següent

informació:

1) Membres que formaran el s diferents grups

2) Dates límits d’entrega

3) Descripció de l’activitat

4) Descripció de les eines a utilitzar

5) Referències de consulta

6) Avaluació

15-28

Page 16: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

A partir d’aquesta informació, els alumnes hauran de començar a treballar de

manera autònoma. Gestionant ells el seu propi temps, contactant de manera

asíncrona amb el professor i determinant el grau de profunditat en el que volen

incidir en el seu treball.

Formació de grups

S’hauran d’organitzar en grups de tres alumnes i el treball tindrà dues fases: en

una primera fase, els alumnes, de forma individual s’hauran de dividir les tasques

i buscar informació sobre cadascun dels temes que es plantegen a l’activitat.

De manera individual, cada alumne farà la seva part. Una vegada donin per

finalitzada aquesta part, començarà la part comú del treball, on hauran

d’interrelacionar cadascuna de les parts i fer-ne una conclusió comú que doni

resposta a les dues últimes parts de l’activitat.

Dates d’entrega

El crèdit tal i com hem comentat anteriorment té una durada de 35 hores. De les

quals l’alumne disposarà de 25 hores de treball en la classe. Els temps estimats

per a cada tasca són els següents:

- Introducció i familiarització de l’ús de Wikispaces i d’altres aplicacions (5

hores)

- Recerca i recull d’informació (5 hores)

- Redacció de la part personal (5 hores)

- Elaboració de la part grupal (15 hores)

- Presentació del treball (5 hores)

Descripció de l’activitat

Veure apartat 2.1

Descripció de les eines a utilitzar

16-28

Page 17: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Per a facilitar la feina els estudiants el professor habilitarà un espai de treball per

a cada grup. Per cada grup crearà un espai a Wikispaces, i un compte d’usuari

personal per als alumnes, de manera que els aquests puguin accedir-hi en

qualsevol moment i realitzar les modificacions que cregui pertinents. Per facilitar

el treball de comunicació i de suport s’utilitzarà també el Moodle.

Per a poder contrastar les informacions, els alumnes poden participar en fòrums

d’història i consultar webs especialitzades. També poden consultar amb el

professor de manera més personalitzada per resoldre dubtes, per a verificar

informació, etc. a través del correu electrònic.

Referències de consulta

En aquest apartat s’hi afegiran totes aquelles adreces electròniques que el

Ramiro va trobar en el seu moment per a facilitar una mica la tasca als alumnes i

perquè aquests sàpiguen per on començar a buscar.

Avaluació

L’avaluació d’aquesta activitat constarà de 3 parts:

En un primer lloc, els grups presentaran al finalitzar el crèdit els treballs hi hauran

d’avaluar-los de forma conjunta, seguint els següents criteris:

- Han entregat el treball a temps

- Han seguit les indicacions donades pel professor

- La redacció de la seva wiki és clara i està ben estructurada

- La informació ha estat ben contrastada

- Hi ha referències bibliogràfiques que corroboren d’on s’ha extret la

informació

- L’exposició del treball és adequada

En segon lloc, cada alumne de manera individual redactarà un petit document,

que enviarà al professor on expressi la seva valoració personal sobre l’activitat:

- El treball en grup

- L’ús dels recursos

17-28

Page 18: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

o El correu electrònic

o La wiki

o Les xarxes socials

o Blog

o Googledocs

o Youtube

o Delicious

- La comunicació amb el professor

- La facilitat/dificultat de trobar la informació

- Les distraccions que han tingut durant la realització del treball

Finalment, a partir d’aquesta avaluació entre grups i la valoració personal, el

professor farà una avaluació global tant de la viabilitat de l’activitat com dels

resultats generals aconseguits pels estudiants.

