La proporcionalitat entre segments
-
Upload
sole-mulero-alzina -
Category
Education
-
view
145 -
download
3
Transcript of La proporcionalitat entre segments
![Page 1: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/1.jpg)
TEOREMA DE TALES
PROPORCIONALITAT ENTRE SEGMENTS
![Page 2: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/2.jpg)
LA PROPO
RCIONALITAT
ENTRE SEGMENTS
UN
IT
AT
D
ID
ÀC
TI
CA
P
ER
A
1
E
SO
MA
RÇ
D
EL
2
01
7
JA
UM
E
SE
OA
NE
CC
S
AN
T
JO
SE
P
DE
M
AÓ
![Page 3: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/3.jpg)
PRINCIPIS DE LA NOSTRA REALITAT
1. Objectius i continguts matemàtics del currículum Illes Balears.
2. Utilització del llibre de text com a material de suport.3. Característiques sòcio-psicològiques del grup classe.4. Estructura escolar determinada per un horari totalment
estricte.5. Diversitat de nivells dins l’aula.6. Relacions emocionals del grup-classe delicades.7. Dificultats per l’elaboració de projectes de treball per
l’estructura massa rígida.8. Alumnes no habituats a aquest tipus de metodologia.
![Page 4: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/4.jpg)
OBJECTIU DE LA UNITAT DIDÀCTICA:( QUÈ VULL ACONSEGUIR ?)
1. Sensibilització de la presència de les matemàtiques en la vida quotidiana.
2. Utilitat de les matemàtiques per a resoldre problemes quotidians i pràctics.
3. Millorar les relacions afectives i emocionals del grup classe.
4. Millorar els aspectes especificats als estàndars d’aprenentatge.
5. Aprendre a utilitzar el Teorema de Tales.6. Aplicar el Teorema en les diferents realitats.7. Millorar els processos bàsicament de: Mesura, Geometria i
Àlgebra.
![Page 5: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/5.jpg)
CONTEXTOS MATEMÀTICS Parteixo del següent context:
Unitat Didàctica: Proporcionalitat entre segments.
![Page 6: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/6.jpg)
ESTÀNDARS D’APRENENTATGE
![Page 7: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/7.jpg)
PROGRAMACIÓ DE TREBALL.( PASSES SEGUIDES )1. Plantejament per part del professor del següent problema al grup classe: Es tracta de mesurar un objecte gran del carrer ( edifici, farola, arbre, etc... ) sense utilitzar l’estratègia de pujar dalt i mesurar-ho amb un metre( no podem accedir a ell a la part de dalt ). El treball es farà en grups de 2 o 3 alumnes.2. Podeu utilitzar qualsevol instrument que teniu a casa.3. Podeu consultar llibres, internet, etc...4. Sortida al carrer per tal que posin en funcionament el que tenen pensat ( podrem sortir 3 o 4 vegades ).5. Omplir cada dia la fitxa de treball que el professor facilita.6. Cada grup explicarà a la resta de la classe i al professor l’estratègia utilitzada i entre tots comprovaran si el mètode es bo o no.7. Formalització amb ajuda del professor del mètode utilitzar.8. Representació amb un power point si tenim prou temps.
![Page 8: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/8.jpg)
FITXA DE TREBALL COM PODEM MESURAR L’ALÇADA D’UN OBJECTE INACCESSIBLE?
Etapa: ESO Curs: 1 ESO
Àrea de coneixement: Matemàtiques
Unitat Didàctica:
Títol :
Grup: .......... Integrants que formen el grup: ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Sessió ( 50 minuts ) . Horari : ........................ Data: ...................
Lloc on es desenvolupa l’activitat: .................................................
Material per a realitzar l’activitat : ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Descripció de l’activitat: Es tracta de mesurar l’alçada d’un objecte del carrer, pati de l’escola, etc... utilitzant el material que tenim en el dia concret de l’activitat ( cada dia podem utilitzar un material diferent segons la nostra pròpia iniciativa ). En el dia d’avui ( veure apartat anterior ).
Un cop realitzada l’activitat la tenim de resumir emplenant els següents apartats:
1. Explicació del mètode utilitzat recolzat per: dibuixos, esquemes, fotos, power point, etc... segon els cas particular de cada grup.
2. Dades recollides pel grup.
3. Càlculs realitzats i resultats obtinguts.
4. Opinió del grup sobre l’activitat realitzada i la utilitat del mètode per aplicar-ho en altres situacions reals.
( Aquest 4 apartats es faran en una fitxa facilitada pel professor).
![Page 9: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/9.jpg)
1. Explicació del mètode utilitzat recolzat per: dibuixos, esquemes, fotos, power point, etc... segon els cas particular de cada grup.
2. Dades recollides pel grup.
3. Càlculs realitzats i resultats obtinguts.
4. Opinió del grup sobre l’activitat realitzada i la utilitat del mètode per aplicar-ho en altres situacions reals.
![Page 10: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/10.jpg)
ORGANITZACIÓ I EXEMPLES DELS TREBALLS DELS ALUMNES AMB LES SEVES CONCLUSIONS
![Page 11: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/11.jpg)
INSTRUCCIONS PER AL MESTRE
![Page 12: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/12.jpg)
INDICACIONS PER REALITZAR LA FITXA DE TREBALL
![Page 13: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/13.jpg)
EXEMPLE DEL DIARI DE TREBALL DEL DIA
![Page 14: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/14.jpg)
CONCLUSIONS DE 4 GRUPS
![Page 15: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/15.jpg)
![Page 16: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/16.jpg)
INSTRUCCIONS DE LA TÈCNICA DEL MIRALL
![Page 17: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/17.jpg)
![Page 18: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/18.jpg)
![Page 19: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/19.jpg)
UN ALTRE GRUP QUE HA UTILITZAT LA TÈCNICA DEL MIRALL
![Page 20: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/20.jpg)
TÈCNICA DEL MIRALL D’UN GRUP
![Page 21: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/21.jpg)
UN ALTRE GRUP AMB LA TÈCNICA DEL MIRALL
![Page 22: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/22.jpg)
TECNICA DEL MIRALL
![Page 23: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/23.jpg)
![Page 24: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/24.jpg)
![Page 25: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/25.jpg)
![Page 26: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/26.jpg)
MÈTODE DEL TRIANGLE ISÒSCELES
![Page 27: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/27.jpg)
GRUP DEN XAVI: TÈCNICA DEL TRIANGLE ISÒSCELES
![Page 28: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/28.jpg)
![Page 29: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/29.jpg)
GRUP DEL MÈTODE DE LA SOMBRA
![Page 30: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/30.jpg)
![Page 31: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/31.jpg)
FITXA DE TREBALL ( UN EXEMPLE ): GRUP DE XAVI ( T ISÒSCELES )
![Page 32: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/32.jpg)
![Page 33: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/33.jpg)
![Page 34: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/34.jpg)
![Page 35: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/35.jpg)
FOTOGRAFIA DEL GRUP CLASSE
![Page 36: La proporcionalitat entre segments](https://reader038.fdocuments.es/reader038/viewer/2022102601/58b8ad601a28abc06d8b6f23/html5/thumbnails/36.jpg)
ALA IDÒ : AQUÍ S’ACABA L’EXPERIÈNCIA