Post on 20-Oct-2019
historiata
- 1 -
1r de BATXILLERAT – HISTÒRIA DEL MÓN CONTEMPORANI
UNITAT DIDÀCTICA
EL METALL I LA CARN
LA GRAN GUERRA I ELS TRACTATS DE PAU
índex
1. Objectius 2. Competències clau i indicadors d’èxit 3. Continguts 4. Avaluació 5. Recursos, exercicis, activitats, tasques
1. Fris cronològic 4. Conceptes 7. Pel�lícules, vídeos
2. Textos històrics 5. Protagonistes 8. Lectures
3. Mapa 6. Imatges, gràfiques 9. Webgrafia
6. Rúbrica
Nom de l’alumne/a:
7
historiata
- 2 -
1. OBJECTIUS
1. Comprendre les causes i les conseqüències de la primera guerra mundial.
2. Identificar les principals etapes i conèixer el desenvolupament del conflicte.
3. Conèixer i valorar l'impacte polític, econòmic, social i humà de la guerra.
4. Utilitzar amb propietat vocabulari i interpretar diferents fonts d’informació.
5. Valorar negativament la guerra i tota solució violenta d'un conflicte.
2. COMPETÈNCIES CLAU I INDICADORS D’ÈXIT
COMPETÈNCIES CLAU INDICADORS D’ÈXIT
1. Competència en comunicació lingüística CCLI
1. Expressió correcta, oral i escrita. 2. Utilització de terminologia pròpia del tema. 3. Domini de recursos expressius. 4. Capacitat d’elaborar un discurs coherent.
2. Competència matemàtica i competència bàsica en ciència i tecnologia CMCT
1. Desenvolupament de càlculs. 2. Relació entre diverses dades numèriques. 3. Coneixement i aplicació de dades científiques. 4. Reconeixement dels avanços de la tecnologia.
3. Competència digital CD
1. Cerca d’informació amb les TIC. 2. Presentació de tasques amb les noves tecnologies. 3. Comunicació fluïda amb les TIC. 4. Ús rigorós de les xarxes socials.
4. Competència per aprendre a aprendre CAA
1. Cerca d’informació. 2. Treball ordenat. 3. Col�laboració amb altres companys/es. 4. Resolució de problemes.
5. Competències socials i cíviques CSC
1. Valoració de la convivència no-violenta. 2. Comprensió de l’evolució històrica de les societats. 3. Reconeixement dels diversos factors als processos històrics. 4. Coneixement dels/de les protagonistes dels fets històrics.
6. Sentit d'iniciativa i esperit emprenedor SIEE
1. Valoració del treball ben fet. 2. Fer les coses d’una altra manera. 3. Proposar canvis. 4. Crítica constructiva.
7. Consciència i expressions culturals CEC
1. Coneixement de les diverses manifestacions artístiques. 2. Valoració estètica. 3. Plasmació dels interessos humans en l’art. 4. Pulcritud en la presentació de treballs i activitats.
Competències
clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
historiata
- 3 -
3. CONTINGUTS
a) Conceptuals • L'imperialisme, les aliances internacionals • La Primera Guerra Mundial, la guerra de trinxeres. • Els Tractats de Pau de París, el nou mapa d'Europa. • La Societat de Nacions. • Les conseqüències de la guerra.
b) Procedimentals • Interpretació dels processos històrics mitjançant frisos cronològics, textos,
imatges, mapes, lectures, pel�lícules, etc.
c) Actitudinals • Rebuig a la violència com a instrument per a solucionar conflictes. • Respecte als pobles i cultures diferents a la pròpia. • Condemna als abusos de poder i defensa de la dignitat humana.
4. AVALUACIÓ
4.1. Criteris d’avaluació
1. Conéixer els principals processos socials, polítics, culturals i econòmics de la UD.
2. Identificar els protagonistes i els fets més importants de la UD.
3. Comprendre l’evolució i les causes i conseqüències dels processos històrics de la UD.
4. Saber interpretar les dades, evidències i informació històrica, tant escrita com gràfica (imatges, mapes, estadístiques, audiovisual, informàtica, etc.)