4. Desenvolupament

De totes les eines que s’utilitzaran en el crèdit i que ja s’han comentat en apartats

anteriors el desenvolupament que s’ha portat a terme és d’un espai Wiki, que és

un web que permet el treball col·laboratiu i per això pot ser editat per diferents

usuaris. Així, aquests poden crear, editar, esborrar o modificar el contingut d’una

pàgina web de forma interactiva, fácil i ràpida, i és aquest motiu en particular que

fa que el Wiki sigui l’eina més efectiva per a l’escriptura col·laborativa, és per

totes aquestes raons que el wiki és un bon medi per que treballin els alumnes

d’en Ramiro.

Abans de començar amb el Wiki que els alumnes de Ramiro hauran d’anar

creant, hauríem de deixar clar uns punts o qüestions que són molt importants i

que no tothom coneix, tot i que els joves d’avui en dia, són una generació que ha

nascut i crescut amb el mon de les noves tecnologies i potser que aquests

qüestions no els siguin desconegudes però tot i així seria bo de donar unes

pautes per començar a treballar amb aquesta eina.

18-28

Page 19: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

4.1. Creació del wiki

Per crear el Wiki podríem utilitzar l’eina que incorpora el Moodle, però considerem

que és millor donar d’alta un espai a Wikispace, amb les següents consideracions

a fer:

- La temàtica del Wiki: que en aquest cas ja esta triada per que va sobre la

civilització precolombina i les piràmides de Caral.

- Autors del Wiki: S’hauria de convidar als participants del grup per que

poguessin editar o modificar tot allò que d’altres companys afegissin,

col·laborant en tot moment amb una sola clan d’accés.

-Nom del Wiki: tot i que la temàtica per tots els grups serà la mateixa, els

alumnes haurien d’identificar el grup amb un nom que evidentment haurà

d’estar relacionat amb el tema. També cal dir, que seria bo que tinguessin

algun nom alternatiu en cas de que el triat ja existeixi.

Tot i que els alumnes aniran creant els seus propis espais, el professor, Ramiro,

ha de presentar la feina als seus alumnes, i ho fa mitjançant aquest mateix mitjà,

el Wiki de wikispace per familiaritzar als alumnes en la seva utilització.

Per això, en Ramiro haurà de crear un Wiki i en la primera pàgina haurà

d’establir:

- Objectius del treball

- Tema

- Data de lliurament

- Links amb els quals hauran de treballar

- Capítols o seccions que cada grup d’alumnes haurà de investigar i

treballar.

El primer punt que tracta els objectius, és bastant obvi, ja que els alumnes de

vegades no veuen la finalitat fent aquests tipus de treballs i se’ls hi ha de

recordar.

19-28

Page 20: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

El tema està clar que es de Geografia i Història i té a veure amb la civilització

precolombina, però en Ramiro estableix la possibilitat de treballar la temàtia des

d’altres àrees per afavorir el treball multidisciplinar.

La data de lliurament és imprescindible per qüestions organitzatives, ja que si no

podrien perdre la noció del temps i no prioritzar en el que realment importa. Per

això s’estableix 5 classes abans d’acabar el quadrimestre i poder portar a terme

les exposicions i l’avaluació.

20-28

Page 21: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

4.2. Desenvolupament dels material del professor

En Ramiro proposa links o enllaços, per evitar que els alumnes utilitzin els

buscadors google, o yahoo, etc. ja que els resultats de recerca poden no ser

adequats al nivell que ells tenen i es tracta de que aprenguin sobre el tema, si els

hi donem totes les possibilitats que ofereix google, podria ser que es sentissin

perduts o editessin coses les quals no entenen, cosa que no ens interessa. En

aquesta part per facilitar les recerques utilitzaran Delicious.

Per últim, sembla important que cada grup treballi en un area o secció

determinada, per concretar en el tema i aprendre a sintetitzar de la informació

més general a la més detallada, i a més així evitem que tots editin les mateixes

coses, també per no generar conflictes entre els grups, però sel’s ha d’especificar

que no es tracta de redactar un únic text sinó que poden aportar subcategories o

subapartats dintre de la secció que han de treballar, de fet, seria bo engrescar-los

a que ho fessin.

