Ud carlets relleu
-
Upload
marta-alsina -
Category
Education
-
view
42 -
download
0
Transcript of Ud carlets relleu
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic Carlets: Com i què dius? 6h (*)
Descripció de l'activitat
Prenent com a punt de partida l'obra d'en Carlets (observació i reflexió), es realitzarà un relleu amb tècniques additives.
Objectius didàctics Criteris d'avaluació
Analitzar les manifestacions plàstiques tridimensionals i reconèixer els valors que aporten, especialment les obres del patrimoni artístic proper, i la seva incidència social: informativa, comunicativa i cultural.
(1)Conèixer, comprendre, apreciar i valorar críticament diferents manifestacions i produccions artístiques i culturals en el seu context., així com la producció, tant individual com col·lectiva, de projectes tridimensionals generats a l'aula. Desenvolupar una actitud reflexiva i creativa sobre les aportacions
contemporànies en la concepció de la forma tridimensional i de l'espai.
Harmonitzar les experiències cognoscitives i sensorials de les diferents matèries afins que conformen la capacitat per emetre valoracions constructives i potenciar la capacitat d'autocrítica per desenvolupar el sentit estètic.
(2)Conèixer i aplicar els elements del llenguatge plàstic tridimensional inherent a tota representació, valorant les relacions que s’estableixen entre la forma i la comunicació.
Planificar i seguir, d’una manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una intenció o proposta prefixada, tot desenvolupant conscientment les fases necessàries: recollida d'informació, maduració de la idea, esborranys, proves tècniques i de materials, prototips, realització de l’obra definitiva, si escau, i valoració de resultats i processos.
(3)Elaborar projectes tridimensionals que combinin de manera unificada i coherent la forma, la matèria i el significat.
Realitzar composicions volumètriques en baixa tecnologia utilitzant mitjans d'expressió del llenguatge tridimensional.
(4)Utilitzar de manera creativa tècniques, materials bàsics, acabats i tractaments cromàtics en l'elaboració de composicions tridimensionals, establint una relació entre ells, en coherència amb unes intencions plàstiques i comunicatives personals.
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat és variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 1
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic Carlets: Com i què dius? 6h (*)
Continguts Competències generals Competències específiques
Observació i anàlisi visual, tàctil i motriu d’obres artístiques tridimensionals.
Competència artística i cultural. Competència cultural artística.
Reflexió sobre els referents del context que condicionen el procés i el resultat final de la producció tridimensional.
Competència linguística i audiovisual Competència en la sensibilitat estètica.
Valoració de l'organització i el seguiment d’una metodologia de treball en la creació plàstica tridimensional. Anàlisi dels processos i recursos necessaris per a la realització dels projectes.
Competència social i ciutadana Competència en el domini teoricopràctic de les tècniques i els procediments de la producció artística.
Competència d'autonomia i iniciativa personal.
Connexions amb altres matèries Cultura audiovisual: Pel que fa referència a l'elaboració d'un dossier de seguiment
Sequència didàctica
Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)
At. divers.
Relació crit.aval.
Inicials 1 Introducció a l'obra d'en Carlets: in situ, amb mitjans audiovisuals, gràfics...Presentació del projecte
Aula amb canó i internet.Arxiu “entrevista”.
grup-classe
2h no 1
Desenvolupament
2 Creació del relleu Aula Depèn de l'aula
2h no 2, 3, 4
Síntesi 3 Desemmotllar i comentar el treball en grup. Autoavaluació i coavaluació
Aula grup-classe
2h no 2, 3, 4
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat és variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 2
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic Carlets: Com i què dius? 6h (*)
Instruments d'avaluació • Grau de participació activa i raonada en les intervencions a l'aula.• Relleu: realització i obra final.• Dossier de seguiment.
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat és variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 3