5. Tractar la informació d’una manera rigorosa, i utilitzar les tecnologies de la informació i la comunicació de manera eficaç.
6. Comunicar de forma oral i escrita el procés d’aprenentatge i els seus resultats.
7. Valorar la convivència pacífica i la resolució no violenta dels conflictes.
8. Criticar la falta de rigorositat, la manipulació, les desigualtats socials, les injustícies i la simplificació barroera dels problemes.
9. Assumir actituds de respecte i d’assertivitat davant de persones o testimonis que tenen opinions diferents a les nostres sobre qüestions socials, polítiques, culturals i econòmiques.
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
4.2. Criteris de qualificació
- 70 % - Conceptes: examen, prova escrita, claredat expositiva, domini dels conceptes, correcció.
- 20 % - Procediments i actituds: exercicis, activitats, tasques, participació, convivència, crítica.
- 10 % - Autoavaluació: rúbrica.
historiata
- 4 -
5.1. FRIS CRONOLÒGIC
Ompli aquests frisos cronològics de la UD conforme anem trobant-nos dates:
...
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
...
1914 1915 1916 1917 1918 1919
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 5 -
5.2. TEXTOS HISTÒRICS
Llegeix atentament els textos i realitza un comentari del text que t’haja tocat.
a) DECRET FRANCÉS DE MOBILITZACIÓ
“A la nació francesa:
Des de fa alguns dies l'estat d'Europa s'ha agreujat considerablement, tot i els esforços de la diplomàcia. L'horitzó s'ha enfosquit.
A hores d'ara, la majoria de les nacions han mobilitzat les seves forces. Fins i tot els països protegits per la neutralitat han cregut que era el seu deure adoptar aquesta mesura a títol de precaució (...).
Sol�lícit de la seva responsabilitat, sentint que faltaria a un sagrat deure si deixés les coses en aquest estat, el Govern acaba de signar el decret que imposen les circumstàncies.
La mobilització no és la guerra. En les circumstàncies actuals, al contrari, se'ns apareix com el millor instrument per assegurar una pau honrosa (...).
En aquest moment no hi ha partits; només hi ha la França eterna, França pacífica i resolta, la França del dret i de la justícia, eternament unida a la calma, la vigilància i la dignitat.
Signat pel president de la República, Raymond Poincaré, i pel president del Consell, René Viviani, el 2 d'agost de 1914.”
Mobilització de l'exèrcit francès. 2 agost 1914.
b) GUERRA TOTAL
“En el passat, pràcticament cap de les guerres no revolucionàries i no ideològiques s'havia lliurat com una lluita a mort o fins a l'esgotament total. En 1914, no era la ideologia el que dividia als bel�ligerants (...) Per què, doncs, les principals potències de tots dos bàndols van considerar la Primera Guerra Mundial com un conflicte en què només es podia contemplar la victòria o la derrota total?
La raó és que, a diferència d'altres guerres anteriors, impulsades per motius limitats i concrets, la Primera Guerra Mundial perseguia objectius il�limitats. En l'era imperialista s'havia produït la fusió de la política i l'economia. La rivalitat política internacional s'establia en funció del creixement i la competitivitat de l'economia però el tret característic era precisament que no tenia límits. (...) De manera més concreta, per a les dos bel�ligerants principals, Alemanya i Gran Bretanya, el límit havia de ser el cel, ja que Alemanya aspirava a arribar a una posició política i marítima mundial com la que ostentava la Gran Bretanya, la qual cosa automàticament relegaria a un pla inferior a una Gran Bretanya que ja havia iniciat el declivi. Era el tot o el no-res. (...) Era un objectiu absurd i destructiu que va arruïnar tant als vencedors com els vençuts. Va precipitar els països derrotats a la revolució i als vencedors en la fallida i en l'esgotament material.”