A nivell tecnològic, en Ramiro ja ha fet un curs sobre eines web 2.0 per tant,

coneix d’avantmà quin és el procés per la creació de Wikis, si no es veiés capaç

de fer-ho sol, podria demanar ajuda al professor d’informàtica i tecnologia o a

qualsevol altre professor que ja hagi fet ús d’aquesta nova eina.

Com ja hem vist en la redacció del Cas 1, en Ramiro compta amb diferents

recursos i informació per poder treballar aquest tema com són els vídeos, els

espais webs, etc. i a partir de les explicacions que paral·lelament farà a les seves

classes, els alumnes hauran de fer treball d’investigació individualment i en grup,

tal com s’indica a la part de disseny. En Ramiro proposa als alumnes les

següents enllaços dels que ell disposa, així com tot una sèrie de pàgines d’ajuda

como la Wikipedia, on també se’ls pot explicar que es tracta d’una eina com la

que ells faran servir a l’activitat i d’altres fonts que fan d’enciclopedia, evitant, com

ja s’ha dit anteriorment que busquin informació general als buscadors Google,

etc..

21-28

Page 22: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Aquests recursos són més que suficient per fer una primera investigació i recull

d’idees, i si en necessiten més en Ramiro, serà l’encarregat de supervisar tot el

material que consulten els seus alumnes per verificar si realment són fiables i

adequats al nivell.

4.3. Desenvolupament de l’activitat

En aquest cas s’hauran de desenvolupar 3 activitats:

Primera part: La primera part de l'activitat, la dureu a terme de manera individual.

Cadascú de vosaltres escollirà una de les 3 temàtiques que us plantejo a

continuació:

• Els precolombins

• Els inques

• Les piràmides de Caral

Cada membre del grup haurà de cercar informació i elaborar un resum del

desenvolupament de cadascuna de les cultures que aquí s'exposen. Alguns dels

punts que es poden ampliar són origen, evolució, expansió territorial, els costums,

la llengua, la societat,...

Per aquesta part, cadascú de vosaltres haurà de publicar una nova pàgina de la

wiki per explicar el seu punt. No oblideu però que el treball és conjunt i que, per

tant, es valorarà molt positivament la coherència entre els diferents apartats i

l'estil global.

Una vegada cada membre del grup doni per finalitzada la seva part, començarà la

segona.

Per a facilitar la recerca d'informació, proposo utilitzar Delicious i compartir els

recursos que cada membre del grup trobi a la xarxa.

22-28

Page 23: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

Segona part: La segona part de l'activitat consistirà en contestar en comú, en

una nova pàgina de la wiki, les següents preguntes:

• Quina importància han tingut les piràmides de Caral en el

desenvolupament de la seva cultura?

• Quin és el significat de les piràmides?

• Com han influït aquests elements arquitectònics com a símbol al llarg de

la societat?

Per a desenvolupar aquesta segona part, haureu de debatre entre els membres

del grup les vostres opinions, segons el que hagueu entès de la part individual

que hagueu desenvolupat en la primera. En aquesta part, haureu de col·locar a

part de les diferents respostes a les qüestions plantejades material multimèdia

adient, per exemple de Youtube.

Tercera part: Comparar diferents civilitzacions a Iberoamèrica i altres regions del

planeta, que de fet és un dels objectius que planteja en Ramiro com a proposta

d’aprenentatge. A partir d’una taula que el Ramiro els presenta hauran d’anar

completant-la amb informació diversa, cada grup s’interessarà per una area

geogràfica i les seves respectives civilitzacions i un cop realitzada aquesta tasca,

l’hauran de comparar amb la resta de civilitzacions que hauran fet els seus

companys, d’aquesta manera hauran de fer una reflexió resum de tot allò que

n’extrauen de la feina fet en conjunt per tots els grups, que aquesta pot ser

individual o també grupal i s’haurà de treballar amb el Googledocs. Aquesta

activitat es troba recollida en la següent taula:

23-28

Page 24: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

AREAS

GEOGRÀFIQUES

CIVILITZACIONS

EXISTENTS

ORIGEN I

ANTECEDENTS

ORGANITZACIÓ

POLÍTICA I SOCIAL

CULTURA ECONOMIA

NORDAMÈRICA Inuits, Anasazi, indios

pueblo, Haudensaunee,

misisipiana,

MESOAMÈRICA Olmecas, Mayas,

Teotihuacanos,

Toltecas, Aztecas,

zapotecos, Tarascos

CENTREAMÈRICA Cuzcatlán, Tainos,

caribes

SUDAMÈRICA Caral, Inca, Muiscas,

Tiahunaco, Chimú,

Chavín, Nazca

24-28

Page 25: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

4.4. Desenvolupament de les instruccions per l’ús del Wiki

A partir de les fonts esmentades, en Ramiro proposa als seus alumnes que cal seguir

unes indicacions pel bon desenvolupament de l’activitat que l’alumne haurà de seguir i

tenir en compte, com per exemple:

-Aquestes sessions són complement i paral·leles a les classes teòriques que el

professor els hi donarà.

-La informació que busquen l’hauran de sintetitzar al Wiki, tots els alumnes accedeixen

amb la mateixa clau però nomès modifica la part de la qual s’encarrega sense opinar ni

tocar les altres seccions dels companys.

-És important que els alumnes incloguin fotos per il·lustrar allò comentat d’una manera

més gràfica, però s’ha de recordar que les imatges haurien de ser buscades en llocs

webs lliures, és a dir, que deixin fer ús d’aquestes, pel tema del copyright o copyleft,

que el professor pot explicar en un moment donat si els alumnes desconeixen el

concepte.

-Important també fer entendre als alumnes que han de complir amb rigurositat la

temporització que s’ha establert al disseny:

a) Introducció activitats i familiarització wiki 5h.

b) Recerca i recull d’informació 5h

c) Redacció part personal 5h

d) Elaboració part grupal 15 h.

e) Exposició i avaluació 5h

4.5. Avaluació final i revisió del material existent

Per últim ens queda fer un seguiment de l’avaluació de l’activitat proposada pel Ramiro,

i a part dels aspectes establerts al disseny, és important tenir en compte que aquesta

nova eina permet millorar la motivació de l’alumnat, ja que passen de ser un simple

agent passiu receptor de la informació a ser un agent creatiu productor de la informació

i aquest és precisament el punt més destacable i extraordinari d’aquesta proposta

didàctica.

25-28

Page 26: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

A més els alumnes responen amb interès a la proposta primerament pel repte que els

suposa i per la satisfacció de crear un treball amb un resultat final atractiu i fàcil

d’utilitzar amb l’afegit de que aquesta activitat resta penjada a Internet per l’ús de

qualsevol usuari, i per tant això és un incentiu extra.

L’avantatge pel professor amb aquesta activitat és que l’activitat resulta molt més

propera quan es fa mitjançant aquesta eina, i els alumnes no veuen els conceptes i la

temàtica tan llunyana.

Però no tot és positiu, també hem d’esmentar els possibles problemes amb els que es

pot trobar en Ramiro al fer ús d’aquesta innovadora eina, i el principal i més greu el

vandalisme, ja que com hem comentat abans, tots els alumnes tenen accés a la

mateixa activitat i amb la mateixa clau, per tant, això implica que qualsevol alumne

pugui entrar, editar o modificar o inclús suprimir qualsevol informació des de qualsevol

ordenador, és per això que en Ramiro hauria d’estar preparat pels possibles problemes

que podrien sorgir, com per exemple, crear més d’un Wiki pels diferents grups, o

canviar la clau d’accés després de cada sessió a l’aula.

Per tant a l’hora d’avaluar tindrem en compte molts aspectes fora dels ja coneguts, com

són continguts i conceptes, i que tenen a veure amb les competències transversals

definides per l’organisme estatal de reglamentació de l’Educació Secundària i per això

avaluarem:

- El desenvolupament del pensament crític i de presa de decisions conscients.