Eric J. Hobsbawm. Història del segle XX. 1914-1991.
c) TESTIMONI D’UN SOLDAT ALEMANY
“Una vegada i una altra vull dir-vos una cosa: vosaltres, que esteu en la pàtria, no oblideu com de horrible és la guerra. No deixeu de resar. Actueu amb serietat. Abandoneu tota superficialitat. Traieu de teatres i concerts als que riuen i fan broma mentre els seus defensors pateixen i es dessagnen i moren. Novament he viscut durant tres dies (de l'1 al 4 de gener) la més sagnant i horrible batalla de la història, a dos-cents metres de l'enemic, en una trinxera provisional excavada a tota pressa. Durant tres dies i tres nits han caigut granades i més granades: explosions, xiulets, sons guturals, crits i gemecs.
Maleïts siguen els que ens van portar a aquesta guerra!”
Carta d'un estudiant alemany des del front. Gener de 1915.
historiata
- 6 -
d) MANIFEST DE ZIMMERWALD
“El proletariat socialista ha lluitat durant llargs anys contra el militarisme.
Però els partits socialistes i les organitzacions obreres d'alguns països, malgrat haver contribuït a l'elaboració d'aquestes decisions, s'han desentès, des del començament de la guerra, de les obligacions que aquelles implicaven.
Proletaris!
Des del desencadenament de la guerra heu posat totes les vostres forces, tot el vostre valor i la vostra resistència al servei de les classes posseïdores per matar-vos els uns als altres. Cal que avui torneu al camp de la lluita de classes i actueu per la vostra pròpia causa, pel sagrat objectiu del socialisme, per l'emancipació dels pobles oprimits i de les classes sotmeses.”
Manifest de Zimmerwald. 7 setembre 1915.
e) ELS CATORZE PUNTS DE WILSON
1. Prohibició de la diplomàcia secreta en el futur. 2. Absoluta llibertat de navegació en la pau i en la guerra fora de les aigües jurisdiccionals. 3. Desaparició de les barreres econòmiques. 4. Garantia de la reducció dels armaments nacionals. 5. Reajustament, absolutament imparcial, de les reclamacions colonials (...). 6. Evacuació de tot el territori rus, donant-se a Rússia la oportunitat per al seu desenvolupament. 7. Restauració de Bèlgica en la seva completa i lliure sobirania. 8. Alliberament de tot el territori francès i reparació dels perjudicis causats per Prússia el 1871. 9. Reajustament de les fronteres italianes d'acord amb el principi de nacionalitat. 10. Desenvolupament autònom dels pobles d'Àustria- Hongria. 11. Evacuació de Romania, Sèrbia i Montenegro, concessió d'un accés al mar a Sèrbia i normalitzar les relacions entre els Estats balcànics d'acord amb els seus sentiments i el principi de la nacionalitat. 12. Seguretat de desenvolupament autònom de les nacionalitats no turques de l'Imperi Otomà. 13. Polònia, Estat independent, amb accés al mar. 14. Associació general de nacions, a constituir mitjançant pactes específics amb el propòsit de garantir mútuament la independència política i la integració territorial, tant dels Estats grans com dels petits.
La proposta del president nordamericà Wilson. 1918.
f) TRACTAT DE VERSALLES. CAPÍTOL VIII. REPARACIONS.
“Article 231. Els governs aliats i associats declaren i Alemanya reconeix, que Alemanya i els seus aliats són responsables, per haver-los causat, de tots els danys soferts pels governs aliats i associats i els seus habitants a conseqüència de la guerra, a la qual els ha conduït l'agressió d'Alemanya i els seus aliats.
Article 232. Els governs aliats i associats exigeixen, i Alemanya es compromet, que siguen reparats tots els danys causats a la població civil de les potències aliades i associades i els seus béns.
Article 233. La quantia d'aquests danys, per la reparació ha de pagar Alemanya, serà fixada per una comissió interaliada, que prendrà el títol de Comissió de Reparacions. “
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 7 -
5.3. MAPES
Països abans i després de la Primera Guerra Mundial (1914 i 1919): copia i pinta.
Font: http://2.bp.blogspot.com/_-TVCxOfx--A/SspunZOge6I/AAAAAAAAJso/pjO4xpcxoOk/s1600-h/1914-19-europa-1gm.JPG
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 8 -
5.4. CONCEPTES. Cerca informació i apunta una breu explicació:
Pau Armada (1905-1914)
Entesa Cordial
- Triple Entesa
Tractat de Versalles
Societat de Nacions (SDN)
5.5. PROTAGONISTES. Cerca informació i apunta una breu explicació:
G. Clemenceau (Polític francés)
T.W. Wilson (President dels
EUA)
H. Pétain (Militar francés)
D. Lloyd George
(Polític britànic)
P. Hindenburg (Militar alemany)
Nicolau II (Tsar de Rússia)
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 9 -
5.6. IMATGES, GRAFIQUES
Observa les imatges. Comenta-les en grups (què, qui, quan, com, per què):
MÉS IMATGES: � “La Primera Guerra Mundial, a todo color (FOTOS)”, El Huffington Post, 04/08/2014:
http://www.huffingtonpost.es/2014/08/04/fotos-color-primera-guerra-mundial_n_5557412.html
� “100 fotos de la Primera Guerra Mundial [Megapost]”, Taringa, 28/02/2015: http://www.taringa.net/posts/imagenes/18519525/100-fotos-de-la-Primera-Guerra-Mundial-Megapost.html
Competències clau
CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 10 -
5.7. PEL�LÍCULES, DOCUMENTALS
a) Pel�lícules: tria una pel�lícula i cerca informació sobre ella, i si la veus...
� Bon Nadal (Joyeux Noël, Christian Carion, 2005), molt recomanable, sobre la treva a les trinxeres durant el Nadal de 1914.
� Capità Conan (Capitaine Conan, Bertrand Tavernier, 1996).
� La vida i res més (La vie et rien d'autre, Bertrand Tavernier, 1989)
� Gallipoli (Peter Weir, 1981).
� Johnny va agafar el seu fusell (Johnny Got His Gun, Dalton Trumbo, 1971).
� Adéu a les armes (A Farewell to Arms, Charles Vidor, 1957).
� Camins de glòria (Paths of Glory, Stanley Kubrick, 1957), imprescindible!
� El sergent York (Sergeant York, Howard Hawks, 1941)
b) Documentals, vídeos: 1. mirem un vídeo; 2. ens atrevim a fer-ne un?
� La vida en las trincheras, per Cromwell Productions, dirigit per Steve Gillham, 1994, 54’, https://www.youtube.com/watch?v=qU42OEMdqC8
� Primera Guerra Mundial, per José Maria HerCal, 15’ 19’’ https://youtu.be/X4vlYneZ2V8
� Primera Guerra Mundial - Causas y Efectos (Resumen), per Sebastián Leal Ortega, 11’ 02’’, https://youtu.be/pG9TWQG-p5Q
� Cómo entender la Primera Guerra Mundial, per Practicopedia, 2009, 4’ 11’’, https://www.youtube.com/watch?v=_28H2LqFXE0
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 11 -
5.8. LECTURES
a) Articles: tria un article, llegeix-lo i comentem-lo a classe.
� ANÀLISI: Julián Casanova, “La guerra que cambió el destino de Europa“, El País, 02/01/2014, http://elpais.com/elpais/2013/12/23/opinion/1387813667_675098.html
� SOBRE LLIBRES: “16 libros imprescindibles para entender la I Guerra Mundial“, El País, 22/05/2014, http://cultura.elpais.com/cultura/2014/05/22/babelia/1400761847_117849.html
� SOBRE PEL�LÍCULES: “Videogalería / Diez películas maestras sobre la Gran Guerra“, El País, 29/05/2014, http://cultura.elpais.com/cultura/2014/05/29/babelia/1401376354_048008.html
b) Llibres: i si... cerca algun d’aquests llibres a les xarxes socials: existeixen?
� Erich Maria Remarque: “Res de nou al front de l’oest”. El clàssic dels clàssics de la Primera Guerra Mundial. Totalment recomanable i molt fàcil de llegir.
� Ernest Hemingway: “Adéu a les armes”. Molt recomanable.
� Marc Ferro: “La Gran Guerra“, Alianza Editorial, diverses edicions, un clàssic de la historiografia que es llig com si fóra una novel�la.