- Desenvolupament de les habilitats comunicatives, d’expressió i d’exposició de

les idees pròpies i respecte de les alienes.

- Desenvolupament d’habilitats per al treball col·laboratiu, el sentit de compromís

social, de responsabilitat i d’actitud ètica en la realització de les tasques pròpies i

les comunes.

- Desenvolupament de competències informacionals de recerca i selecció de la

informació, d’ús i apropiació d’eines de treball i comunicació.

26-28

Page 27: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

5. Implementació

En aquest cas hem realitzat la publicació d’un espai Wiki amb les instruccions que els

alumnes haurien de portar a terme per tal de poder desenvolupar el cas. L’adreça

d’accés és:

http://pac2.wikispaces.com/

6. Avaluació.

Després d’analitzar com és portaria a terme l’avaluació de la part formativa en els

apartats anteriors i del curs, poc queda a dir d’un dels processos més importants de la

proposta formativa. Però no està demés plantejar la necessitat de realitzar una

avaluació contínua de totes les actuacions portades a terme i dels resultats obtinguts

que permetrà no desviar el projecte dels objectius fixats i millorar-ne el seu

funcionament.

Per portar a terme aquesta avaluació contínua caldrà analitzar els objectius generals i

específics en el transcurs de les sessions de classe per obtenir el millor resultat

possible de la proposta de formació de “Caral a la Wiki”.

27-28

Page 28: Informe_web20_V7

Universitat Oberta de Catalunya

7. Referències bibliogràfiques

Beelen, P. (22 de Març de 2007). La Web 2.0: La revolución social de Internet.

Recuperado el 23 de Novembre de 2009, de Youtube: http://www.youtube.com/watch?

v=OwWbvdllHVE

Bhatt Show, K. (21 de maig de 2007). Tim O'Reilly on What is Web 2.0? Recuperado el

23 de Novembre de 2009, de youtube: http://www.youtube.com/watch?v=CQibri7gpLM

Carleton College. (02 de abril de 2008). Teaching Entry Level Geoscience .

Recuperado el 23 de novembre de 2009, de Starting point:

http://serc.carleton.edu/introgeo/gallerywalk/active.html

Cuesta Morales, P. (s.f.). La web 2.0. Recuperado el Novembre de 2009, de

Slideshare: http://www.slideshare.net/pedrocuesta/la-web-20-69471

Cuesta Morales, P. (s.f.). Wikispaces. (U. d. docente, Ed.) Recuperado el 21 de

Novembre de 2009, de Curso de aplicaciones educativas web 2.0:

http://uvigo20.wikispaces.com/

EdTechTeacher, Inc. (s.f.). The Center for Teaching History with Technology.

Recuperado el 23 de Novembre de 2009, de Teaching History: http://thwt.org/

Mintz, S. (2007). Digital history. Recuperado el 22 de Novembre de 2009, de Digital

history: http://www.digitalhistory.uh.edu/

O'Reilly, T. (30 de Setembre de 2005). What Is Web 2.0. Recuperado el 22 de

Novembre de 2009, de O'Reilly: http://oreilly.com/web2/archive/what-is-web-20.html

Wales, J., & Sanger, L. (20 de maig de 2001). Wikipedia: La enciclopèdia libre.

Recuperado el 23 de Novembre de 2009, de Wikipèdia:

http://es.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Portada

Webster, J., & Hackley, P. ((1997)). Teaching effectiveness in technology-mediated

distance learning. Acad-emy of Management Journal , 6 (40), 1282-1309.

Williams P., S. L. (2007). Fonaments del disseny tecnopedagògic amb e-learning.

Models de disseny tecnopedagògic . Barcelona: Eureca media, SL.

xtec. (16 de Desembre de 2006). Xarxa telemàtica educativa de Catalunya.

Recuperado el 15 de Novembre de 2009, de xtec:

http://blocs.xtec.cat/asolans/2006/12/16/

28-28