� Stefan Zweig: “Wilson fracassa. 15 de abril de 1919“, dins de l’obra Moments estel�lars de la humanitat, en català en l’editorial Quaderns Crema i en castellà en l’editorial Acantilado, diverses edicions. Sobre la figura del president nord-americà Woodrow Wilson i el fracàs dels tractats de pau de París per a establir una pau justa i duradora a Europa.
Competències clau
CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
5.9. WEBGRAFIA
Visita alguns blocs i compara’ls. Tu com ho faries? Què posaries? Què llevaries?
[ Per cert, he sentit dir que HISTORIATA és un bloc boníssim :)]
- HISTORIATA: https://historiata.wordpress.com/2013/03/05/tema-la-primera-guerra-mundial-1914-1918/
- BUXAWEB: http://www.buxaweb.com/historia/temes/contemp/primeraguerramundial.htm#Inici
- CLASESHISTORIA: http://www.claseshistoria.com/1guerramundial/esquema.htm
- CLIO: http://clio.rediris.es/udidactica/IGM/textos.htm
- HISTORIASIGLO20: http://www.historiasiglo20.org/IGM/index.htm
- CCSOCIALS: http://ccsocials.blogspot.com.es/2009/12/06-la-primera-guerra-mundial-1914-1918.html
- PROFESORFRANCISCO: http://www.profesorfrancisco.es/2012/02/primera-guerra-mundial.html
Etc.
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 12 -
6. RÚBRICA
CRITERIS / OBJECTIUS
Serà que no... (0-0,5 punts)
Acceptable (1 punt)
Açò té bona pinta
(1,5 punts)
Magnífic (2 punts)
1. Comprendre les causes i les conseqüències de la primera
guerra mundial.
La guerra? Quina guerra?
Pots explicar un poc per damunt què va passar.
Detalles les causes i les
conseqüències, com als apunts.
Coneixes les causes i
conseqüències i pots relacionar-
ho amb la literatura, l’art,
i els fets del present
2. Identificar les principals etapes i
conèixer el desenvolupa-
ment del conflicte.
Sí, hi havia trinxeres, i
tenien por de morir, quina
pena...
Pots dir les diferents etapes i els dos bàndols
Pots explicar les característiques de cada bàndol i les fases de la
guerra
Ho controles i ho pots
relacionar tot plegat, i també amb el present.
3. Conèixer i valorar
l'impacte polític,
econòmic, social i humà de
la guerra.
Van morir molts, va canviar el
mapa, sí, va ser molt fort...
Pots dir algunes coses concreta
sobre les conseqüències
Sí, coneixes la importància d’aquesta guerra en
l’evolució del món
contemporani
És un fet cabdal de l’època
contemporània, i ho entens i ho pots explicar.
4. Utilitzar amb propietat
vocabulari i interpretar
mapes, textos i gràfics.
Tralarí... Tralarà...
Triple Entesa, Triple Aliança, quina gràcia...
Coneixes el vocabulari
bàsic, i saps ubicar el
mapes, els textos, etc.
Controles el vocabulari i
coneixes més conceptes, i sobretot saps relacionar-los.
5. Valorar negativament la
guerra i tota solució violenta d'un conflicte,
Pum! Pum!
M’agrada la pau
Entenc que els conflictes
sempre existiran i que hem de resoldre’ls de manera no-
violenta
Estic en contra de la guerra i de qualsevol forma de violència i
d’abús del poder, i actue
en conseqüència
Competències clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC
1 1 Indicadors d’èxit 3 4 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
historiata
- 13 -
ANNEX
MODEL D’EXAMEN. La Primera Guerra Mundial i els Tractats de Pau (1914-1919)
Alumne/a:
1. Mira la imatge i explica breument els avanços tecnològics que es van aplicar durant la Primera Guerra Mundial (2,5 punts)
Competències
clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC
1 2 1 2 1 2 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
2. Defineix breument (5 línies) els següents conceptes (2,5 punts):
- Pla Schlieffen - 28 de juny de 1914
- Pau de Brest-Litovsk - Triple Aliança
- Societat de Nacions Competències
clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9
3. Per què la Primera Guerra Mundial es diu mundial? Explica les seues causes, els bàndols enfrontats i les conseqüencies d’aquesta guerra. (5 punts)
Competències
clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC
1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4
Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9